Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Midi keyboard emu xboard25(Δεν το αναγνωρίζει)


gkar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για ένα προβληματάκι που προέκυψε,πριν 1,5 χρόνο περίπου είχα πάρει ένα midi keyboard το emu xboard25 και χθες μετά από το format διαπίστωσα ότι έχω χάσει το cd εγκατάστασης και δεν το αναγνωρίζει.Καμιά ιδέα κανείς? (όχι για το που μπορεί να είναι το cd εγκατάστασης ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βρω τους σωστούς drivers.Κάτι drivers που υπάρχουν και στο site της emu τους βάζω και δεν γίνεται τίποτα.Στο google που έψαξα έβρισκα κάτι update που επίσης δεν κάναν τίποτα.Άλλη ιδέα?Ξέρω γω μήπως είμαι τελείως χαζός και δεν ψάχνω σωστά? ???Όποιος δεν βαριέται και θέλει μπορει να ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περίεργο και να σου ακουστεί να διαβάσεις τις οδηγίες για την εγκατάσταση μήπως έχει κάποιες ιδιαιτερότητες..

.πχ σε κάποια μηχανήματα θέλει να βάλεις πρώτα τους drivers και μετα να τους συνδέσεις στον υπολογιστή ή ακόμα (που μου έτυχε) ήθελε επανεκίνηση(κλασσικά) αλλά έπρεπε να το έχω αποσυνδεδεμένο απο τη usb στην πρώτη εκκίνηση για να ολοκληρωθεί η φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα και γω αυτό που λες τα δοκίμασα αλλά πάλι τίποτα.ουφ δεν ξέρω τι να κάνω η τελευταία λύση μου φαίνεται πως είναι αυτό που λέει και το παλικάρι απο πάνω να ρωτήσω το support της εδώ αντιπροσωπείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα της evolution το οποιο δεν χρειαζετε καν drivers. Το δοκιμασες αν λειτουργα χωρις τους drivers????

 

Αλαξε κανενα γιου ες μπι σλοτ και βλεπεις.

 

http://www.emu.com/support/files/download2.asp?Centric=767&Legacy=0&Platform=1.

Αυτους τους drivers βρισκω που μαλλον ειναι και οι σωστοι. Μηπως τους βαζεις λαθος???

 

Installation Instructions:

 

To Install:

 

Connect your Xboard and turn it on.

Run the self-extracting installer.

Follow the instructions shown in the Installer.

When the Firmware Updater dialog box appears, select the device you want to update, and click Update. Note: DO NOT unplug the Xboard during the firmware update.

Once calibration finishes, click Exit.

When the Found New Hardware Wizard appears, click Cancel.

Note: A small number of Xboard 25/49 may encounter difficulties such as blank screen or incorrect knob response after installing the firmware. If you encounter this problem, you should re-initialize the Xboard's UART calibration.

 

To Reset the UART calibration:

 

Connect your Xboard and turn it on.

Press the Home, Edit, Patch Select, and MIDI Channel buttons at once. The LEDs on the Xboard will flash, and the Display will say "Good" repeatedly. Moving a continuous controller or the data slider clears this message.

 

If the display says "bAd", you should try this process again until a "Good" message appears. If, after several attempts, it still says "bAd", you may have a hardware problem, and should contact E-MU Technical Support at:

 

 

 

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι drivers της emu έχουν κάποια πλεονεκτήματα έναντι των windows. Για μένα το πιο χρήσιμο είναι ότι βλέπεις τη συσκευή με το όνομά της κι όχι σαν "audio device No3" ανάλογα τι άλλο έχεις συνδέσει στον υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου