Προς το περιεχόμενο

Ένας έμπειρος πωλητής μιλάει για Gibson LPs


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάκη  +1.

 

 

Για μένα η συνέντευξη απευθύνεται σ'αυτούς που τους αρέσει "μυθοποιούν" (όπως πρόσωπα, καταστάσεις, εταιρείες, κιθάρες, αυτοκίνητα κτλ κτλ).

Κοινώς τους κολλημένους. Αυτούς που προσπαθούν να επιβάλουν στον οποιονδήποτε το ότι "επειδή γράφει Gibson είναι εγγύηση", καθώς και αυτούς που τους πιστεύουν. Μιλάω για τις Gibson γιατί περι αυτών αναφέρεται η συνέντευξη.

 

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, αν και μπαίνει πάλι στη λογική των ξύλων που δεν την χωνεύω καθόλου. Αυτά τα δυο όμως μπορεί να μου τα εξηγήσει κάποιος;

 

 

Α, και το πώς καταλαβαίνει την προέλευση του ξύλου (μήπως κάνει την κιθάρα κομμάτια και την περνάει από χημικές αναλύσεις και μικροσκόπια STEM?):

 

Όσο για την ίδια την Gibson και τις δικτατορικές πολιτικές της σήμερα έναντι των αντιπροσώπων, έχω ακούσει κι εγώ my fair share of ιστορίες φρίκης...

 

Εγώ φιλε bloody sunday σου λέω ότι ο τύπος είναι άσχετος, συκοφάντης και πληρωμένος απο τη Fender ;D να δυσφημήζει τη Gibson. ;D ;D ;D

Απο την άλλη ένας σωστός επαγγελματίας με πολυετή πείρα στο αντικείμενο της δουλειάς του, μόλις δει κάτι το στραβό μπορεί και το "ακτινογραφεί" χωρίς να το στείλει για ανάλυση.

 

 

 

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

We at the Dinosaur Rock Guitar would like to thank Mr. X for taking the time to answer our questions. Copyright ©2002 All rights reserved.

 

Επερώτηση του άσχετου κουλού και ατάλαντου.

Από το 2002 έχουν περάσει 7 χρόνια. Τι έχει αλλάξει, σε ποιότητα, δίκτυο διανομής, τιμές ....

Θα μου πεις από κτήσεως Gibson έχουν περάσει περισσότερα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως απο το 2002 η Γκιμπσον  εχει βαλει μυαλο και φτιαχνει ξανα πραγματικες κιθαρες,τις V.O.S :)

 

Δηλαδή οι υπόλοιπες κιθάρες συμπεριλαμβανομένων και όλων των Custom Shop Historic Series και πολλές άλλες, δεν είναι πραγματικές κιθάρες?? Ψεύτικες είναι. Ακόμη και η σειράς οι Standard και οι Studio κ δεν είναι πραγματικές κιθάρες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είσαι σε θέση να αντιληφθείς το χιούμορ του SF - δεν είναι ανάγκη να διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου (πςςςςς...!!  ;D) ότι θίχτηκαν οι LP Standard και Studio. Αυτό που εννοεί και που έχει ξαναγράψει στο παρελθόν είναι ότι οι VOS είναι στην πλειοψηφία τους πολύ αξιόλογες και προσεγμένες, και πολύ πιο consistent στην ποιότητά τους και στον ήχο τους από τις Standard (για τις... Studio δεν το συζητάμε καν).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φιλε bloody sunday σου λέω ότι ο τύπος είναι άσχετος, συκοφάντης και πληρωμένος απο τη Fender ;D να δυσφημήζει τη Gibson. ;D ;D ;D

Απο την άλλη ένας σωστός επαγγελματίας με πολυετή πείρα στο αντικείμενο της δουλειάς του, μόλις δει κάτι το στραβό μπορεί και το "ακτινογραφεί" χωρίς να το στείλει για ανάλυση.

 

Δεν θα το έλεγα ότι είναι συκοφάντης και... πληρωμένος!  ;D Αντιθέτως, μου φαίνεται ειλικρινής και τον πιστεύω ότι πράγματι έχει τεράστια πείρα. Όμως το bullshitting (ή μαλλον η απουσία του) δυστυχώς είναι θέμα ικανότητας του μυαλού να βλέπει τα πράγματα πιο σφαιρικά και αντικειμενικά, και δεν έχει άμεση σχέση με την παρουσία πείρας: ένας άπειρος που προσπαθεί να κρύψει την αμάθειά του θα είναι το ίδιο επικίνδυνος με κάποιον που αν κι έχει τεράστια πείρα, θα έχει συνάμα και κακή αντικειμενική ματιά που θα την θολώνει ακριβώς η επίγνωση της εμπειρίας του.

 

Πχ. ο ίδιος τύπος της συνέντευξης δεν είπε πως αν πάρει κάποιος το ξύλο από την κορυφή ενός δέντρου θα είναι περισσότερο πορώδες (κι επομένως λιγότερο βαρύ) από το ξύλο της βάσης του κορμού, επειδή ακριβώς το δεύτερο πιέζεται από το βάρος του κορμού που υποστηρίζει; Άρα και τα δυο κομμάτια ξύλου θα έχουν διαφορετικό βάρος και πυκνότητα - εκείνος πώς είναι τόσο σίγουρος ότι το ένα είναι...αφρικάνικο και το άλλο όχι; Mόνο από το βάρος ή μήπως το... ρώτησε;  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είσαι σε θέση να αντιληφθείς το χιούμορ του SF - δεν είναι ανάγκη να διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου (πςςςςς...!!  ;D) ότι θίχτηκαν οι LP Standard και Studio. Αυτό που εννοεί και που έχει ξαναγράψει στο παρελθόν είναι ότι οι VOS είναι στην πλειοψηφία τους πολύ αξιόλογες και προσεγμένες, και πολύ πιο consistent στην ποιότητά τους και στον ήχο τους από τις Standard (για τις... Studio δεν το συζητάμε καν).

 

δε κατάλαβα οτι ηταν χιουμορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω κάτι; Από καμπόσα βιβλία που έχω διαβάσει (πχ http://www.stewmac.com/shop/Books,_plans/Electronics/Guitar_Electronics_For_Musicians.html

http://www.stewmac.com/shop/Books,_plans/Building_and_repair:_Guitar,_electric/Guitar_Player_Repair_Guide.html  για τους όποιους ενδιαφερόμενους να πάρουν μια αρχή)

 

έχω διαβάσει πολλά πολλά περίεργα που κατά καιρούς συνέβησαν και πλέον θεωρούνται mumbo jumbo. Από την κλασική ιστορία του πως ο leo πέρασε από το maple στο rosewood στην ταστιέρα και τα αλλού για αλλού σώματα και λαιμούς, ως και με το πως πρωτοβγήκαν οι zebra από την gibson, κάποιοι τους θεωρούν κατώτερους ενώ οι ίδιες οι holy grail κιθάρες τους όταν ανοίχτηκαν αυτούς φόραγαν.

Για να μην πω για την ανεμελιά των hot rodded, που περάσαμε στο υπερπροσεγμένα όργανα και πλέον αρκετοί και παλιοί, αλλά και καινούριοι κατασκευαστές, αρχίζουν να τα ξαναφέρνουν στο προσκήνιο.

Το όλο θέμα είναι ότι όσο πιο πολύ διαβάζω, καταλαβαίνω ότι αυτές ήταν εποχές που για διάφορους λόγους οι κατασκευαστές πειραματίζονταν, είτε αναζητώντας μια διέξοδο σε ένα πρόβλημα (humbs) είτε για τελείως κουφούς λόγους (όταν ξέμεινε ο προμηθευτής της gibson από μαύρες πομπίνες και τους έστειλε τις κρεμ, με αποτέλεσμα το εργοστάσιο να τα πετάει όπως του ερχόταν και να προκύψουν και οι zebra μανγήτες), είτε για μείωση του κόστους και της ταχύτητας παραγωγής (όπως η μέθοδος σφηνώματος των τάστων από τη φεντερ, που τελικά την παράτησαν, λόγω ανωμαλιών στην τοποθέτηση των τάστων), είτε ,είτε, είτε...

 

Πιστεύω ότι αυτοί είναι λόγοι που διάφοροι (νομίζω και ο προβοκάτορας ο sf) θεωρούν ότι η σημερινή εποχή, είναι ίσως η καλύτερη όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής των οργάνων, καθώς ακόμη και τα φθηνά όργανα είναι πολύ ποιοτικά σε σχέση με του τι ίσχυε παλιότερα.

 

 

Και επειδή λέω πολλά ανούσια, καταλήγω ότι η συνέντευξη του πωλητή, δεν μου λέει τίποτε νεώτερο απ' όσα έχουν κατά καιρούς γραφτεί για όλους τους μεγάλους παίχτες και απλά μου δίνει ένα ακόμη πάτημα να μη με νοιάζει το τι γράφει το headstock, αλλά για το αν η κιθάρα λέει, αλλιώς δεν....  :)

 

 

Βέβαια μια gibson V ολόλευκη του 67 εξακολουθεί αν είναι το δικό μου holy grail. Κάποια στιγμή θα την πάρω, που θα μου πάει  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Τι λεει αυτός ρε παιδιά;??? ???

 

ότι το ξύλο της κιθάρας παίζει ρόλο στον ήχο;???

 

καλά χαζός είναι; τι one piece μαονι, τι με σφήνα στη μέση maple; τι διαφορά έχει;

 

αφου μονο οι μαγνήτες και η γέφυρα παίζουν ρόλο..... ;D ;D

 

και τι λεει;

 

δεν μπορούσε να "σώσει" τον ηχο μιας κιθάρας με ό,τι μαγνήτες και αν έβαζε;

 

για πες τε του να περάσει απο τι νοιζ να του μαθουμε εμεις οι "φωστήρες" τι σημαίνει κιθαρα ρεεεεεεεε... ;D ;D ;D )

 

Πέρα απο τη πλακίτσα, πολύ καλό το άρθρο, δείχνει την ουσία της υπόθεσης δηλ οτι οι mass production κιθαρες είναι λαχνός ανεξάρτητα απο το όνομα..... έχω παιξει mexico strat που ήταν ένα απο τα καλύτερα όργανα που εχω ακουμπήσει...και βέβαια απο την άλλη "custom shop" κιθαρες που ήταν μάπα....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν custom shop να φανταστώ ότι εννοείς τα περίφημα customs των εργοστασίων, που επί της ουσίας είναι προσεγμένα ετοιματζόδικα και όχι custom με τον ακριβή ορισμό του έτσι;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν custom shop να φανταστώ ότι εννοείς τα περίφημα customs των εργοστασίων, που επί της ουσίας είναι προσεγμένα ετοιματζόδικα και όχι custom με τον ακριβή ορισμό του έτσι;

 

αυτο ακριβως!!!!

 

και τις πουλανε για χρυσάφι τα λαμόγια!!!!!

 

για το "προσεγμένα" ψιλοδιαφωνώ αλλά τέλος πάντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου