Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για guitar to midi converter


ScullShot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά διαθέτω το GI-10 ακριβώς γι αυτή τη δουλειά. Εχω έναν GK-2 στημένο σωστά (πολύ σημαντικη η κάθε λεπτομέρεια) σε μια φτηνή αλλά σωστή και απόλυτα κουρδισμένη κιθάρα που χρησιμοποιώ μόνο γι αυτή τη δουλειά. Η ταχύτητα απόκρισης που έχουν τα Roland είναι ότι καλύτερο σε αυτό το είδος μετατροπέων, καθώς έχουν και την μεγαλύτερη ιστορία στο χώρο. Δεν είναι το πρώτο που φτιάχνουν. Απλά είναι αυτονόητο ότι θα προσαρμόσεις το παίξιμο σου ανάλογα με τον ήχο που θα παίζεις. Αλλιώς παίζεται το πιάνο και αλλιώς κάποια βιολιά με αργή ατάκα. Εχεις να κάνεις πλέον με άλλο όργανο.

 

H πιο σωστή κουβέντα σ'αυτό το θέμα!

 

Έχω κι εγώ ένα GR-20 με τον GK-3 μαγνήτη, ο οποίος σαν "humbucker" είναι και αθόρυβος πλέον. Όντως το σετάρισμα είναι το Α και το Ω, ξεχωριστά για κάθε όργανο. Πολλοί κάθονται και παίζουν με τα presets και μετά απορρίπτουν αβασάνιστα το μηχάνημα...  ::)

 

Προσπαθώντας να μπω στην "λογική" του κάθε οργάνου, έχω καταφέρει να ενσωματώσω το synth σε κομμάτια σε live, που έχουν σαξόφωνο, πιάνο, φλάουτο ή pads, με αρκετά αξιοπρεπή αποτελέσματα απ'όσο μου λένε τουλάχιστον  :-\.  Το θετικό είναι ότι μαθαίνει κάποιος έτσι να προσεγγίζει την φρασεολογία και την αίσθηση ενός διαφορετικού οργάνου από την κιθάρα, πράγμα που μόνο ευεργετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει, από άποψης μουσικής εξέλιξης.

 

Βασικό είναι ότι κάθε όργανο χρειάζεται το δικό του eq (άλλη μια παράμετρος που πολλοί "τεμπέληδες" ξεχνάνε... και μετά τους φταίνε τα μηχανήματα...). Τα ενσωματωμένα samples του Roland είναι από καλούτσικα, έως (μερικά) απίθανα καλά. Για high level ηχογράφηση βέβαια, οπωσδήποτε υπάρχουν καλύτερα samples από αυτά που έχει το Roland ή το Axon.

 

Όσο για την υποτιθέμενη υπεροχή του τελευταίου στο tracking πραγματικά δεν πείθομαι. Από ενσωματωμένους ήχους έχει ίσως (οριακά) καλύτερα πιάνα, αλλά σε πνευστά και pads το Roland το πατάει κάτω.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες απ'οτι βλέπω οι τιμές σε αυτα τα μηχανήματα είναι πανω κάτω στα ίδια επίπεδα οπότε ίσως τελικά περιμένω λίγο ακόμα και να αγοράσω αργότερα το gr-20 που τα κάνει όλα. Τωρα για το θέμα απόκρισης και latency που λέτε δεν ξερω θα πρέπει να το δοκιμάσω πρώτα. Και κάτι ακομα Οι μαγνήτες αυτοι gk μπαίνουν εύκολα στην κιθάρα μπορώ να τους βάζω και να τους βγάζω μόνος μου?

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες απ'οτι βλέπω οι τιμές σε αυτα τα μηχανήματα είναι πανω κάτω στα ίδια επίπεδα οπότε ίσως τελικά περιμένω λίγο ακόμα και να αγοράσω αργότερα το gr-20 που τα κάνει όλα. Τωρα για το θέμα απόκρισης και latency που λέτε δεν ξερω θα πρέπει να το δοκιμάσω πρώτα. Και κάτι ακομα Οι μαγνήτες αυτοι gk μπαίνουν εύκολα στην κιθάρα μπορώ να τους βάζω και να τους βγάζω μόνος μου?

 

Το gr20, (όπως και το terratek) είναι τα μοναδικά εργαλεία, σε αυτά τα λεφτά για να κάνεις αυτό που θέλεις. Μετά πάς σε εξωτικές λύσεις. Σαν κάτοχος Gr 20 θα σου πώ ότι για να σηκώσεις VST από τον υπολογιστή σου, παίζει ρόλο και ο υπολογιστής σου που τα τρέχει. Αλλιώς τρέχει ένα Wavestation και αλλιώς το Legacy (πάντα μέσω των χορδών και του GR20)...δεν είναι τόσοαπλό όσο φαίνεται.

Ο μαγνήτης μπαινοβγαίνει (και ρυθμίζεται) για πλάκα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικό είναι ότι κάθε όργανο χρειάζεται το δικό του eq (άλλη μια παράμετρος που πολλοί "τεμπέληδες" ξεχνάνε... και μετά τους φταίνε τα μηχανήματα...).

Πολύ σημαντική παρατήρηση, 100% μαζί σου TGL. Οι ήχοι του GR20 είναι ατελείς χωρίς αυτό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Γεια σας. Σκεφτομαι να πάρω έναν guitar to midi converter το οποιο θα χρησιμοποιώ αποκλειστικά μόνο για ηχογραφίσεις στο pc. Δηλαδή για να χειρίζομαι με την κιθάρα μου τα vst που έχω. ε κλασσικά το πρώτο πράμα που κοίταξα ήταν το roland gr-20 και η απορία μου είναι η εξής:

Δεν με ενδιαφέρουν οι έτοιμοι ήχοι του ρολαντ γιατι πρέπει να επιβαρυνθώ πληρώνοντας παραπάνω χρήματα και να αγοράσω αυτό το μηχάνημα αν είναι να χρησιμοποιώ μονο τα vst  του υπολογιστή μου (που είναι και καλύτερα απο άποψη ήχου) δεν υπάρχει κάτι πιο φθηνό?? Απ ότι είδα ο Gk-3 μαγνήτης μονος του δεν κάνει αυτη τη δουλεια μηπως έχετε κατι κατα νου?

Εχω εγω το YAMAHA G-50 MIDI CONVERTER ΜΑΖΙ με τον μαγνητη,σε υπεραριστη κατασταση και το πουλαω.Ειναι το καλυτερο της αγορας.Δεκτος καθε ελεγχος.Το εχω σε αγγελια στο NOIZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ρε παιδιά υπάρχει το sonuus midi converter, και δεν χρειάζεσαι ούτε εξαφωνικό μαγνήτη ούτε τπτ. Απλά έχει ένα μειονέκτιμα ότι είναι μονοφωνικό, αλλά ντάξει για να το χρησιμοποιείς για το pc με λογισμικό μια χαρά είναι.

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου