Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις και συνδεσμολογία για home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους τους noizholics.Διαθετω 500 € και θελω να παρω τα παρακατω για μουσικη παραγωγη (instrumental)

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_21_2105&products_id=5624

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_22_2203&products_id=4315

 

Πιστευω πως και τα 2 ειναι πολυ καλες επιλογες.Χρηση για ηχογραφιση κιθαρας και μερικων οργανων μεσω midi keyboard

Επισης θα ηθελα να μου πειτε λιγα λογια για συνδεσμολογια (monitor,midi keyboard και τι καλωδια θα χρειαστω)

 

-Για τα monitor θα χρειαστω XLR/JACK;Eχουν μια εισοδο TRS γιατι ειναι;

-Για το midi keyboard θα χρειαστω midi interface ή απλα αν συνδεσω ενα καλωδιο midi στην καρτα ειμαι καλημενος;

 

Δεν νομιζω να ξεχασα κατι.Αν θελετε πειτε μου και εσεις γνωμες και αποψεις αλλα πιστευω οτι θα με καλυψουν

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας...

 

Φιλικα Γρηγορης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλές επιλογές φίλε μου...εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος απο την audio kontrol 1...

για τα μονιτορ θα χρειαστεις καλώδια  jack/xlr οπως πολύ σωστά είπες...

τώρα για το midi kbd προτιμότερο ειναι -αν δεν εχεις- να πάρεις ένα usb αλλιώς αν το ήδη υπάρχον δεν είναι usb καλώδια midi μεταξυ kbd  και κάρτας ήχου και καθάρισες...

 

 

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα έχει :

Είσοδοι : XLR balanced και 1/4" καρφί balanced/unbalanced

 

άρα μπορείς είτε xlr είτε jack. Tο trs είναι το γνωστό jack. Αν βάλεις jack, προτίμησε σίγουρα balanced.

 

Το midi keyboard, αναλόγως ποιο έχεις, μπορεί να συνδεθεί και απλά με usb, δίχως να χρειάζεται η αγορά midi καλωδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το midi keyboard που εχω ειναι το emu x-board 49.Εχω δοκιμασει να ηχογραφησω με πολυ απλα προγραμματα (audacity,musicmaker) μεσω usb αλλα εγραφα το πρωτο καναλι π.χ drums και οταν πηγαινα να γραψω π.χ keys στο δευτερο ειχα προβλημα παραμορφωσης του ηχου.Αυτο βεβαια μπορει να οφειλεται και στην καρτα ηχου on-board.Αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα να παρω ενα midi καλωδιο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες οφείλεται στην κάρτα ήχου. Το σήμα που στέλνει το keyboard σου είναι απλή πληροφορία, όχι ήχος, εξ'ου και midi keyboard. Πάντως, αν σε ανησυχεί ακόμα και θες να πληρώσεις για ένα επιπλέον καλώδιο, δεν χρειάζεται επιπλέον midi interface, αν έχει είσοδο midi η κάρτα ήχου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες οφείλεται στην κάρτα ήχου ή/και καλής cpu. Το σήμα που στέλνει το keyboard σου είναι απλή πληροφορία, όχι ήχος, εξ'ου και midi keyboard. Πάντως, αν σε ανησυχεί ακόμα και θες να πληρώσεις για ένα επιπλέον καλώδιο, δεν χρειάζεται επιπλέον midi interface, αν έχει είσοδο midi η κάρτα ήχου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου