Προς το περιεχόμενο

Συναρμολογούμενες VS Boutique - Part XXX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου ναι' date=' είμαι αρκετά κολλημενος με set neck οργανα.. Αλλά δεν σου κρύβω πως&μετά από πολλά χρόνια&σπουδών&κλασσικής κιθάρας, και μετά από πολύ ψάξιμο στις κιθάρες,&κατάλαβα το εξης, πως ενα βιομηχανοποιημένο όργανο από ένα χειροποίητο (100%) όργανο διαφέρει. Ας έχουν&τα ίδια περίπου ξύλα.. Και επειδή ρε φίλε SUPERFUNK άλλους έρωτες δεν έχουμε (ούτε και βίτσια) παρα μόνο την κιθάρα,&ναι να&μου πάει΄κατι παραπάνω ένα όργανο που το έκανε ένας τύπος που έδωσε ψυχή για αυτό ! Όσο για τα&ξύλα ο Huber σου στέλνει foto από το ξύλο όταν αυτό είναι ακόμα&κούτσουρο ! Και&βλέπεις όλη την διαδικασία επεξεργασίας του. Ναι τα νέρά είναι άσχετα με τον ήχο.&¶λλά&είναι μαγεία ρε φίλε ! Θα μου πεις ακριβή μαγεία &αλλά επιμένω πως το&όμορφο (πες το έπιπλο) πληρώνεται ...&&&&&&&

[/quote']

 

Να ρωτήσω κάτι;Σε εξιτάρει το ίδιο το όργανο,ηο τρόπος κατασκευής του ή όλα μαζί;

Θα σε έφτιαχνε τόσο η ίδια κιθάρα αν έπεφτε στα χέρια σου και δεν έγραφε τίποτα στο headstock (ούτε Huber,ούτε McDuck,ούτε Gibson) και δεν ήξερες όλη την ιστορία πίσω απ' αυτήν (το κούτσουρο που έγινε δέντρο κλπ) ;

 

Για σκεφτείτε το...Νομίζω πως η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο.Μόνο αν γουστάρεις ένα όργανο μπορείς να παίζεις καλά και να διασκεδάζεις.¶λλος "φτιάχνεται" επειδή την κιθάρα του έφτιαξε ένας τρελός (με την καλή έννοια) Γερμανός και άλλος επειδή την έφτιαξαν τα λεπτοκαμωμένα χεράκια μιας κινεζούλας (ντροπήηηη :D ) .Το θέμα είναι να διασκεδάζουν και οι δύο.

 

Απλά νομίζω πως ο δεύτερος είναι πολύ πιο ευτυχής,γιατί δεν θα χρειαστεί να ξηλωθεί κιόλας... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χμμμμ.. θα σου πω σε αυτό, από την μια λές ότι ο Κινέζος δεν έχει λόγο να κάνει κάτι τόσο καλά, γιατί δεν είναι δικό του, και όλα γίνονται γρήγορα, γιατί έχουμε παραγωγική διαδικασία που στηρίζεται στο Low price του οργάνου,(αν και ένα μεγάλο κομμάτι τις δουλείας του είναι απλά να παρακολουθεί τα μηχανήματα και να αλλαζει κομμάτια στις πρέσες. Από την άλλη, ναι, με εξιτάρει το γεγονός πως ένας άνθρωπος παίρνει ένα κούτσουρο και το κάνει κιθάρα ! Και σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις... Παιδιά εάν έπαιρνα την Flying Dolphin, 8.000 Euro, μου έβαζε τα αεροπορικά εισητήρια και ξενοδοχείο στην Γερμανία, για να κάνουμε μαζί την κιθάρα !!! Θα μου ΄πείτε πως είναι λογικό, γιατι με τα ίδια χρήματα παίρνεις αυτοκίνητο, (ή μαλλον Air condition με δώρο το αυτοκίνητο )Ε ολα αυτά συν το γεγονός ότι δεν παίζεις εσύ και άλλοι 50,000 σε όλο τον κόσμο, αλλά εσύ και 300 το πολύ άτομα, με την ίδια κιθάρα, σε εξιτάρει, δεν σε εξιτάρει ????

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ.. θα σου πω σε αυτό' date=' από την μια λές ότι ο Κινέζος δεν έχει λόγο να κάνει κάτι τόσο καλά, γιατί δεν είναι δικό του, και όλα γίνονται γρήγορα, γιατί έχουμε παραγωγική διαδικασία που στηρίζεται στο Low price του οργάνου,(αν και ένα μεγάλο κομμάτι τις δουλείας του είναι απλά να παρακολουθεί τα μηχανήματα και να αλλαζει κομμάτια στις πρέσες. Από την άλλη, ναι, με εξιτάρει το γεγονός πως ένας άνθρωπος παίρνει ένα κούτσουρο και το κάνει κιθάρα ! Και σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις... Παιδιά εάν έπαιρνα την Flying Dolphin, 8.000 Euro, μου έβαζε τα αεροπορικά εισητήρια και ξενοδοχείο στην Γερμανία, για να κάνουμε μαζί την κιθάρα !!! Θα μου ΄πείτε πως είναι λογικό, γιατι με τα ίδια χρήματα παίρνεις αυτοκίνητο, (ή μαλλον Air condition με δώρο το αυτοκίνητο )Ε ολα αυτά συν το γεγονός ότι δεν παίζεις εσύ και άλλοι 50,000 σε όλο τον κόσμο, αλλά εσύ και 300 το πολύ άτομα, με την ίδια κιθάρα, σε εξιτάρει, δεν σε εξιτάρει ????[/quote']

 

Εμενα προσωπικα με αφηνει αδιαφορο!!!!!! :roll:

Και τι εγινε αμα παιζω εγο και αλλοι 300 με αυτο το οργανο???? :?:

Το θεμα ειναι οτι μπορεις να νιωσεις ετσι (και καλυτερα) με ΠΠΟΟΛΛΥΥ ΛΛΙΙΓΓΟΟΤΤΕΕΡΡΑΑ χρηματα!! Αρα γιατι να τα δωσεις αυτα τα παραπανω χρηματα!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να ρωτήσω κάτι;Σε εξιτάρει το ίδιο το όργανο' date='ηο τρόπος κατασκευής του ή όλα μαζί;

Θα σε έφτιαχνε τόσο η ίδια κιθάρα αν έπεφτε στα χέρια σου και δεν έγραφε τίποτα στο headstock (ούτε Huber,ούτε McDuck,ούτε Gibson) και δεν ήξερες όλη την ιστορία πίσω απ' αυτήν (το κούτσουρο που έγινε δέντρο κλπ) ;

 

Για σκεφτείτε το...Νομίζω πως η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο.Μόνο αν γουστάρεις ένα όργανο μπορείς να παίζεις καλά και να διασκεδάζεις.¶λλος "φτιάχνεται" επειδή την κιθάρα του έφτιαξε ένας τρελός (με την καλή έννοια) Γερμανός και άλλος επειδή την έφτιαξαν τα λεπτοκαμωμένα χεράκια μιας κινεζούλας (ντροπήηηη :D ) .Το θέμα είναι να διασκεδάζουν και οι δύο.

 

Απλά νομίζω πως ο δεύτερος είναι πολύ πιο ευτυχής,γιατί δεν θα χρειαστεί να ξηλωθεί κιόλας... :D[/quote']

 

+100.000.000

 

Συμφωνώ και επαυξάνω δινοντας το παραδειγμα: του οτι αν εγω επαιζα με τη στρατ του Hendrix (που ειναι πολυ πιο φτηνη,αν και δεν ξερω αν αξειζει τα λεφτα της) θα ενιωθα ΤΕΛΕΙΑ!!!και θα με εξιταριζε!!! (τουλαχιστον τον πρωτο καιρο)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παίζεις εσύ και άλλοι 50' date='000 σε όλο τον κόσμο, αλλά εσύ και 300 το πολύ άτομα, με την ίδια κιθάρα, σε εξιτάρει, δεν σε εξιτάρει ????[/quote']

ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο ειδών hype: Αυτό με τις πολύ ακριβές κιθάρες,και αυτό με τις "celebrity owned" κιθάρες.Εγώ προσωπικά θα ενέδιδα στο 2ο,αλλά επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω ποτέ την Les Paul του Peter Green που αγόρασε ο Gary Moore ή την Les Paul του Joe Perry που είχε αγοράσει ο Slash,δεν ασχολούμαι.... 8)

όσον αφορά την ποιότητα,είμαι κάπου στη μέση.Ούτε 3 χιλιάρικα για μια κιθάρα θα έδινα,ούτε με κινέζικο κουπί θα έπαιζα.(Εξαιρούνται οποιεσδήποτε vintage tokai,orville αλλά αυτές είναι γιαπωνέζικες ούτως η άλλως και ΚΑΛΕΣ κιθάρες).Και σταματήστε αυτή τη συζήτηση,γιατί πρώτον έχει ξαναγίνει x^ν φορές,και δεύτερον θα τη δει ο takis και θα αρχίσει να ξαναλέει για τη suhr του... :wink:

 

Συμφωνώ και επαυξάνω δινοντας το παραδειγμα: του οτι αν εγω επαιζα με τη στρατ του Hendrix (που ειναι πολυ πιο φτηνη' date='αν και δεν ξερω αν αξ[b']Ι[/b]ζει τα λεφτα της)

Αν και στην εποχή της δεν πρέπει να ήταν και πολύ ακριβή,μια strat του '65 που άνηκε στον Ηendrix πουλήθηκε προς 100000 λίρες.

Αυτά.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρούνται οποιεσδήποτε vintage tokai' date='orville αλλά αυτές είναι γιαπωνέζικες ούτως η άλλως και ΚΑΛΕΣ κιθάρες).[/quote']

καποτε μας την ελεγες για αυτες τις κιθαρες ομως!!! :wink:

ισως να ετυχε να πιασεις μια και αλλαξες γνωμη..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρούνται οποιεσδήποτε vintage tokai' date='orville αλλά αυτές είναι γιαπωνέζικες ούτως η άλλως και ΚΑΛΕΣ κιθάρες).[/quote']

καποτε μας την ελεγες για αυτες τις κιθαρες ομως!!! :wink:

ισως να ετυχε να πιασεις μια και αλλαξες γνωμη..

 

whitenoise όποιος έχει τη μύγα να τη φέρει πίσω.

Αν θυμάσαι καλά,έθαψα κινέζικες/κορεάτικες κιθάρες,όχι γιαπωνέζικες..Αλλά αν εσύ πρώτα θίγεσαι και μετά θυμάσαι να μας πείς τι κιθάρα έχεις (Ναι,το παραδέχομαι, είναι καλή η les paul σου...καλύτερη από κάποια ρόπαλα που έβγαζε η gibson τη δεκαετία του 80..ευχαριστήθηκες τώρα; ) δεν φταίω εγώ. :wink:

 

Tο αστείο θα ήταν να είχες καμιά epiphone και να επέμενες ότι είναι καλύτερη από gibson.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τσαντιζεσε φιλε δεν θελω να ξανατσακωθουμε..

ειχα πει ξεκαθαρα οτι ειναι ιαπωνεζικη (του 1976)και οχι κινεζικη ουτε epiphone και με ειχες παρει απτα μουτρα..

anyway καλη καρδια!! 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου