Προς το περιεχόμενο

amazaque vs flamed maple


Darky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Αlderbody δεν είναι επαγγελματίας αλλά θα ήθελα να μου περάσει ηλεκτρικά στην Tele μου (θα το κάνεις φίλε μου?).

 

...anytime!  ;)

 

 

ο μαστορας ερχεται....  

 

home_29.jpg

 

;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αξιοπιστία? Νομίζω ότι συμφωνούμε ότι τα έργα (και όχι τα λόγια) αποτελόυν κριτήριο.

 

...αυτό ακριβώς εννοώ marathon.....να μπορώ να κρίνω τα έργα του καθενός....επώνυμα δεν εννοώ με "ονοματεπώνυμο" πχ Νικόλαος Μαστακουνάς ( ;D)...αυτό είναι στην κρίση του καθενός.....εσύ πχ για μένα συμμετέχεις επώνυμα (έχεις το σάιτ σου, δείγματα της δουλειά σου, τρόπο να επικοινωνήσω κλπ....το όνομα δεν με πολυενδιαφέρει)....ο yann το ίδιο (η ένσταση μου σε αυτά που λέει ο yann είναι περι αντικειμενικής αλληθειας και υποκειμεινκής άποψης) ο Crazy Tube Circuits το ίδιο κλπ κλπ...θα περίμενα να το δω και από πολλούς άλλους....το πρόβλημα όμως είναι η σχέση πολλών με το φόρουμ περιορίζεται σε ανάρτηση αγγελιών (έμμεσα ή άμμεσα ;))....αυτοί μου είναι αδιάφοροι....και υποθέτω τους είμαι και εγώ αδιάφορος......

 

 

edit....boukas έχεις δίκιο για το κολοσσιαίο οφτόπικ...αλλά πιθανόν σε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις αυτή να είναι η πραγματική αιτία τέτοιων διενέξεων

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή χοντρά χοντρά το βάρος.

 

+100000000000

 

ο ΜΟΝΟΣ...ξυλολογικος ;D  παραγοντας που εχω ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ οτι ΟΝΤΩΣ παιζει ρολο στον "διαφορετικο" ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ηχο  (μετα απο .....δεκαδες ... ;D τελε & στρατ που εχω μονταρει ;D) και ΠΑΛΙ ομως δεν μπορει κανεις να πει με σιγουρια οτι "οι βαριες ειναι μαπα" και οι "ελαφριες σουπερ" μια και παλι θεμα ΓΟΥΣΤΟΥ ειναι...γενικα ομως οσο αυξανει η μαζα και το βαρος του ξυλου,μπρατσου,ταστων και hardware (ειδικα οι γεφυρες) οι κιθαρες παιρνουν ....χονδρικα ;D  πριμα και sustain.  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, επειδή ο τομέας μου είναι η πειραματική και όχι θεωρητική έρευνα, κι επειδή πολλές τα αποτελέσματα έρχονται κόντρα σε πολλές θεωρητικές προσεγγίσεις διαφόρων πραγματικοτήτων, αν κάποιος βγει με αποτελέσματα επίσημης έρευνας, η οποία να έχει δημοσιευθεί σε επίσημο επιστημονικό "περιοδικό" (και όχι από κάποιο site του σωρού), η οποία να αποδεικνύει τον όποιο ρόλο του είδους των ξύλων στον ήχο ενός solid ηλεκτρικού οργάνου, τότε θα είμαι ο πρώτος που θα γίνει ανελέητος ξυλολόγος. Μέχρι τότε όμως, αν κάθε φορά που ρωτάω έναν κατασκευαστή, αυτός μου απαντάει με ορολογίες βουντού και μαγείας, τότε απλά θα τον θεωρώ στην καλύτερη ως μπούρδα, στη χειρότερη ως έναν απλό και τιποτένιο ψεύτη εμποράκο. Τόσο απλά είναι τα πράγματα για μένα

Για τους υπόλοιπους κολοκυθόπιτα....

Mπράβο και μαζί σου...οπαδός σου δηλωμένος...έχεις καμμία έρευνα εάν η τσουκνίδα "σφυρίζει"?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λέει κάτι καινούριο σε σχέση με ότι έγραψα, εκτός από τα λατινικά ονόματα κάθε είδους.

Πιστεύω ότι ήμουν πολύ κατανοητός σε ότι έγραψα. Χώρια που και το ίδιο το site δίνει πολύ έμφαση στο βάρος των ξύλων και στο πόσο εύκολα δουλεύονται. Οπότε μιας και λέει τα ίδια που έλεγα,busted marathon (διαβάζουμε και λίγο ότι γράφει ο άλλος, προτού τουλάχιστον σχολιάσουμε κάτι, πόσο μάλλον να ειρωνευτούμε)

 

Και πάλι μου έδωσες Link από site που πουλά εξωτικά ξύλα. Πόσο unbiased ήταν αυτό  ;D ;D Αν και ακόμη και αυτό δίνει έμφαση στο βάρος  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή χοντρά χοντρά το βάρος.

 

δεδομενου του σταθερου σχηματος καλυτερα να πουμε πυκνοτητα, που ως μεγεθος σιγουρα επηρεαζει τη μεταδοση των ταλαντωσεων.

 

Βεβαια η "μαγεια της φυσης" (βλεπε τυχαιοτητα/χαος) μπορει να κανει ενα κοματι ξυλο σε καποιο σημειο να εχει μεγαλυτερη πυκνοτητα απο καπου αλλου.

Εστω οτι το ξυλο αυτο εχει το ιδιο βαρος με ενα αλλο, το οποιο ομως θα εχει διαφορετικα "κατανεμημενη" την πυκνοτητα του. (ελπιζω να καταλαβαινετε)

Αυτο λογικα θα δημιουργησει διαφορες μεταξυ τους στην ηχητικη συμπεριφορα.

 

Αν για παραδειγμα αυτα τα δυο ξυλα γινουν Strat bodies και το ενα εχει πολυ μεγαλη πυκνοτητα στην περιοχη κοντα στη γεφυρα ενω η υπολοιπη μαζα του ειναι σαφως πιο "κουφια", λογικα θα εχει αλλη συμπεριφορα απο το ιδιου βαρους αδερφακι που π.χ. θα εχει πιο ισομερως κατανεμημενη πυκνοτητα, ή τα "πυκνα του σημεια" ειναι στα κερατα...

Φυσικα μιλαμε παλι για barely audible διαφορες, οκ?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός alder. Απλά οι "τυχαιότητες" στην κατανομή της πυκνότητας, με όποιον τρόπο αυτή εκφράζεται στα ξύλα,  δεν έχουν να κάνουν μόνο μεταξύ των διαφόρων ειδών αλλά και μεταξύ του ίδιου είδους, ακόμη και στο ίδιο κομμάτι ξύλο, αν και είναι κομματάκι δύσκολο το τελευταίο όταν υποτίθεται ότι κάνεις μια διαλογή.

Οπότε τι προκύπτει στην τελική; Ας ελεγθούν όλα τα άλλα και το τι ήχο παράγει το κάθε όργανο και ας αφήσουμε τελευταίες τις όποιες επιλογές στα ξύλα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λέει κάτι καινούριο σε σχέση με ότι έγραψα, εκτός από τα λατινικά ονόματα κάθε είδους.

Πιστεύω ότι ήμουν πολύ κατανοητός σε ότι έγραψα. Χώρια που και το ίδιο το site δίνει πολύ έμφαση στο βάρος των ξύλων και στο πόσο εύκολα δουλεύονται. Οπότε μιας και λέει τα ίδια που έλεγα,busted marathon (διαβάζουμε και λίγο ότι γράφει ο άλλος, προτού τουλάχιστον σχολιάσουμε κάτι, πόσο μάλλον να ειρωνευτούμε)

 

Και πάλι μου έδωσες Link από site που πουλά εξωτικά ξύλα. Πόσο unbiased ήταν αυτό  ;D ;D

Μου φαίνεται...θα πάω να σπουδάσω γεωπόνος! :D

Πρώτον δεν ειρωνεύτηκα (και ειδικά εσένα). Επαναλαμβάνω ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει "μπάσο" ξύλο που να μην μπορείς να γυρίσεις το κουμπί του Tone και να το "επαναφέρεις".

Το site πουλάει ΚΑΙ εξωτικά ξύλα (εκτός αν στα εξωτικά κατατάσουμε και το Ash τη πρώτης σελίδας)...και είμαι σίγουρος ότι όλα γίνονται καταπληκτικές κιθάρες!

Αποφάσισε φίλε μου boukas...προτιμάς τα εξωτικά μου ξύλα ή τη θεωρία του χάους του Alderbody? :P

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, επειδή ο τομέας μου είναι η πειραματική και όχι θεωρητική έρευνα, κι επειδή πολλές τα αποτελέσματα έρχονται κόντρα σε πολλές θεωρητικές προσεγγίσεις διαφόρων πραγματικοτήτων, αν κάποιος βγει με αποτελέσματα επίσημης έρευνας, η οποία να έχει δημοσιευθεί σε επίσημο επιστημονικό "περιοδικό" (και όχι από κάποιο site του σωρού), η οποία να αποδεικνύει τον όποιο ρόλο του είδους των ξύλων στον ήχο ενός solid ηλεκτρικού οργάνου, τότε θα είμαι ο πρώτος που θα γίνει ανελέητος ξυλολόγος. Μέχρι τότε όμως, αν κάθε φορά που ρωτάω έναν κατασκευαστή, αυτός μου απαντάει με ορολογίες βουντού και μαγείας, τότε απλά θα τον θεωρώ στην καλύτερη ως μπούρδα, στη χειρότερη ως έναν απλό και τιποτένιο ψεύτη εμποράκο. Τόσο απλά είναι τα πράγματα για μένα

Για τους υπόλοιπους κολοκυθόπιτα....

 

Για το θέμα βάρος / μάζα / πυκνότητα, με κάλυψε ο Alder & ευχαριστώ.

 

Για το θέμα επιστημονικής ανάλυσης επιρροής του ξύλου σε έγκυρο περιοδικό είναι τόσο απλουστευμένο ως αίτημα ή παράγων αποδοχής όσο και το "με μαόνι παίζω/ακούγεται καλύτερα".

 

Με το ίδιο σκεπτικό λάμπες, καλώδια, χορδές, κλπ κλπ αφού κατασκευάζονται από το ίδιο υλικό και εκπληρούν μηχανολογικά / ηλεκτρολογικά τον ίδιο σκοπό, δεν έχουν και ηχητικές διαφορές.

Και βέβαια υπάρχει και αυτή η σχολή.

Και καλώς υπάρχει.

Αλλά τότε πάει. Το πηδήξαμε το άθλημα. Αν όντως είναι έτσι, τι θα λέμε γύρω από το τζάκι (Noiz) ?

Χωρίς βαρβάρους τι θα απογίνωμεν;  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου