Προς το περιεχόμενο

Συναρμολογούμενες VS Boutique - Part XXX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:"Get a new guitar' date='and an old amp."[/quote']

 

ναι,για να τα φτυσει στη μεση του Live & να τρεχεις μετα σαν τρελλος... :roll:

 

1ον,αν έχεις να κάνεις service στους ενισχυτές σου από τον καιρό του νώε,μάλλον είναι δικό σου πρόβλημα.

2ον,είναι εντελώς άσχετο το σχόλιο σου.Αυτούς τους ενισχυτές (ειδικά αν μιλάμε για κάτι του 70-φεύγα) δεν τους παίρνεις για να παίζεις live στο κουτούκι της γειτονιάς σου.Για εκεί ένας νοικιασμένος marshall,peavey,whatever φτάνει.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:"Get a new guitar' date='and an old amp."[/quote']

 

ναι,για να τα φτυσει στη μεση του Live & να τρεχεις μετα σαν τρελλος... :roll:

 

1ον,αν έχεις να κάνεις service στους ενισχυτές σου από τον καιρό του νώε,μάλλον είναι δικό σου πρόβλημα.

2ον,είναι εντελώς άσχετο το σχόλιο σου.Αυτούς τους ενισχυτές (ειδικά αν μιλάμε για κάτι του 70-φεύγα) δεν τους παίρνεις για να παίζεις live στο κουτούκι της γειτονιάς σου.Για εκεί ένας νοικιασμένος marshall,peavey,whatever φτάνει.

 

Απλά ήθελα να τονισω οτι ο Saraceno λεει υπερβολές (ασε που το 90% των διάσημων κιθαριστων στον πλανητη κανει το αντιθετο!δηλ. παίζει με παλιες κιθαρες & καινουργιους boutique ενισχυτές :wink: )

 

εχουν περάσει πολλοι vintage ενισχυτες απο τα χερια μου σε διαβεβαιώνω οτι ότι service & να τους κανεις ο κινδυνος ελοχεύει :lol:

 

Ασε που οι καινούργοι boutique ενισχυτες ειναι καλύτεροι απο τους vintage!!

 

(συγκρινε π.χ. εναν Bad Cat ή εναν Matchless με εναν παλιο VOX AC30 ή εναν Bruno & εναν KENDRICK με εναν παλιο Fender....)

 

Για αυτο άλλωστε & οι vintage ενισχυτες δεν εχουν ξεφύγει "τιμολογιακά" οπως οι κιθαρες (οχι τοσο τουλάχιστον)

 

Αρα λοιπόν μάλλον οτι θελει λεει ο Saraceno... :wink:

 

Αν & για πολλα χρόνια έπαιζα live στο κουτουκι της γειτονιάς μου με εναν Twin του 68 που ειχα αγοράσει για ενα κομματι ψωμι ....:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που οι καινούργοι boutique ενισχυτες ειναι καλύτεροι απο τους vintage!!

Σε αυτό δεν έχεις άδικο.Αλλά αυτοί είναι έξω από την νοοτροπία ενός εργοστασιακού ενισχυτή.Από την άλλη' date='ένα καλό service (από τον κατάλληλο,το τονίζω, άνθρωπο) σε έναν vintage ενισχυτή σε γλιτώνει από πολλούς κινδύνους. Βέβαια μετά από ένα "καλό" service,ίσως να μην είναι πια ο ίδιος vintage ενισχυτής.Τα ίδια λέγαμε και για τις vintage κιθάρες κάποτε.

Κανένας διάσημος μουσικός δεν παίζει με "vintage" κιθάρες η ενισχυτές στα live του.Αυτά είναι για το studio.

 

Αν & για πολλα χρόνια έπαιζα live στο κουτουκι της γειτονιάς μου με εναν Twin του 68 που ειχα αγοράσει για ενα κομματι ψωμι ....

Aυτό φαντάζομαι δεν θα το έκανες ποτέ σήμερα (που σε κόβει και λίγο παραπάνω) :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Εξαιρούνται οποιεσδήποτε vintage tokai' date='orville αλλά αυτές είναι γιαπωνέζικες ούτως η άλλως και ΚΑΛΕΣ κιθάρες).[/quote']

καποτε μας την ελεγες για αυτες τις κιθαρες ομως!!! :wink:

ισως να ετυχε να πιασεις μια και αλλαξες γνωμη..

 

whitenoise όποιος έχει τη μύγα να τη φέρει πίσω.

Αν θυμάσαι καλά,έθαψα κινέζικες/κορεάτικες κιθάρες,όχι γιαπωνέζικες..Αλλά αν εσύ πρώτα θίγεσαι και μετά θυμάσαι να μας πείς τι κιθάρα έχεις (Ναι,το παραδέχομαι, είναι καλή η les paul σου...καλύτερη από κάποια ρόπαλα που έβγαζε η gibson τη δεκαετία του 80..ευχαριστήθηκες τώρα; ) δεν φταίω εγώ. :wink:

 

Tο αστείο θα ήταν να είχες καμιά epiphone και να επέμενες ότι είναι καλύτερη από gibson.

 

Όχι καλύτερη, αλλά σίγουρα όχι τόσο χειρότερη όσο η σχέση των τιμών τους. Πράγμα που κανείς δεν θα παραδεχτεί ποτέ βέβαια, γιατί τα μαόνια στο Nashville διαβάζονται από τον τοπικό πάστορα και μετά τα μαστοράκια της Gibson βουτάνε στον παγωμένο Tenessee για να πιάσουν τον Brazilian Rosewood σταυρό.Μόνο τότε ξεκινούν την κατασκευή μιας LP ή SG...

 

Σαν τη φσολή πετάχτηκα, αλλά ήθελα να το πω...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαω εκ πειρας γιατι εχω μια τετοια...

εξαλλου οπως λεει και ο σουπερ ειναι παγκοσμια γνωστο για τις γιαπωνεζικες εκεινης της εποχης..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cgi.ebay.de/1980-GRECO-58-LES-PAUL-VERY-RARE-EG-1000-MODEL_W0QQitemZ7349964460QQcategoryZ23300QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

μονο που πλεον δεν ειναι και τοσο φθηνες.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ την πατησα ασχημα....

δεν τις προλαβα που τις ειχανε 500 ευρω ο μ....ας 8O

(ελεγα να παρω και μια greco strat)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου