Προς το περιεχόμενο

ποικιλια ή μια και καλη ??? (για κιθαρες παντα λεμε!!)


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, κιθάρες δεν είναι μόνο ο ήχος. Είναι και το παίξιμο / βόλεμα. Το radius, το setup, το σχήμα (όπως και να το κάνουμε όταν γουστάρεις να "καφράρεις" αλλιώς το κάνεις με μια strat και αλλιώς με μια V), το ξύλο στην ταστιέρα (ως αίσθηση στα χέρια - για να μην πούμε πάλι για τα ξύλα γενικώς), τα τρέμολα / hardtails κ.α. πολλά.

 

Ακριβώς!

Πχ εγώ, με το που έπιασα την 335 στα χέρια μου, ασυναίσθητα άρχισα να παίζω διαφορετικά πράγματα και κυρίως με διαφορετική προσέγγιση (διαφορετική χρήση της πένας, άλλες δυναμικές κλπ) μόνο και μόνο λόγω διαφορετικής "ανατομίας" του οργάνου αλλά και ηχητικής διαφοράς σε σχέση με τις fender-οειδείς κιθάρες μου που είχα συνηθίσει να παίζω τόσο καιρό.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι ένα όργανο μπορεί να σε "σπρώξει" προς μια παικτική κατεύθυνση.

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θεμα ειναι κατα βαση παραθεση καθαρα προσωπικων αποψεων και γουστων. Οποτε, λεω και εγω την δικη μου, feel free να διαφωνειτε και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

 

Ανηκω λοιπον στην κατηγορια εκεινη των ανθρωπων που δεν πιστευουν στους ελβετικους σουγιαδες, πασπαρτου, all in one. Τα γουστα μου αλλαζουν με τον καιρο, με τις ορεξεις μου, με τις επιρροες μου, βαριεμαι συχνα, θελω να δοκιμαζω πραγματα .... Προτιμω, ας πουμε, τα πολλα και φτηνα παπουτσια οπου το καθενα εχει τον προσανατολισμο του.

 

(Υπαρχει και η αλλη κατηγορια, που μαζευει λεφτα για 14 μηνες και αγοραζει το fully custom tailored ζευγαρι, ειδικα για το ποδι του και ζει, προσεχοντας να μην του λερωθει, να μην του σκιστει κλπ. Το παπουτσι αυτο  δεν το παταει σε παραλιες με αμμο, δεν ειναι ιδιαιτερα αδιαβροχο οταν βρεχει, δεν προστατευει τον αστραγαλο στο μπασκετ, δεν γαντζωνεται στην ορειβασια, δεν ξεκουραζει μεσα στο σπιτι αλλα οταν το εμφανισει σε κηδειες η ρεβεγιον προκαλει τον φθονο του καθε γνωστη δερματων/βυρσοδεψη.)

 

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris όμως αν κατάλαβα καλά, το θέμα δεν είναι:

"Πολλές διαφορετικές & (σχετικά) φτηνές κιθάρες VS μία των 5.000€"

 

αλλά

"πολλές κιθάρες διαφορετικού στυλ VS μίας και καλής".

 

Με άλλα λόγια (όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον), συζητάμε κατά πόσον μια αγαπημένη κιθάρα (ανεξαρτήτου τιμής) μπορεί να μας καλύψει σε όλα αυτά που θέλουμε ή νομίζουμε πως θέλουμε να παίξουμε, ή αν όντως χρειαζόμαστε περισσότερες από μία για να συμπληρώσουμε την ηχητική μας παλέτα.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris όμως αν κατάλαβα καλά, το θέμα δεν είναι:

"Πολλές διαφορετικές & (σχετικά) φτηνές κιθάρες VS μία των 5.000€"

 

αλλά

"πολλές κιθάρες διαφορετικού στυλ VS μίας και καλής".

 

Με άλλα λόγια (όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον), συζητάμε κατά πόσον μια αγαπημένη κιθάρα (ανεξαρτήτου τιμής) μπορεί να μας καλύψει σε όλα αυτά που θέλουμε ή νομίζουμε πως θέλουμε να παίξουμε, ή αν όντως χρειαζόμαστε περισσότερες από μία για να συμπληρώσουμε την ηχητική μας παλέτα.

 

 

Εσυ δεν με επιασες... Εγω πρεσβευω το πολλα "φτηνα" διαφορετικα και εξειδικευμενα παπουτσια (καθενα με πλεονεκτηματα στον τομεα του: ποδοσφαιρικο, ορειβατικο, παντοφλα,...) εναντιον του ενος και "uber καλου" (οπου και θεωρω οτι οσο και να πληρωσεις δεν υπαρχει το "απολυτως καλυτερο για τα παντα" παπουτσι).

 

Εχω στο οπλοστασιο μου ενα συνολο (φτηνων) κιθαρων διαφορετικων προσανατολισμων μεταξυ τους. Το οτι ειναι φτηνες δεν ειναι αποψη (τυπου φτηνες=καλες) αλλα ρεαλισμος: μου δινουν την δυνατοτητα να δοκιμασω διαφορετικους τυπους κιθαρων μεσα σε ενα συγκεκριμενο μπατζετ. Ετσι, εχω σε φτηνη εκδοση μια απο το καθενα: Tele, Strat, LP, semi-σκαφος, η/ακουστικη.

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κιθαρες δεν εχω πιάσει πολλές αλλα παιδιά μια χαμαιλέωντικιά PRS custom birdseye ή οπως σκατά λέγεται ήταν οντως πολλές σε μία.Ειχε πολλούς συνδιασμούς μαγνητών κ επαιζες ανετα τζάζ κ χαλάρά ροκομέταλ.

 

Ποιος ο λόγος ύπαρξης 4ων διαφορέτικών?Καταρχάς πως γίνεται κάποιος που εχει συγκεκριμενοποιήσει το στύλ του ή τουλάχιστον δεν έχει αποκλίσεις τεράστιες(απο τζαζ σε ντέθ κορ κ μετα παραδοσιακό κλαρινο κ έθνικ) γιατι να έχει τοσα κιθαρόνια?

 

Αναφέρθηκε ήδη πρώτα απο μένα μετά απο τον μουσκουρμουτού το θέμα scale,radius,υλικο ταστιέρας,μεγεθος,σχημα,βάρος κτλ.

Αν παιζεις με διαφορετικές φαντάζομαι οτι θα χεις προβλήματα με το παιξιμο μετα γιατι συνηθίζεις με καποια που ξεχωρίζεις περισσότερο.Ή μαλλον θα μένεις στάσιμος στο παιχτίρι το τεχνικό.Εγω με 2 που χω το παρατηρώ κ μιλάμε για ηλεκτρικές μόνο γιατι μετα κλασσική ειναι χαοτική η διαφορά.

 

Καταλήγω κ επιμένω με τα σημερινά δεδομένα μου κ την τελειως υποκειμενική αποψή μου οτι ειναι θέμα γκάς,εμφάνισης-συνήθειας-ανάγκης αλλαγής,κάλος εγκεφαλικός,συλλογή κ περιουσία για κληρονομιά.(Παντα βεβαια για κάποιον που παιρνει κ κανα οργάνι τση προκοπής κ τση μάρκας, αν κ με τον καιρο το αγνωστο μπορεί να αποκτήσει κ μια Α αξία, λεω γω τώρα).

 

Επιμένω για κάποιο λόγο παραπάνω στην αποψή μου, δεν ξέρω ποσοι την εστερνίζεστε αλλα το σκάλωμα μου το φαγα για να περάσει το δικό μου.

 

Υ.Γ.Ελκάβλντ με τα εξοδα τα καλοκαιρινά μακρυά το χερι απο γκαζάκια,ελληνικούς καφέδες,κάμπινγκ κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.Ελκάβλντ με τα εξοδα τα καλοκαιρινά μακρυά το χερι απο γκαζάκια,ελληνικούς καφέδες,κάμπινγκ κτλ κτλ.

 

Καλά ναι...δεν χρειαζότανε καν να μου το πεις αυτό...:(  :-X :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι...δεν χρειαζότανε καν να μου το πεις αυτό...:(  :-X :-\

 

Ωχ. Δε φαντάζομαι να λαμπάδιασες σε camping... ??? :-\

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ. Δε φαντάζομαι να λαμπάδιασες σε camping... ??? :-\

 

Όχι όχι...Το "γκαζάκια" αναφερότανε στο G.A.S.

 

Άλλο πράγμα ΘΑ πάθω το καλοκαίρι του '09...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαμε σελιδα 3 και ακομα να πεταχτω, οποτε τσουπ και να'μαι...

 

Κατα τη γνώμη μου δεν τιποτα δεν ειναι καλυτερο απο το να εχεις μια κιθαρα απο καθε στυλ, ενα σκαφακι, μια στρατ μια τελε και πάει λέγοντας...

 

Δυστυχως δεν ειναι παντα δυνατον να εχουμε μια κιθαρα για καθε δουλεια, ειτε για λογους οικονομικους, ειτε δε μπορεις να κουβαλησεις 5 κιθαρες στο live ειτε ειτε...

 

Οποτε πολλες φορες ψαχνουμε για μια κιθαρα που να ειναι ευελικτη. Πχ εγω οταν εψαχνα για ενα καλο οργανο απεφυγα κλασσικες strat, tele κλπ επειδη παρολο που μου αρεσουν παρα πολυ αυτα τα ειδη προτιμησα να κινηθω σε κατι *σαν* strat που θα μου προσφερει ευελιξια και θα με καλυψει σε οσο το δυνατον περισσοτερες ηχητικες αναζητησεις και μουσικα μονοπατια (πωωω τι εγραψα ). Ετσι κατεληξα στην framus μου που με εχει βγαλει οντως ασπροπροσωπο. Τις δευτερες πχ που στο τζαμαρισμα παιζουμε απο funk και blues μεχρι trad jazz και led zeppelin(!) βλέπω την am.standard strat του alex να "σκαλωνει" σε ορισμενα σημεια, την epi lp καποιου αλλου να τα βρισκει σκουρα στα ρυθμικα ενω εγω με τη δικια μου βγαινω χαλαρα.

 

Βεβαια σε ενα ιδανικο κοσμο θα ειχα την framus στο χερι και απο πισω ενα rack με μια strat με lipstick μαγνητες, μια sg με P90, μια 335, μια τελε αλα danny gatton, μια τελε πιο κλασσικη, μια, μια...αλλα μιας και δεν ζω σε ενα τετοιο κοσμο θα βολευτω με μια κιθαρα, με αυτην που ικανοποιει το μεγαλυτερο ποσοστο των αναγκων μου.

 

 

 

 

Άλλο πράγμα ΘΑ πάθω το καλοκαίρι του '09...

 

Congrats!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου