Προς το περιεχόμενο

ποικιλια ή μια και καλη ??? (για κιθαρες παντα λεμε!!)


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι όχι...Το "γκαζάκια" αναφερότανε στο G.A.S.

 

Άλλο πράγμα ΘΑ πάθω το καλοκαίρι του '09...

 

Έλα ρε και με μπέρδεψε η τριγγική...

 

Αυτό το "πάθημα" το ξέραμε... 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nομιζω οτι το θεμα

εξαρταται απο το ποσο "ψειρας" η τελειομανης ειναι καποιος,

ποσο βαθεια εξεταζει κατι (κιθαρες και λεπτομερειες τους στην περιπτωση μας),

και ποσο εχει την αναγκη της αλλαγης! (καποιοι δεν θα παντρευτουμε ποτε! ;D)

 

Η μεγαλη αληθεια ειναι

οτι το καλο (-α) οργανο (-α) αυξανει την εμπνευση και τις επιδοσεις,

 

σε συνδιασμο παντα με την ψυχολογια του παικτη,

που ξεκιναει απο την οψη του οργανου (δεν χορταινω να το βλεπω..),

στην αισθηση του παιξιματος (παιζω και χωρις βισμα,..πρωτα κοιμαμαι και μετα τελειωνει το ριφ,..κτλ!),

στον ευχαριστο "ειδικο" του ηχο (ακομη και χωρις ενισχυση στην περιπτωση των ηλεκτρικων),

στην μοναδικη του αξια,που για καποιους (σαν εμενα) ειναι ενα απο τα ζητουμενα.

 

Τωρα,το "μια και καλη",σχετικο ειναι...

 

Και θεμα πολυηχοχρωματικοτητας δεν τιθεται,

αφου υπαρχουν διαφορα ηλεκτρονικα (απο συνδεσμολογιες και διακοπτες πανω στο οργανο,

μεχρι τον ενισχυτη),και ειναι ευκολο να δημιουργηθουν ηχοι παραπλησιοι με το ζητουμενο,

οχι ομως απολυτοι αφου εδω μαλλον προσπαθουμε να μιμηθουμε τον (τους) αυθεντικο...

 

...strat και les paul ηχους (αφου μιλαμε κυριως για ηλεκτρικες νομιζω) ;D

 

Μια κιθαρα με μονοπηνιους δεν μπορει να μιμιθει διπλοπηνιους,

αν και οι δευτεροι κατι καταφερνουν "σπλιταρισμενοι",καποιοι αξιοπρεπως,

αλλα παλι κατι λειπει...

 

Οποτε ξεκιναμε απο 2 και καλες οι "πολυπλευροι"?

;D

 

 

Υ.Γ.:Προσωπικα και οσον αφορα τα "clean",ειμαι "μονοπηνιακιας"...

αλλα στην κιθαρα μου εβαλα διπλους...που ομως σπλιταρισμενοι "μιμουνται" σχετικα καλα!

Μια και καλη λοιπον?Ε,..εχω και αλλη μια! :)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τότε μία κιθαρίτσα είναι αρκετή.

Αλλά αν παίζεις διάφορα είδη και θες να κάνεις σωστά τη δουλειά σου τότε μία κιθάρα δε σε φτάνει.

Αλλο πράγμα το 24,6" scale της λες πολ, βαρύ και απαλό ότι πρέπει για ροκ, άλλο πράγμα το 25.5" της στρατ, πρίμο και πιο σφιχτό, ότι πρέπει για φανκ και άλλο πράγμα το 26.5" μίας 7χορδης ότι πρέπει για σφιχτό και βαρύ detuned riffing για πιο heavy καταστάσεις. Και φυσικά άλλο πράγμα το σκάφος, άλλο πράγμα η solidbody κλπ κλπ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υπάρχει μία που να τα κάνει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι υπερβολη ομως, για εναν που βασικο του μελημα ειναι η κατα το δυνατον μεγαλυτερη ηχητικη διαφοροποιηση (οκ και εχει και λιγο το μικροβιο του gas) η κατοχη μιας tele, μιας στρατ, μιας 335, μιας les paul, κιθαρες με εντονο δικο τους χαρακτηρα που και το πλεον προσεγμενο πακετο "ολα σε ενα" δεν μπορει να αντικαταστησει.

+1 ;)

 

Koίτα ποιος μιλάει!!  ;D ;D ;D :P

 

collection-3.jpg

 

Soooooo busted! (και χωρίς την 335 και την Classic Player στρατ...)  ;D ;D ;D :-* Αλλά αν χωρίσουν οι δρόμοι σας σύντομα, είμαστε πρόθυμοι να τους δώσουμε ένα σπίτι, μια αγκαλιά, ένα πιάτο φαΐ, ένα κρεβατάκι...  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ;)

 

 

Koίτα ποιος μιλάει!!  ;D ;D ;D :P

 

collection-3.jpg

 

Soooooo busted! (και χωρίς την 335 και την Classic Player στρατ...)  ;D ;D ;D :-* Αλλά αν χωρίσουν οι δρόμοι σας σύντομα, είμαστε πρόθυμοι να τους δώσουμε ένα σπίτι, μια αγκαλιά, ένα πιάτο φαΐ, ένα κρεβατάκι...  :D

 

Πλέον όμως έχω "ξεμείνει" με τις 2 Rockinger (Sunburst strat και CAR Tele) και την 335. ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτιμουσα μια και παρα πολυ καλη γιατι αλλοστε τα ηχητικα μου γουστα εχουν κατασταλαξει και επισης με τα πεταλακια και τους ενισχυτες μπορεις να αλλαξεις σημαντικα των ηχο σου ωστε να φτασεις σε μια επιθυμητη ποικιλια ηχων και η μοναδικη κιθαρα σου να ειναι επαρκης.

 

μια PRS θα διαλεγα αλλα ποια δεν ξερω ακομα! μαλλον την 513

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ πάντως που πίστευα στην μοναδικότητα καθε κιθάρας (κι ακόμα πιστεύω) είχα μαζέψει πολλές καλές κιθάρες. Κατέληγα όμως πάντα να παίζω με μια Les Paul στα λάιβ. Οπότε τις έδωσα όλες και πήρα μια PRS που τα κάνει σχεδόν όλα καλά (κατα μέσο όρο) και κυρίως είναι ελαφριά για να κρέμεται και βολεύει αφάνταστα τα χέρια μου.

 

Είναι επίσης μεγάλη αλήθεια ότι σε οδηγεί σε άλλα παιξίματα μια καλή και ιδιαίτερη κιθάρα.

 

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι εγώ χρειάζομαι 3 αναντικατάστατες ηλεκτρικές κιθάρες. (Εννοείται ότι διαθέτω μια καλή διαχρονική ακουστική ή κλασσική για άλλους.)

 

1.Την PRS humbucking που τα κάνει "όλα". Θα μπορούσε ναναι και μια καλή Les Paul.

2.Μια single coil Strat ή Tele. (έχω ήδη κανα δυό... )

3.Ενα καλό σκάφος. (χωρίς τον φλόκο)

 

Θεωρώ ότι αυτές είναι οι τρεις κατηγορίες ήχων, "αγκαλιάς", αίσθησης, responce, χροιάς που κυριαρχούν στα μουσικά είδη που με αφορούν. Από κει και πέρα οι περισσότερες "ίδιες", είναι παραλλαγές στο ίδιο θέμα.

 

Το G.A.S. δεν φεύγει, αλλά μπορεί να ελλατωθεί αν οι κιθάρες που έχεις είναι πολύ καλές. Κάθε φορά που θα δοκιμάζεις κάποια που σου γυαλίζει, πολύ πιθανόν να σε ξενερώνει όταν αναποφευκτα τη συγκρίνεις με τις "καλές" σου, αν έχεις καταλήξει στον/τους ήχους που βγάζουν τα χέρια σου. (Νομίζω... )

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...o Edghe χρειάζεται 50 κιθάρες σε κάθε live, ο Jeff Βeck μία (αλλά παράγει 50 ήχους)...τα συμπεράσματα δικά σας

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δν μιλαω!!!! μια μλκ ρωτησα στο περι ανεμων ετσι να περασει η ωρα και εχει φτασει στις 4 σελιδεσ αισιως :D :D :D

 

περα απο την πλακα, κλασσικα αυτο που φανταζομουνα " περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..." :D  ..η καθε πλευρα εχει τους υποστηριχτες της, και ειναι μοιρασμενοι και μισοι μισοι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για μένα, που δεν είμαι session μουσικός, oύτε παίζω διασκευές στα liveάδικα, ούτε μπορώ να διαθέσω 5 ώρες την ημέρα για εξάσκηση ώστε να μπορώ πράγματικα να αξιοποιήσω τις ιδιατερότητες του διαφορετικού χαρακτήρα κάθε οργάνου, οι πολλές διαφορετικές κιθάρες με τις τόσο διαφορετικές απαιτήσεις στο παίξιμο και στο setup του ήχου είναι απλά πονοκέφαλος (και μάλλον και πλεονασμός)...

 

Έκανα κοντά ένα χρόνο να συνηθίσω την Les Paul όταν "άλλαξα" από Tele, και αφού τελικά αναγκάστηκα να πουλήσω την Tele γιατί κατέληγα πάντα να παίρνω μαζί μου αυτήν όπου πήγαινα να παίξω. Πέρσι πήρα ξανά μια Tele λόγω νοσταλγίας περισσότερο, δεν την έχω πάρει ποτέ να παίξω εκτός σπιτιού...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου