Προς το περιεχόμενο

Ποιά κατά τη γνώμη σας είναι η καλύτερη πεταλιέρα αυτή τη στιγμή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το g-system δεν έχει drive,distortion επίσης....έχει το nova system

 

Σωστά είναι μόνο για εφέ (κορυφή όμως).

Το νόβα έχει analog drives αλλά πολύ λιγόρτερες δυνατότητες όσων αφορά στα εφέ.

Αν δουλεύεις με γκάζια από τον ενισχυτή σου το g system είναι ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία θα μου την πλασάρεις και σε λίνκ? Ο υποφαινόμενος δεν είναι ιδιαίτερα γνώστης. Το παιδί που παίζει κιθάρα έχει αυτά τα ακούσματα και πολύ καλή τεχνική για να τα παίξει απλά μια ζωή έπαιζε απευθείας με τον ενισχυτή και το footswitch του.

 

και πολυ καλα εκανε!καλυτερα να παρει ενα καλο ενισχυτη και 2-3 πεταλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πολυ καλα εκανε!καλυτερα να παρει ενα καλο ενισχυτη και 2-3 πεταλια.

 

Aπό μία άπιοψη ναι αλλά στουντιακά τι γίνεται που κάθε χώρος έχει τον δικό του (ο Θεός και η ψυχή του)ηχο??? Δεν υπάρχει φορητότητα με λίγα λόγια ενώ και ο ενισχυτής για να αποδώσει σύμφωνα με τις δυνατότητες του πρέπει να τον τσιτάρεις....Γι αυτό την ψάχνουμε για πεταλιέρα. Η tonelab le έχει 'λάμπες'??? >Τείνουμε προς ένα συνδυασμό Tonelab le με μία διπλή καμπίνα μάλλον (2χ12)...Τι λέτε?

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και η line 6 m13 πολύ απλή στη χρήση

 

Είναι κίνητρο η ευκολία στη χρήση το δίχως άλλο αλλά νομίζω ότι προέχει η ποιότητα και η πεταλιέρα είναι κάτι που θα το πάρεις μία φορά(ειδικά για το παιδί που θα τη χρησιμοποιήσει που είχε φιάξει πριν μια δεκαετία την custom τύπου strat κιθάρα του μισή περιουσία και τον συνοδεύει μέχρι σήμερα) Μία και καλή λοιπόν...εφ'άπαξ!

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η line 6 m13 μια χαρά εφέ έχει από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου και χρημάτων. Αν δεν δοκιμάσεις συγκρίνεις ότι και να λέμε δεν έχει αξία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αλλη μια προταση ειναι αφου θελετε ηχο 80s να παρετε ενα rack: μια καλη προενιαχυση και μια φετα με εφφε. ετσι χρησιμοποιεις τελικο+ηχεια οπου πας και ο ηχος ειναι σε μεγαλο μερος δικος σου (αυτο γιατι το budget αναφερθηκε σχετικα ψηλο). εγω θα διαλεγα μια προενισχυση αναλογικη (καθαρα προσωπικο γουστο, προτιμω την ανταποκριση μιας λαμπας απο οσες πεταλιερες εχω δοκιμασει)

 

οσον αφορα πεταλιερες θα συμφωνησω με αρκετους παραπανω.

 

Αλλά μιας και ρώτησες ποιο είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ, αυτό είναι:

 

http://www.fractalaudio.com/products-fa-axefx.html

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια προταση ειναι αφου θελετε ηχο 80s να παρετε ενα rack: μια καλη προενιαχυση και μια φετα με εφφε. ετσι χρησιμοποιεις τελικο+ηχεια οπου πας και ο ηχος ειναι σε μεγαλο μερος δικος σου (αυτο γιατι το budget αναφερθηκε σχετικα ψηλο). εγω θα διαλεγα μια προενισχυση αναλογικη (καθαρα προσωπικο γουστο, προτιμω την ανταποκριση μιας λαμπας απο οσες πεταλιερες εχω δοκιμασει)

 

οσον αφορα πεταλιερες θα συμφωνησω με αρκετους παραπανω.

 

Ρε παιδιά αυτό το fractal μόνο απέξω μπορεί να έρθει ή πωλείται και στη χώρα μας? Είναι πράματι τόσο δυνατό?

Είναι γεγονός ότι ο ήχος που θέλουμε (και σε lead k σε rythm) είναι ο ήχος των 80s Hard rock/melodic rock/AOR.

 

Μπορείς να προτείνεις συγκεκριμένα προιόντα μέσω λίνκ και πόσο περίπου στοιχίζουν για να τα προωθήσω στον..αρμόδιο ή να του δώσω το url της σελίδας και να έχει άμεση πρόσβαση με ένα κλικ;

 

 

 

 

 

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου