Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτροακουστικής 350 - 500 ευρώ


giouzerneim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Γεια σας παιδιά! Είμαι επιτέλους έτοιμος για αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας και είμαι ανάμεσα στην Ibanez EW50CBE ( http://www.dv247.com/invt/48784/ ), και στην Takamine EG540SSC ( http://www.dv247.com/invt/49015/ ), αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά από ηλεκτροακουστικές.

      Περισσότερο με νοιάζει να έχει ωραίο ακουστικό ήχο παρά ηλεκτρικό, μιας και θα προτιμούσα μια καθαρά ακουστική κιθάρα, αλλά άρχισα να μπλέκω με home studio καταστάσεις και μπορεί να θελήσω να ηχογραφήσω απευθείας με καρφί στην κάρτα ήχου, άσε που μπορεί και να προκύψει καμιά live δουλειά, και να χρειαστεί. Οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. Προτιμώ γενικά το βαθύ και παχύ jazz ηχόχρωμα του ήχου του Pat Μetheny με 11άρες flat χορδές.

      Γενικά όμως πιστεύω ότι η πραγματική διαφορά στις ηλεκτροακουστικές φαίνεται από τα 1000 ευρώ και πάνω, όπως π.χ. στις Martin, οπότε θα είμαι και αρκετά ευεπηρρέαστος στις ιδέες σας.

      Y.Γ. Λόγω της πόρωσής μου με τον ήχο του Metheny, θέλω επίσης να αλλάξω τον neck μαγνήτη της ηλεκτρικής μου, και μου έχει προταθεί ο Paf Pro, η γνώμη σας;

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δες στo κάτω μέρος της σελίδας σχετικά θέματα ή βάλε "ηλεκτρακουστική" ή "ηλεκτροακουστική" στην αναζήτηση του Noiz για να βρεις τα (άπειρα) θέματα με παρόμοιες ερωτήσεις.

2. Όπως θα δεις, οι περισσότεροι θα είναι της γνώμης να πάρεις ακουστική και όχι ηλεκτρακουστική με αυτά τα χρήματα. Είναι πολύ πιο πιθανό να βρεις κάποια αξιοπρεπή κιθάρα (ακόμα και με μασίφ ξύλα) και όχι μία κατσαρόλα με χορδές. Λύσεις για την ηχογράφηση υπάρχουν. Τώρα, αν σκοπεύεις να τρελαθείς στα live, τι να σου πω; ;D

3. Για τον ηλεκτρικό του ήχο ο Metheny - απ΄όσο γνωρίζω - χρησιμοποιούσε μια ES-175 στον neck μαγνήτη (PAF style) με το tone πολύ χαμηλά. Προφανώς σημαντικότατο ρόλο στον ήχο του έπαιξαν και οι ενισχυτές του και το delay που χρησιμοποιούσε (ως Metheny fan αυτά θα τα ξέρεις καλύτερα). Αν μας πεις και τι κιθάρα / ενισχυτή έχεις, ίσως βρεθεί κάποιος να σε κατατοπίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Αγαπητέ Spy, προς απάντηση του μηνύματός σου:

  1. Έχω ήδη κοιτάξει αν όχι όλα, σίγουρα τα περισσότερα θέματα σχετικά με αγορά ηλεκτροακουστικής, γι' αυτό και στέλνω και το δικό μου, συμπληρώνοντας με πρόσθετες απορίες. Τα περισσότερα θέματα δεν είναι και τόσο σχετικά όσο θα προτιμούσα, ή είναι αρκετά παλιά.

  2. Όσο για αγορά αποκλειστικά ακουστικής, είμαι απόλυτα σύμφωνος, μιας και είδα μια λύση στο σχετικό ζήτημα με τη χρήση μαγνήτη και πυκνωτικού μικροφώνου. Θα ήθελα όμως περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας, το κόστος και τις διαθέσιμες επιλογές μιας τέτοιας διαδικασίας, ή και την παραπομπή σε σχετικό post που μπορεί να μου διαφεύγει προς το παρόν.

  3. Έχω μια χειροποίητη ηλεκτρική σε στυλ stratocaster, άβαφτη, πολύ ωραία φτιαγμένη(το σώμα της είναι από ένα κομμάτι ξύλο όλο, ειδικότερα τα ξύλα της νομίζω είναι ταστιέρα rosewood, μπράτσο maple και σώμα alder, όλα ελληνικά μου είπαν), τα ηλεκτρονικά της τίποτα το σπουδαίο αλλά κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, ο bridge μαγνήτης είναι tone zone ( επειδή γούσταρα βλέπεις Allan Holdsworth, και μου πρότειναν τον συγκεκριμένο, για δυνατό fusion solo!), o neck της και ο μεσαίος μονός μαγνήτης είναι από ηλεκτρική Ibanez, δε θυμάμαι πιο μοντέλο ακριβώς αλλά μου είπαν ότι ηταν της τάξεως των 1200-1500 ευρώ (η κιθάρα, όχι ο μαγνήτης! και αυτό πριν από 7 χρόνια). Ο ενισχυτής μου είναι ένας Laney TF 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Για τον ηλεκτρικό του ήχο ο Metheny - απ΄όσο γνωρίζω - χρησιμοποιούσε μια ES-175 στον neck μαγνήτη (PAF style) με το tone πολύ χαμηλά. Προφανώς σημαντικότατο ρόλο στον ήχο του έπαιξαν και οι ενισχυτές του και το delay που χρησιμοποιούσε (ως Metheny fan αυτά θα τα ξέρεις καλύτερα). Αν μας πεις και τι κιθάρα / ενισχυτή έχεις, ίσως βρεθεί κάποιος να σε κατατοπίσει.

 

Έλα βρε Σπύρο...τον σημαντικότερο ρόλο στον ήχο του Pat έχει παίξει η κλασσική πλέον "οδοντόβουρτσα".!!  ;D ;D ;D

 

Φίλε "giouzerneim" για humbucker στη θέση neck σου προτείνω τον seth lover του seymour duncan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[pre][/pre]Φίλε longshadow, βρήκα αρκετούς τύπους seth lover στο internet. Έχεις υπόψη σου κάποιον συγκεκριμένο ή προτείνεις οποιονδήποτε από αυτή τη σειρά; Επίσης αν υπάρχει συγκεκριμένος τύπος που προτείνεις, αν γίνεται και δε σε κουράζω, εξήγησε μου τους λόγους που τον επέλεξες. Σας ευχαριστώ παιδιά για την άμεση βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας seymour duncan-seth lover υπάρχει μόνο.

Οι διάφοροι τύποι που είδες έχουν μάλλον να κάνουν με το αν είναι για θέση neck ή bridge και το αν έχει ασημένιο ή χρυσό καπάκι.

 

Είναι απο τους καλύτερους humbuckers που έχω ακούσει και παίξει για "καθαρά" (και όχι μόνο...)

 

Ακούς αυτό που παίζεις, με τις δυναμικές που το έπαιξες.

Ειδικά όποτε παίζω την prs ενος φίλου που φοράει seth lover στη θέση neck δεν μπορώ να ξεκολλήσω.

 

...but that's just my opinion...περι ορέξεως... ;)

 

 

(Jasse είναι το γραφικό του boogie σε μικρογραφία..  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[pre][/pre]Όντως, έχεις δίκιο. Αύριο(δηλαδή σήμερα τέτοια ώρα που είναι) κιόλας θα το ψάξω, αν και εμφανισιακά μου φαίνεται ότι ο seth lover θα πήγαινε καλύτερα για jazz σκάφος, παρά για την stratocaster μου. Για να δούμε και τι λέει και ο Paf PRO...

              Καμιά λύση/πρόταση όμως για ηλεκτροακουστική ή για τροποποίηση ακουστικής έτσι ώστε να έχω και την ηλεκτρική δυνατότητα(κυρίως για Live) ;;; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[pre][/pre]Μετά από λίγο περισσότερο ψάξιμο στο noiz είδα ότι υπάρχει μεγάλη εκτίμηση για τις ακουστικές Martin. Επειδή ψάχνω για κιθάρα αποκλειστικά στο Thomann και στο DV 247 (μιας και δεν έχω βρει πιο φθηνά πουθενά αλλού), οι μοναδικές ακουστικές που έχω βρει και αντέχω οικονομικά είναι οι MARTIN GUITARS DX1 (http://www.thomann.de/gr/martin_guitars_dx1_westerngitarre.htm), και η Martin 000X1 ( http://www.dv247.com/invt/22627/ ). Μήπως είναι οι πολύ φτηνιάρικες και λιγότερο προσεγμένες ως από τα πιο φθηνά μοντέλα της Μartin, ή είναι εγγύηση μόνο και μόνο επειδή είναι Martin; Τι γνώμη έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή περίπτωση για το δικό σου budget είναι κάποιες made in canada ακουστικές.

Είναι ίσως οι πιο τίμιες σε αυτά τα λεφτά.

 

Κοίτα για τις εταιρίες: norman , art and lutherie , seagull , simon and patrick...

 

Επίσης κάνε και μια βόλτα στα Ελληνικά μαγαζιά.Οι διαφορές στην τιμές είναι μικρότερες απ'ότι νομίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου