Προς το περιεχόμενο

κάρτα ήχου για όλα


xiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

αποφάσισα να ασχοληθώ με την ηχογράφηση μέσω υπολογιστή αφού τα είχα παρατήσει για 15 χρόνια περίπου.

Οπως καταλαβαίνετε η τεχνολογία με έχει αφήσει πίσω.

Αυτό που θα ήθελα να με πληροφορήσει κάποιος είναι τι είδους κάρτα να βάλω στο λαπτοπ μου ωστε να το έχω και για ηχογραφήσεις οργάνων αλλά κυρίως φωνής και ως κάρτα ήχου για απλή χρήση (ταινίες με ηχο surround κλπ.).

Eπίσης με ενδιαφέρει περνάω στα κομμάτια μου ήχους με φωνητικά ρεαλιστικής ανθρώπινης φωνής.

Τι χαρακτηριστικό πρέπει να διαθέτει η κάρτα γι αυτό το ζητούμενο;

Για παράδειγμα ψάχνοντας "επεσα" πάνω στις κάρτες Ε-ΜU 0202 USB KAI 0404 USB. Η δεύτερη αναφέρει ως επιπλέον το ΜΙDI in/out και κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ

 

ΥΓ Δεν ξέρω αν έγινα απόλυτα κατανοητός ,πάντως θα έγινε σίγουρα κατανοητό ότι είμαι πολύ άσχετος και ως εκ τούτου συγχωρήστε με. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως όρισες στο noiz.

Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται να μάθουμε είναι το πόσα χρήματα θες να διαθέσεις.

Υπάρχουν κάρτες από 100 ευρώ μέχρι 5000 ευρώ  :o.

Πάντως σίγουρα υπάρχουν πολλές λύσεις για όλα τα βαλάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ αγαπητέ μου για ΤΟ ΚΑΛΩΣΌΡΙΣΜΑ.

Σωστή η ερώτησή σου.

Ετσι όπως το πλέπω προς το παρόν βάζω άνω όριο γύρω στα 200-250 ευρω.

Να είσαι καλά.

 

Χιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Presonus firebox. Την εχει ο νακας γυρω στα 260 η 280.

Εγω την χρησιμοποιω εδω και καιρω και ειμαι 100% (και βαλε!) φαν της.

Ειδικα για φωνη οι προενισχυτες που εχει απ'οτι ξερω (και απο την εμπειρια μου) ειναι πολυ καλοι

Α! και ειναι και firewire (oχι usb) που για μενα μετραει παρα πολυ γιατι απλα ΠΑΝΤΑ ειχα προβληματα με usb θυρες σε υπολογιστες

 

2 θυρες για μικροφωνα που ειναι ταυτοχρονα xlr και για jack

2 line in (px kithara)

Midi in out

Και spdif που δεν εχω κατανοησει ακριβως πως χρησιμοποιειται (για να μη το παιζω και εξυπνος)

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! και ειναι και firewire (oχι usb) που για μενα μετραει παρα πολυ γιατι απλα ΠΑΝΤΑ ειχα προβληματα με usb θυρες σε υπολογιστες

 

Αυτό είναι μάλλον κάτι που σου έχει τύχει εσένα προσωπικά διότι η συντριπτική πλειοψηφία περιστατικών ασυμβατοτήτων αφορούν τις θύρες Firewire, όπως ένα σερφάρισμα στο web και στο φόρουμ μπορεί να αποδείξει.

 

Χιώτη όλες οι επιλογές αυτές είναι ποιοτικές και δεν θα σε απογοητεύσουν... αν ρίξεις και μια ματιά στα θέματα που εμφανίζονται κάτω κάτω στη σελίδα θα δεις πολλές γνώμες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου