Προς το περιεχόμενο

Elevator...cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αποχή 4+ μηνών από κιθάρες και άλλα τέτοια δεινά... είπα τις προηγούμενες μέρες να την ξαναπιάσω και να γράψω κάτι.  Μου βγήκε κάτι "περίεργο", για τα δικά μου δεδομένα, αλλά μάλλον έμεινα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Για μίξεις όμως και παραγωγές δεν ξέρω και δεν μιλώ...  :-[ :-X  Όποιος θέλει να πει το κατιτίς του, όποιο κι αν είναι αυτό, καλοδεχούμενο!                              Υ.Γ. Ο τίτλος εμπνεύστηκε από τα πρώτα 1:40 λεπτά, γιατί θυμίζει λίγο ::) μουσική για λόμπι ξενοδοχείου και ασανσέρ......

                       

                      [soundcloud]

[/soundcloud] 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άντε και μας είχες λείψει μάστορα! 8)

 

Πολύ ωραίο, ειδικά από το 2:58 και μετά.

Οφείλω να σε παραδεχτώ ρε συ, για το σταδιακό χτίσιμο των ήχων και του ύφους.

Πραγματικά είναι σούπερ!

Δεν κατάλαβα πώς από το αρχικό ύφος βρέθηκε το κομμάτι αλλού.

Μαστοριά μέγιστη.

Επίσης φοβερές οι εναλλαγές των κιθαρώνε στο σόλο, από το δεξί στο αριστερό ηχείο και τούμπαλιν. :D

Σαν να παίζει άλλος την μια και άλλος την άλλη κιθάρα (διαφορές στον ήχο και στο φραζάρισμα).

 

Που το πας και που το φέρνεις, όλο σε prog θα καταλήξεις.

Και το despacito να παίξεις, στο τέλος θα μοιάζει με camel. ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι ρε Φωτη που λεγαμε για παλαιοτερα σου ασματα οτι καποιες φορες ακουγονταν ξεκομμενα μεταξυ τους τα διαφορα θεματα,ας ηταν ωραια.

Τωρα πια ειναι το ακριβως αντιθετο,αναπτυσσονται τοσο ομορφα και,πως να το πω,σμουδ να λεμε. ;D.Οπως τουτο εδω.Τρεχει "νερο".

 

Πολυ δυνατο κομματι,ισως απο τα καλυτερα σου,το ιδιο και οι κιθαρες.

Ηχητικα μου αρεσει παρα πολυ,με λεπτομερειες καλυτερα να σου μιλησουν εκεινοι που το κατεχουν το πραγμα.

 

Συχνα κανει καλο η αποχη,εσε νομιζω σου εκανε.

Γιασαν του μαγκα. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Πολύ ωραίο, ειδικά από το 2:58 και μετά.

 

Και το despacito να παίξεις, στο τέλος θα μοιάζει με camel. ;D ;D ;D

 

Πράγματι... το φινάλε πήγαινε σφαίρα προς τα εκεί  8)

 

Πολύ ωραίο και ιδιαίτερα από το σημείο που το "γκάζωσες". Ξεκίνησες από το λόμπι, αλλά το έφτασες στο... roof garden  8)

 

Και θα συμφωνήσω με τον Στράτο, στο θέμα της εναλλαγής στις κιθάρες στο σόλο- μου άρεσε ο "διάλογος" που έκαναν.

 

Well done.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόνε...

επειδή τα παιδιά είπαν τα καλά τα λογάκια να πω κι εγώ τα ...κακά...

(και δεν στα λεω στο φβ, να πιάσουν τόπο εδώ μπας και γίνει συζήτηση)

 

γενικά αυτό που λέγαμε παλιά Φώτη, ότι τα κομμάτια κάνουν μπάμ και φωνάζαν "Φώτης" έχει αρχίσει και γίνεται ...κουραστικό.

Λίγο η στρατο, λίγο τα αγαπημένα σου settings, λίγο το στήσιμο των οργάνων, το μπάσο σου τα τύμπανά σου είναι πιά αρκετά φορεμένα.

Ως ένα κομμάτι ξεκομμένο από το σύνολο είναι ΟΚ, αλλά υποθετικά λέμε σε ένα album με 10 κομμάτια αρχίζει και επαναλαμβάνεται.

Το camel το έχω ξαναπεί, εδώ αρχίζει και μου φέρνει genesis εκεί στο 2 σχεδόν.

Επίσης συνθετικά δεν κάνεις κάπου την έκπληξη. Περιμένεις πάντα  ένα intro, μερικές διφωνίες, τα αρπεζ signature Fotis, κύριο θέμα και κάπου στη μέση ένα break με περισσότερο γκάζι, fade out ή outro...

Αν δε τα είχα ακούσει 15-20 φορές σίγουρα θα μου άρεζε παραπάνω.

 

Τώρα ας αφήσουμε τις κακίες...

τα καλά...

Τα Mix σου όλο και καλυτερεύουν. Σχεδόν γίνονται υπόδειγμα...

Μόνη ένσταση τα κάπως καμουφλαρισμένα snare, δεν έχουν αυτό το μπαμ ρε παιδί μου, πχ ενός Brufford, δηλαδή είναι περισσότερο... ντουφ αντί μπάμ...και φυσικά μόνιμα το μπάσο που είναι υποτονικό. Στο έχω πεί βάλε παραπάνω κρέας στο μιξ του μπάσου, κι ας σου φαίνεται εσένα αρκετό.

Όμως ως μίξεις πλέον έχουν υπόσταση, ισορροπία και φροντίδα.

Ασανσέρ ...με τίποτα όμως.

Μου άρεσε ιδιαίτερα που φύγαμε από το αρχικό θέμα με τις μεγάλες εβδόμες (εκτός αν αυτό εννοείς ασανσέρ) και φτάσαμε στο εξαιρετικό 1.40-2.30 και προχωρήσαμε παρακάτω.

Θα σου πω κάτι, στο 1.40 αρχίζεις να δείχνεις έναν εαυτό που ξεφεύγει δειλά κάπως από τα ροκ πρότυπα και αγγίζεις λίγο τον διαφορετικό αυτοσχεδιασμό. Ψάξτο μπορεί να το έχεις και δεν το ξέρεις.

Φυσικά από ροκ άποψη το κομμάτι λάμπει από το 3.00 και μετά όπου κάνεις ένα πραγματικά σωστά δομημένο και εκτελεσμένο σόλο και φινάλε.

 

Αυτά τα ολίγα,

 

όπως ξέρεις αν δεν γκρινιάξει το παιδί δεν του δίνει φαί ή μάνα του....

 

αναμένω  ;D

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πρώτα πρώτα καλώς σας βρήκα παιδιά, μου λείψατε! :)   

Άντε και μας είχες λείψει μάστορα! 8)

Που το πας και που το φέρνεις, όλο σε prog θα καταλήξεις.

Και το despacito να παίξεις, στο τέλος θα μοιάζει με camel. ;D ;D ;D

  Μην αναφέρεις αυτό το άσμα, Στράτο, γιατί ολόκληρο καλοκαίρι με έπρηξε μ'αυτό η πόντια..... Ά Στράτε, μην ξεχάσω... :-* :-* :-* 

Συχνα κανει καλο η αποχη,εσε νομιζω σου εκανε.

Γιασαν του μαγκα. ;D ;D

  Λες να κάνω να πιάσω κιθάρα ξανά σε 2 χρόνια Γιώργο, μπας και γράψω κανένα καλό άσμα...;  ;D    Άσχετο, αλλά στις 19 Μαΐου τι κάνεις; ;) :-X 

Well done.

Το well done από έναν "ογκόλιθο" :D, πάντα είναι κάτι που μετράει
...Αυτά τα ολίγα, όπως ξέρεις αν δεν γκρινιάξει το παιδί δεν του δίνει φαί ή μάνα του.... αναμένω  ;D

  Η πλάκα είναι, Δημήτρη, ότι δεν έχω εντρυφήσει σε prog ακούσματα όπως των Camel και των Genesis....να μου πεις για τους Pink Floyd και άλλα classic rock groups ναι, αλλά prog όχι! Τώρα πως βγαίνει αυτό στα κομμάτια μου, άγνωστε αι βουλαί του κυρίου!  Όσο για το ότι μοιάζουν όλα τα κομμάτια μου.....ρε Δημήτρη το έχω ξαναπεί-ξαναγράψει, αυτό ο ήχος μου αρέσει, αυτό το είδος μουσικής μου αρέσει να γράφω και στο τέλος τέλος το κέφι μου κάνω...δεν θα το γυρίσω τώρα στα "γεράματα" (και δεν θέλω σχόλια περί αυτού... :-* :-X), σε "άγνωστα" και "καινούρια" μονοπάτια!  Πέρα απ'όλα αυτά βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι οι "κριτικές" σου στα κομμάτια μου με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ! Και το ξέρεις!                                                               

  Thanks guys....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπααα

δε βοηθάνε....

όλο λέω...και όλο τα ίδια παίζεις... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπααα

δε βοηθάνε....

όλο λέω...και όλο τα ίδια παίζεις... ;D

  Μιλούσα για τον ήχο, τις μίξεις-παραγωγές..... ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά στις 19 Μαΐου τι κάνεις; ;) :-X

Άσε, μαζεύει μπύρες από τώρα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Και .... παρεξηγείστε με ρεεεεεε. :-* :-* :-* :-* :-* :-*

 

EDIT: Να δεις που θα μπει τώρα ο πατέρας σου και θα πει ότι συχνοτικά ακούει περισσότερες πριμομεσαίες, και λείπουν μπασομεσαίες. ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πολύ με άρεσε για όλους τους θετικούς λόγους που αναφέρθηκαν από τους φίλους...

 

τεχνικά γενικά στα έχω ξαναπεί και κινείσαι πια από ένα επίπεδο και πάνω που υπερκαλύπτει άνετα τον μέσο όρο που περιμένει κάποιος από ένα home studio session (παρότι ο εξοπλισμός σου υπολείπεται από αυτόν)...

 

θα προσπεράσω λοιπόν τις λεπτομέρειες (πολλές εκ των οποίων περνάνε άνετα στο επίπεδο της "άποψης") και θα αναφέρω τα τύμπανα που έπρεπε να είναι πιο "στεγνά" για να δένουν καλύτερα, με λιγότερο room και over (για να μην δίνουν τόσο την αίσθηση ότι τα ακούς στεκόμενος έξω από την ανοιχτή πόρτα του προβάδικου  :-* ;D) και φυσικά τον ντράμερ που στο υπέροχο δεύτερο μέρος δεν ανέβηκε στην "καμήλα" αφήνοντας μόνους τους κιθαρίστες να "απομακρυνθούν" στην περιπέτεια των δυναμικών μένοντας στο χαλαρό να πίνει latte με τον μπασίστα* στο λόμπι του Sahara Desert Luxury Camp (όρα Terry)... 8)

 

ένα μπράβο ακόμα στη συλλογή σου από μένα... ;)

 

* σε multi tracking το μπάσο πρέπει "να το μάθεις" να ακολουθεί τη μπότα αλλά όχι να κοιμάται μαζί της όταν αυτή ξεχαστεί (φυσικά μην ψαρώνεις γιατί μιλάμε για ότι δυσκολότερο όταν εμπλέκονται midi όργανα είτε στα τύμπανα, είτε στο μπάσο, είτε σε αμφότερα)...

 


EDIT


 

όι ρε... κι όμως δεν είχα δει το edit μη σώσω και τους φιλήσω και δια ζώσης...  :-* :-* :-*  ;D

 

EDIT: Να δεις που θα μπει τώρα ο πατέρας σου και θα πει ότι συχνοτικά ακούει περισσότερες πριμομεσαίες, και λείπουν μπασομεσαίες. ;D ;D ;D ;D ;D

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου