Προς το περιεχόμενο

amazaque vs flamed maple


Darky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[glow=red,2,300]τσιλ αουτ ολ οφ γιου![/glow]

1ον ο yann δεν ειναι υποχρεομενος να απαντησει

2ον ειπα οτι αποφασισα

και 3ον γιατι ειναι μετα το 2ον και πριν το 4ον. ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

μπεμπεκοι :P ;D

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτή την απάντηση (δηλ. το "ναι, κάθε ξύλο είναι διαφορετικό") μπορώ να τη δώσω και εγώ που δεν ξέρω να σφίξω ένα truss rod (που λέει ο λόγος). Ε δε μπορεί, κάποια διαφορά θα υπάρχει. Από έναν πρακτικό επαγγελματία περιμένουμε κάτι πιο εύστοχο και πιο συγκεκριμένο. :)

 

ΥΓ. Τόση ώρα γράφουμε στην "Ανακύκλωση".

E,και?

Η ανακυκλωση κι'αν ειναι χρησημη στις μερες μας... ;D

 

Ξερεις,καποια πραγματα ουτε λεγονται ουτε γραφονται,δειχνονται μονο σε πραγματικο χρονο...

Ειδικα απο καποιον σαν και μενα που ειναι απλως λογοπαικτης (!) ,οχι λογοτεχνης..

Του εργαστηριου,οχι του γραφειου η των πωλησεων.

 

Το πιο ευστοχο και συγκεκριμενο πως θα το κανω (θελει χρονο,φωτο,σχεδια),αν το κανω σε βαθος χρονου,

θα εξαρτηθει απο διαφορα πραγματα,οπως οτι γραφοντας διαφορα,

θα δημοσιοποιησω αναποφευκτα και τις δικες μου μελετες,και δεν νομιζω οτι ειναι σοφο,

πριν τη δημοσια παρουσιαση και κριση της δουλειας μου! :)

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Ξερεις,καποια πραγματα ουτε λεγονται ουτε γραφονται,δειχνονται μονο σε πραγματικο χρονο...

 

Σπεύσατε. Ο yann θα κάνει σεμινάριο ξυλογνωσίας σε πραγματικό χρόνο.

 

 

yann, εντάξει... δεν κάνει να προδώσεις τα μυστικά που σου έμαθε ένας γεράκος στο Ιδαίο αντρο.... ::)

 

Πές μου όμως μονο αυτό:

 

Παλήσανδροσ καλόσ για σφήρηγμα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηarilatron,

αυτο "το σταματα να παραπληροφορεις"

επρεπε να το γραψεις εδω,οχι με πμ....να δουν ολοι γιατι με κατηγορεις...

 

Το ποιοι παραπληροφορουν σ'αυτη τη δουλεια,

δεν μπορει να το κρινεις εσυ,δεν εχεις καμμια σχεση με τη δουλεια μου...

(ενω εχεις γραψει και ενα-δυο σωστα πραγματα)

 

Εγω ομως μπορω,(και οποιος αλλος ξερει κατι παραπανω σε οποια δουλεια)

 

Τωρα,σιγουρα δεν εχω πλεον διαθεση να μοιραστω τις οποιες γνωσεις μου...

 

Ξερεις,

μπορω να "παραπληροφορησω" γραφοντας καπου αλλου,και μαλιστα καλοδεχουμενος.

Και να εισαι σιγουρος οτι οι ιδιοι θα τα διαβασουν,οποτε οσα ποστ και αν μου κοψεις,

εχει και αλλου πορτοκαλιες...

 

Για δωσε μας λοιπον μια απαντηση εσυ,

(που οπως φαινεται τα ξερεις ολα,αφου μπορεις να κρινεις,να δικαζεις και να καταδικαζεις)

 

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 2 ΙΔΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΥΛΑ,

ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ???????????????

 

 

Alchemist,

το ποστ που "κοπηκε" ηταν απαντηση σε σενα...

δε μου φαινεσαι για αδαης ωστε να σε παραπληροφορησω,θα στο στειλω με πμ,

να δουμε αν θα μιλησεις και εσυ για παραπληροφορηση...

 

Εγω προς το παρον,και με οσα εχω διαβασει στο φορουμ

για κατασκευη οργανων,μπορω να μιλησω μονο για ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ....

8)

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ως κατασκευαστης "εκ του προχειρου" (και εχων την μορφην του χοιρου... ;D) θα επαναλαβω τη θεση μου την οποια πιστευω οτι ασπαζονται ολοι, απλα την βιωνουν/αντιλαμβανονται διαφορετικα.

 

Τα ξυλα (οπως και ολα τα κομματια ενος οργανου) προσθετουν κατι στο "πακετο" του ηχου του.

Οντας "ζωντανα" (μεχρι πριν καποιο χρονικο διαστημα ηταν ...δεντρα) η συμπεριφορα τους ειναι τελειως χαοτικη.

Αυτο φυσικα γεννα διαφοροποιησεις απο κοματι σε κοματι, ακομα και απο τον ιδιο κορμο.

 

Απλα οταν οι εμπλεκομενοι στο χωρο (κατασκευαστες, πωλητες, χομπιστες, κλπ) λενε οτι το ταδε ξυλο εχει αυτα τα χαρακτηριστικα, εννοουν (ή θα επρεπε να εννοουν) καποιες γενικες νορμες του τι θα περιμεναμε να "ακουσουμε" απο αυτο.

 

Τωρα αν το ταδε ξυλο "σφιριζη στο μανικη" και "κανει για μεταλλ", ειναι αλλο θεμα...

 

Πιστευω οτι κανεις δεν παραπληροφορει κανεναν. Γιατι οι διαφορες και οι ηχητικες ταυτοτητες υπαρχουν, αλλα καποιοι τις αναζητουν/αναλυουν/ακουν ενω καποιοι τις προσπερνουν. Αυτο δεν σημαινει οτι καποιος απο τους δυο ειναι ο "κακος" της υποθεσης.

Οι μεν ειναι πιο προσκολλημενοι στη λεπτομερεια (εμου συμπεριλαμβανομενου), ενω οι δε ειναι πιο επι του πρακτικου.

 

Ας μαθουμε να ζουμε μαζι ειρηνικα...  :)  Ο καθενας μπορει να κερδισει απο τον αλλο.

 

πισ  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 2 ΙΔΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΥΛΑ,

ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ???????????????

Θα με ενδιέφερε και εμένα μια απάντηση σε αυτό. Όχι μια απάντηση του τύπου νομίζω, άκουσα, διάβασα (το διάβασα με ενδιαφέρει εάν υπάρχουν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ, όλα τα άλα τα θεωρώ παραπληροφόρηση), ο φίλος μου που ξέρει...

Να υπενθυμίσω ότι μιλάμε (προαφανώς και δεν μπορεί να μιλάμε σοβαρά) για ηλεκτρικά όργανα...το απόλυτα εξαρτόμενο εργαλεία από τους μαγνήτες του, τον ενισχυτή του, τα ηλεκτρικά του...μα θα τρελλαθούμε τελείως.

Για να σας βοηθήσω (επειδή έχω φτάσει πια στο 5ο συναρμολλογούμενο όργανο)...ας κάνουμε ένα πείραμα. Φτιάχνω μια Tele..

To σώμα είναι αυτό (1960 Vintage)

http://edenhaus.com/telebdy.htm

To μπράτσο είναι αυτό

http://www.mosesgraphite.com/cgi-bin/moses/NT-27T?r3w9FybQ;;16

Η γέφυρα είναι αυτή

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=65

Πείτε μου τι ήχο θα βγάλει, γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι μαγνήτες θα βάλω!!!

 

Για να επανέλθω στην ερώτηση του Yann "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 2 ΙΔΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΥΛΑ, ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ"...η δική μου απάντηση είναι ολα αυτά.

 

Σπεύσατε. Ο yann θα κάνει σεμινάριο ξυλογνωσίας σε πραγματικό χρόνο.

yann, εντάξει... δεν κάνει να προδώσεις τα μυστικά που σου έμαθε ένας γεράκος στο Ιδαίο αντρο.... ::) Πές μου όμως μονο αυτό: Παλήσανδροσ καλόσ για σφήρηγμα?

Επειδή ο Υann είναι (ή τουλάχιστον λέει) ότι είναι επαγγελματίας, θεωρώ ότι η μόνη κριτική που ΕΓΩ θεωρώ ότι είναι καλοπροαίρετη και επιτρεπτή, είναι στο αποτέλεσμα της εργασίας-τέχνης του. Έχει κάποιος δοκιμάσει όργανά του? ή τον κρίνουμε μόνο από αυτά που λέει? Πραγματικά ρε Yann έχεις κανένα όργανο για δοκιμή? Για να δούμε στα έμαθε καλά ο γεράκος στο Ιδαίο άντρο!

Το ότι κάποιος εδώ λέει την άποψή (και την υπερασπίζεται με το τρόπο του) δεν σημαίνει ότι παραπληροφορεί . Τότε τι να πούμε για τον Superfunk που λέει ότι οι μπασίστες πρέπει να παίζουν με πένα?...Τον Stanley Clarke τον ρώτησε που χρησιμοποιεί την πένα? (Μόνο για να υπογράφει τις επιταγές του!!!) Με αυτή τη λογική ο SF έπρεπε να έχει -10 κάρμα...παραπληροφορόντας

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υann, ΞΕΚΟΛΛΑ επιτέλους. Όλα αυτά που γράφεις έχουν ξαναγραφτεί, απαντηθεί, ξαναγραφτεί, ξανααπαντηθεί, ξαναματαγραφτεί κ.ο.κ. Αν μιλούσαμε για ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ όργανα, τότε ΝΑΙ, το είδος του ξύλου έχει ιδιαίτερη σημασία, στα solid body ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ όργανα όμως, αν και το κάθε τι (γεωμετρία/ξύλα/μαγνήτες/καπάκι/παρουσία ή όχι τρέμολο κλπ) έχει σημασία στο τελικό αποτέλεσμα, η συμβολή του είδους ξύλου σε αυτό είναι ΜΗΔΑΜΙΝΗ μπροστά στην επίδραση του σημαντικότερου παράγοντα, που είναι βεβαίως οι μαγνήτες. Αν θες να συνεχίσεις εις τους αιώνας των αιώνων ελεύθερα. Πάντα θα βρίσκεται κάποιος να το κάνει. Τώρα το τι σχέση μπορεί να έχει το ότι κάποτε ήταν "ζωντανά" και τώρα είναι "πεθαμένα" με την "χαοτική" και αναρχική συμπεριφορά των... ξύλων, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο... ποιητής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίδες, τα πράγματα είναι απλά. Ο ποιητής yann τη μια φορά μετά την άλλη, αντί να μοιραστεί τις γνώσεις του, παραπέμπει σε "κατ' ιδίαν επιδείξεις κλπ κλπ"

 

Εν ολίγοις, εδώ έχουμε ένα θέμα μικρής σημασίας.... (σύγκριση 2 ξύλων εν των οποίων μάλιστα το ένα είναι τρέχα-γύρευε....) και ο yann παρεμβαίνει για να γράψει τις ίδιες χιλιοτραγουδισμένες παπαρδέλες (βλ. και ποστ του Bloody_Sunday παραπανω) που προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω εδώ και δεκαετίες. Και δεν θα μεπείρανζε να τις γράφει. Αλλά κανείς δεν μπορεί να μου βγάλει από το μυαλό ότι απλά πετάει φίδια, για να πουλήσει "μαστοριλίκι" και να κανονίσει τις κατ' ιδίαν "συζητήσεις και επιδείξεις".

 

Δεν είναι κακό κύριοι κάποιος να κάνει μια δουλειά και η δουλειά αυτή να είναι συναφής με το περιεχόμενο του forum και αυτό να είναι γνωστό. Αλλά πρέπει να γίνεται "στα ίσια", προσφέροντας πραγματική γνώση (και πραγματικές υπηρεσίες) και όχι παπαρολογώντας με κάθε ευκαιρία επικαλούμενος την "αυθεντία" του.

 

Τέλος,

1.

...

Το ποιοι παραπληροφορουν σ'αυτη τη δουλεια,

δεν μπορει να το κρινεις εσυ,δεν εχεις καμμια σχεση με τη δουλεια μου...

(ενω εχεις γραψει και ενα-δυο σωστα πραγματα)

 

 

Μπορώ και παραμπορώ. Μην γίνεσαι αφελής.

 

 

...

Τωρα,σιγουρα δεν εχω πλεον διαθεση να μοιραστω τις οποιες γνωσεις μου...

 

Ξερεις,

μπορω να "παραπληροφορησω" γραφοντας καπου αλλου,και μαλιστα καλοδεχουμενος.

Και να εισαι σιγουρος οτι οι ιδιοι θα τα διαβασουν,οποτε οσα ποστ και αν μου κοψεις,

εχει και αλλου πορτοκαλιες...

...

Με την ευχή μου. Γράψε όπου θέλεις.

Αλλά να θυμάσαι ότι η διαφορά του noiz.gr από το cosmopsolitan είναι ότι εδώ δεν γράφουμε ότι μας κατεβαίνει στην κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody, δεν θα "ξυλομαχησω" μαζι σου. (παρολο που διακρινω ...προκληση )  :)

 

Ο ...ποιητης εννοει οτι οταν κατι ειναι ζωντανο δεν μπορεις να προδιαγραψεις 100% τη μελλοντικη του συμπεριφορα. (=Χαος)

Η φυση ειναι ο μεγαλυτερος εκφραστης αυτου, και τα δεντρα (και ...μετα θανατον, ξυλα) ειναι κοματι της.

Αρα οταν εχεις εναν κορμο maple και τον κοψεις, δεν μπορεις μετα βεβαιοτητος να πεις οτι αυτο το κοματι "θα σφηριζη" και το αλλο θα "μπασσαρη".

 

αυτη ειναι σχεση. (...και βαζει το quartersawn AAA maple ξυλινο σπαθι στην tweed θηκη του...) ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και είναι διαφορετικό όταν ο alderbody γράφει κάποια πράγματα τα οποία είναι (κατά τη γνώμη μου) υπερβολικά (όπως για μανίκια που θυμούνται ότι είναι δέντρα για λίγες μέρες αφού βιδωθούν, και διαφορετικό ένας "επαγγελματίας" να επικαλείται την "αυθεντία" του για να μην γράψει στην ουσία ΤΙΠΟΤΑ. (Απλά να μας θυμίσει ότι .... είναι αυθεντία.)

Το πρώτο είναι μια υγιής προσωπική άποψη, ενώ το δεύτερο είναι "στημένος" αποπροσανατολισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου