Προς το περιεχόμενο

ποικιλια ή μια και καλη ??? (για κιθαρες παντα λεμε!!)


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφανως και δν ειναι για το guitar n bass section αυτο το θεμα  ;D

το θεμα προς συζητηση ειναι οτι λεω και στον τιτλο... να εχουμε μια και μονο huber super duper και με το splitαρισμα (για να εχουμε τεραστια παλετα ηχου)της και τα ολα της ή πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε 2,5,10,15 κιθαρες αρκετα χαμηλοτερης τιμης αλλα αξιοπρεπεστατες με ολους τους διαφορετικους συνδυασμουσ μαγνητων, σε ολα τα χρωματα, που θα τις κουβαλαμε οοολες σε καθε live κτλπ.... ?????

τι φαρα ειμαστε τελικα οι κιθαριστες????

προσοχη , το θεμα ειναι ή ΜΟΝΟ την μια ή τισ αλλες!!!

κ προσοχη η συγκριση να γινει οχι μεταξυ μιας prs private stock και 7 harley benton  ;)

κ ξαναμαναπροσοχη (  ;D ) αντιλαμβανομαι οτι καθε κιθαρα εχει και τον δικο της χαρακτηρα, το ΚΑΤΙ το διαφορετικο, αλλα ειναι κιαυτο μεσα στο ζητουμενο, αν δλδ θα θυσιαζαμε και την ποικιλια "χαρακτηρων" για μια μονο και πιστη  8)

 

P.S.μιλαω αποκλειστικα για κιθαρες...για πεταλακια ΔΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΝ ΘΕΜΑ  :o ;D  οπως και για ενισχυτες οσοι περισσοτεροι τοσο καλυτερα!! lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα μπορουσα να αντικαταστησω ποτε τον μοναδικο χαρακτηρα της καθε μου κιθαρας (tele, strat, les paul, charvel κα κα) ουτε για την πιο super special extra turbo ακριβη ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ κιθαριτσα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ αυτής της άποψης είμαι... αλλά ακόμη κι αν είχα πολλά λεφτά να δώσω σε κιθάρες (που δεν το κάνω γιατί προσπαθώ να επεκταθώ σε άλλα όργανα), θα ήθελα μια και μόνη πολύ καλή ηλεκτρακουστική, μια δωδεκάχορδη, μια κλασσική, μια στρατ, μια LP, μια solid body Gretsch, μια semihollow και μια τέλε. Δώδεκα διαφορετικές στρατ και δεκαεφτά διαφορετικές LP για μένα θα ήταν καθαρός πλεονασμός (όχι ότι δεν πλησιάζει στον πλεονασμό αυτό που μόλις ανέφερα αλλά τέλος πάντων).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορουσα να αντικαταστησω ποτε τον μοναδικο χαρακτηρα της καθε μου κιθαρας (tele, strat, les paul, charvel κα κα) ουτε για την πιο super special extra turbo ακριβη ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ κιθαριτσα

Πήγα να γράψω κάτι αλλά το παραπάνω σχόλιο με κάλυψε πλήρως. :)

 

Δώδεκα διαφορετικές στρατ και δεκαεφτά διαφορετικές LP για μένα θα ήταν καθαρός πλεονασμός...

Ναι ρε παιδί μου, αυτό δεν το καταλαβαίνω με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συμφωνώ με το τελευταίο του bloody. Ακόμη και οι 4 ηλεκτρικές μου είναι εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους

1 Ibanez με κατασκευαστικά στοιχεία και ήχο lespaul (οπότε μιλάμε για κλασικό ροκ-μεταλ)

1 bcrich 7χορδη για τα ποιο βαριά (αν και οι μαγνήτες δεν την πολυβοηθούν)

1 V να παίζει με 11άρες σε ρε και με το emg booster για τα πολύ βαριά

1 squier51 η οποία είναι το πειραματόζωο (τώρα φορά fender γέφυρα, wilkinson κλειδιά, emg μαγνήτες, κλπ κλπ)

 

Είμαι με λίγα λόγια της άποψης από μία και καλή για κάθε είδος

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και γω της αποψης περισσοτερων κιθαρων. Γιατι να συμβιβαζεσαι, ενω το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις το καλωδιο απο τη μια, και να το βαλεις στην αλλη?:P

 

Δε βαζουμε και ενα poll πανω πανω? ::)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω 5 κιθάρες και δεν είμαι επαγγελματίας για να έχω λόγους να χρησιμοποιήσω διάφορες κιθάρες, απλώς τις αγόρασα σιγά-σιγά παρασυρμένος (λέμε τώρα) απο διάφορα φόρουμ  ;)

 

Τελικά ... κοιτώντας το πρακτικά για ένα μεγάλο διάστημα, μονο μια χρησιμοποιώ, μια Strat ... τρεχα-γύρευε γιατί. Οι υπόλοιπες μαζέυουν σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και γω της αποψης περισσοτερων κιθαρων. Γιατι να συμβιβαζεσαι, ενω το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις το καλωδιο απο τη μια, και να το βαλεις στην αλλη?:P

Kλεισε γρηγορα το gain!! ;D

 

Eγω λεω οτι το καθε οργανο ειναι ΑΤΟΜΟ!

 

Δεν νομιζω οτι ενα ατομο μπορει να τα πηγαινει καλα με ολους τους αλλους!

Με καποιους θα "τα χαλαει"...

 

Οποτε χρειαζονται και αλλα "ατομα" για τους υπολοιπους "αλλους"! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια strat type για τα δύσκολα αφου ειναι χαμαιλεων κ μια αγαπημένη μετά κ τέλος.Αν απ την αλλη εισαι σεσιονιστας κ θες μεγάλη γκαμα ή επαγγελματιας με πολλες μπάντες διαφορετικές ίσως σου χρειαζεται κατι παραπάνω.Αλλα κι αυτο σχετικό είναι γιατι με μια στρατ καλύπτεις μεγάλο ευρος ήχων.Το παιχτιρι ειναι στο δάχτυλο κ οχι στον ξυλομαγνήτη.Η μονη κατηγορία που υπάρχει για μένα στην οποία ειναι θεμιτή και αναγκάια η ύπαρξη πολλών, ίδιου τύπου ή κ διαφορετικών, κιθαρών είναι αυτή του συλλέκτη.

 

Αρα καταλήγω στο οτι οι περισσοτεροι παιρνουν παραπάνω κιθάρες για την "ποιότητα".Ειτε εφέ είτε μανία είτε υπερκαταναλωτισμός είτε κολλήματα κτλ κτλ κτλ.Αφου σε μια κιθάρα νεα εκτος του ήχου που θα αλλάζει λιγουλάκι αλλάζουν κ τα χαρακτηριστικά του πιασίματος(χοντρο μπράτσο V,scale,nut μεγεθος κτλ κτλ κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 10+ χρόνια...η μοναχούλα μου ταυρίτσα θ'αποκτήσει παρέα.

 

Έχω πλήρη επίγνωση ότι την αγορά της την υπαγόρευσαν ψυχολογικοί και μόνο λόγοι...Το κουβάλημα 2ης κιθάρας σε πρόβες μου φαίνεται μεγάλος μπελάς. Σε live δε, 100% εφιάλτης.

 

Προσωπικά θεωρώ ανεκτή την αγοραστική υπερβολή σε τρείς κατηγορίες:

 

Ι) SG  8)

II) Ακουστικές

ΙΙΙ) Ενισχυτές

ωχ, τέσσερις είναι: και NOS, και NOS!!

 

Κατά τ'άλλα, νά'μαστε καλά, νά'χουμε παράδες και να ξεμπλοκάρουμε τα stock των μαγαζιώνε. Ναι σκεφτόμαστε όμως και λίγο πόσο χρειαζόμαστε αυτή την υπέροχη, έβδομη κατά σειρά superstrat. :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου