Προς το περιεχόμενο

αλλαγη ταστιερας κ προβλημα με intonation


garrett

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα λοιπον εχω ρεπο και εχοντας πολυ χρονο για σκωτομα ειπα να ασχοληθω με ενα mini project!

εχω λοιπον 2 παλιες κορεατικες jaclson,μια ps-4 24 ταστακια λαι μια rr 22ταστακια.Εχοντας εδω και 4 μηνες μια αμερικανικη rr-1 η κορεατικη εχει πιασει τονους σκονης,η δε ps-4 μετραει 15 χρονια ζωης και η ταστιερα της εχει χ σκαψιματα φθορες.

εχοντας λοιπον 2 emg και σχημα που βολευει το καθιστο παιξιμο ειπα να παρω την ταστιερα της rr και να την φορεσω στην ps και εδω αρχιζει η πλακα!βεβαια η μονη σχεση που ειχα με setαρισμα ηταν η αλλαγη χορδων και η ρυθμιση του floyd οπωτε ειπα να δω και λιγα πραγματα σχετικα με το ολο στησιμο της κιθαρας χωρις να ψαχτω παραπερα μπενοντας κατευθειαν στο ψητο!

αλλαζω λοιπον τις ταστιερες και αφου κουμπωνει μια χαρα η 22αρα στην κιθαρα περναω χορδες κουρδιζω και κατι δεν παει καλα!intonation λεω...καπου το εχω πετυχει στο noiz αυτο...ψαχνω λοιπον βλεπω τα πως και τα γιατι και αρχιζει η δουλεια.στο 12 ταστο η νοτα βγενει ψηλοτερη σε ολες τις χορδες πραγμα λογικο αν αναλογιστει κανεις το μηκος της μιας ταστιερας με την αλλη,ξεκουρδιζω λοιπον και πηγενω το saddle οχι προς την ταστιερα αλλα προς τα πισω οπως ειδα στο σχετικο θεμα αλλα με πολλες προσπαθειες το saddle επιασε πατο και δεν παει αλλο πισω χωρις να εχω τρελη διαφορα στο κουρδισμα...το πολυμηχανο μυαλο μου λοιπον σκεφτεται...δεν βαζω και το floyd rose της rr μπας και συνεργαστουν καλυτερα;;;

παμε παλι λοιπον βγαλσιμο χορδες αλλαγη floyd ελλατηρια αμορτισερ τακακια ετοιμη η κιθαρα...κουρδισμα και τα σχετικα τα ιδια χαλια...πιασαμε πατο και προκοπη δεν ειδαμε!!!

δεν ξερω μηπως απλα δεν γινετε ετσι απλα οπωτε οποιος εχει κατι χρησιμο να πει ας το πει!

ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ειμαι σιγουρος, υποθετω οτι θα εχουν διαφορετικο scale(μηκος απο το nut μεχρι το τρεμολο).

αυτο σημαινει οτι αν αλλαξεις τα χερια το πιο πιθανο ειναι να μην ταιριαζουν αφου το ταστα ειναι τοποθετημενα συμφωνα με το καθε scale ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα να σου πω μια αληθεια δεν μου πηρε πολυ χρονο το μονταρισμα...ποιο πολυ εφαγε το ψαξιμο με τα saddles παρα τα ραβε ξυλωνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

any way η ουσια ειναι οτι μεσα απο ολα αυτα τα ραβε ξυλωνε μαθενουμε τα οργανα μας και συγουρα αυτο ειναι ενα κερδος  ;)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ειπώθηκε παραπάνω η απόσταση floyd-locking nut

είναι άλλη από αυτή που υπήρχε πριν με την 24άρα ταστιέρα

αλλαγή μπράτσου με κάποιο άλλο 24άρι ή αλλαγή τάστων στο παλιό μπράτσο

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν έβαλες διαφορετικής κλίμακας ταστιέρα και όχι αν έχει 24 ή 22 τάστα.** Μια ταστιέρα που έχει τα τάστα υπολογισμένα και τοποθετημένα για 25,5 κλίμακα δεν κάνει για αντικατάσταση μιας ταστιέρας κλίμακας 24,75. Τα τάστα είναι βαλμένα σε διαφορετικές ελαφρώς αποστάσεις, ικανές όμως να δημιουργήσουν προβλήματα intonation.

 

Ένα πρόβλημα από τη μετάβαση στα 24 από τα 22 τάστα είναι να δεις αν τα επιπλέον 2 τάστα έχουν χώρο. Δες αν ο neck μαγνήτης είναι τοποθετημένος σε θέση που να έχει περιθώριο για τα δύο αυτά τάστα. Δηλαδή αν πχ εφάπτεται τελείως στο λαιμό όταν αυτός έχει 22 τάστα, τότε δυστυχώς δεν χωράνε τα 2 επιπλέον. Οπότε ή πας σε δύσκολες και ακριβές μόντες, ή απλά παίρνεις καινούρια κιθάρα με 24 τάστα και καθάρισες

 

 

 

** αυτό οφείλεται στο ότι η κλίμακα μετράται από το nut ως τη γέφυρα, ανεξαρτήτως τάστων. Η μόνη διαφορά των 22 με τα 24 είναι ότι ο neck μαγνήτης είναι τοποθετημένος πιο πίσω για τα 2 επιπλέον τάστα. Δες δίπλα δίπλα μια κιθάρα με 22 τάστα με άλλη ίδιας κλίμακας που να έχει 24  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος...ευχαριστω πολυ παιδια αψογοι ολοι σας...οπωτε παω να δω τι κλιμακα ειναι η ταστιερα και θα παραγκειλω μια αναλογη...δεν με νιαζουν τα 24 ταστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λίγα λόγια δεν μπορείτε να αλλάζετε από 21 σε 22 σε 24 κτλ ακόμα και αν έχουν όλες το ίδιο

scale (πχ 25,5) γιατί θα πρέπει να μετακινηθεί η γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου