Προς το περιεχόμενο

θέλω ήχο Sonic Youth / White Stripes


gmavrom33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παρακάτω δεν έχουν την παραμικρή δόση κακίας και ειρωνείας-ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!

 

ρε παιδιά...το παλικάρι λέει οτι είναι αρχάριος και εμείς μιλάμε για τα κουρδίσματα των youth..?!?!Φίλε μου...το βασικό είναι να μάθεις πρώτα να παίζεις - αν όχι σαν τους youth ή τους stripes - τουλάχιστον να βγαίνει κάποιο νόημα...(νομίζω οτι το ξεχνάμε ώρες ώρες..)

Το επόμενο βήμα είναι να μάθεις να κάνεις κάποια 'εναλλακτικά' κουρδίσματα....

Ο εξοπλισμός είναι το μόνο 'εύκολο' για να βρεθεί.........όση ώρα σου πήρε να γράψεις  εδώ μέσα τις συγκεκριμένες απορίες ,άλλο τόσο και λιγότερο θα σου έπαιρνε να κάνεις ένα search στο google-υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ sites που θα έβρισκες χρήσιμα!!!

Και το καλύτερο είναι οτι τα περισσότερα πετάλια που χρησιμοποιούν οι youth μπορείς να τα βρείς στην....ΔΕΛΤΑ της γειτονιάς σου!!(εννοώ οτι βρίσκονται εύκολα κ είναι 'συνηθισμένα' πετάλια....)

Ας ασχολούμαστε περισσότερο με την μουσική και λιγότερο με αυτονόητες ερωτήσεις/απαντήσεις... :)

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[

 

ρε παιδιά...το παλικάρι λέει οτι είναι αρχάριος και εμείς μιλάμε για τα κουρδίσματα των youth..?!?!Φίλε μου...το βασικό είναι να μάθεις πρώτα να παίζεις - αν όχι σαν τους youth ή τους stripes - τουλάχιστον να βγαίνει κάποιο νόημα...(νομίζω οτι το ξεχνάμε ώρες ώρες..)

 

Eυτυχώς ο Thurston Moore δεν περίμενε να μάθει να παίζει πρώτα για να

αρχίσει να βιάζει την κιθάρα του  :)

Σοβαρά τώρα, αν ενδιαφέρει κάποιον ο ήχος των Sonic Youth, τα κουρδίσματα είναι ό,τι πιο χαρακτηριστικό σε αυτόν και ό,τι πιο εύκολο να επιτευχθεί.Συνεπώς δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική αυτών που έχω παραθέσει : δηλ. αν δεν ξερεις καλή κιθάρα, σημαίνει ότι δεν μπορείς να πειραματιστείς με αυτήν;

Ακόμη, με αυτόν τον τρόπο (κουρδίσματα) και ένα-δυο απλά πετάλια , δεν

χρειάζεται να ξοδέψει ένα σωρό λεφτά για πολλά  "περίεργα" (και άχρηστα) εξωτικά εφέ, και επιπλέον θα φτιάξει πολύ πιο εύκολα τον "χαλασμένο" ήχο που θέλει.

Τέλος, παραθέτω κάτι από το επίσημο βιογραφικό τους: they started playing during the era (1978/79) of what is termed No Wave----harsh, challengeing abrasive music informed by rock, noise, jazz and modern composition/experimentation.With cheap guitars and various hot rodded tunings they wrote songs like no one else.

 

(για White Stripes δεν έχω ιδέα)

 

shίζω μικρόφωνα, φτύνω ρίμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. αν δεν ξερεις καλή κιθάρα, σημαίνει ότι δεν μπορείς να πειραματιστείς με αυτήν;

 

 

ίσα ίσα φίλε μου....δεν εννοώ αυτό που κατάλαβες...

Απλά λέω οτι πριν αρχίζει να πειραματιζεται κάποιος ,ας μάθει π.χ. να την γρατσουνάει την..φουκαριάρα!!!

Εχουμε εστιάσει όλοι γενικά στα εφέ και έχουμε ξεχάσει οτι είναι μουσικό όργανο!

 

ps...οταν κάποιος δηλώνει 'αρχάριος' έχω στο μυαλό μου κάποιον που έπιασε κιθάρα...χτές ,που λέει ο λόγος-ίσως σκέφτομαι λάθος,ίσως πάλι όχι!!

 

Δεν νομίζω οτι έχω εντελώς άδικο...

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. αν δεν ξερεις καλή κιθάρα, σημαίνει ότι δεν μπορείς να πειραματιστείς με αυτήν;

 

 

ίσα ίσα φίλε μου....δεν εννοώ αυτό που κατάλαβες...

Απλά λέω οτι πριν αρχίζει να πειραματιζεται κάποιος ,ας μάθει π.χ. να την γρατσουνάει την..φουκαριάρα!!!

Εχουμε εστιάσει όλοι γενικά στα εφέ και έχουμε ξεχάσει οτι είναι μουσικό όργανο!

 

ps...οταν κάποιος δηλώνει 'αρχάριος' έχω στο μυαλό μου κάποιον που έπιασε κιθάρα...χτές ,που λέει ο λόγος-ίσως σκέφτομαι λάθος,ίσως πάλι όχι!!

 

Δεν νομίζω οτι έχω εντελώς άδικο...

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I don’t trust that. I need my amps pointed at me full blast. That’s a weakness of mine, but I have to have it. I mean, it’s just me and Meg up there, so the guitar has to be strong.

ΘΕΟΣ

 

Χμ, αυτό δεν βγάζει νόημα γιατί δεν υπάρχει ευκολότερο πράγμα στον κόσμο από το να ακούγεται δυνατά η κιθάρα όταν δεν έχει να συναγωνιστεί τίποτα άλλο στο μιξ παρά μια ντράμερ (η οποία δεν παίζει παπάδες στα 666 bpm αλλά αστεία πραγματάκια). Και πόσο μάλλον όταν δεν μιλάμε για καθαρά στην κιθάρα αλλά για άγρια distortion.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλει να πεί είναι αυτό που είπαν καλύτερα οι Spinal Tap ;D ;D ;D

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=d54UU-fPIsY

 

spinaltapbutitgoestoelear5.jpg

w503.png

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου