Προς το περιεχόμενο

Setup κιθαρας - Ποσο συχνα???


Antonyvk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικως ποσο συχνα μια κιθαρα χρειαζεται setup??? επισης εχω ακουσει οτι οταν αγοραζουμε μια καινουργια κιθαρα χρειαζεται να την αφησουμε το λιγοτερο 1 μηνα με τις ιδιες χορδες για να ''κατσει'' και μετα setup??? εχω ψιλομπερδευτη  :P :P :P

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν αγοράζουμε κιθάρα τις αλλάζουμε αμέσως χορδές.Δεν είναι γλυκό η κιθάρα να κάτσει  ;D

Η κιθάρα χρειάζεται setup όσο συχνά ξεσετάρεται!

 

Δηλαδη...

 

1)Όταν αλλάζουμε χορδές απλώς κάνουμε μερικούς ελέγχους να δούμε αν όλα είναι οκ

2)Όταν αλλάζουμε πάχος χορδών ξανασετάρουμε γιατί θα τραβάν λιγότερο η περισσότερο το μανίκι(αναλόγως αν έβαλες λεπτότερες ή χοντρότερες απο πριν) οπότε η αλλαγή στην καμπυλότητα θα την απορυθμίσει

3)Όταν το μανίκι "αρπάξει" απο μόνο του λόγου παλαιότητας η υγρασίας(ναι το έχω πάθει και αυτό)

4)Σε οποιαδήποτε αλλαγή γέφυρας η nut εννοείται ξανασετάρουμε απο την αρχή.

 

Μπορεί να μου διαφέυγει κάτι αλλά πάνω κάτω αυτά είναι.

 

Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει αυτό ε;

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα στανταρ που ανεφερε ο janick.

Eξαρταται βεβαια και απο το ποσο και το πως παιζεις σε συναρτηση με την 'σταθεροτητα' του hardware της κιθαρας σου. Και οι μετακινησεις παιζουν ρολο, αναλογα με το πως γινονται (θηκη, μεσο). Αν ξερεις την κιθαρα σου ομως καταλαβαινεις αμεσως τι συμβαινει αν κατι δεν σου καθεται καλα και το διορθωνεις σε δευτερολεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβώς. Δεν υπάρχει αυστηρός κανόνας για το "πότε κάνουμε setup". Αν δεν έχουμε αλλάξει κάτι (πάχος χορδών, ελατήρια κλπ) απλά ελέγχουμε περιοδικά και αν χρειάζεται κάνουμε κάποια μικρο-ρύθμιση. Επίσης έλεγχος χρειάζεται αν έχουμε αλλάξει περιβάλλον. Για παράδειγμα αν την πήγαμε από το μαγαζί στο σπίτι και έμεινε εκεί κάποιο διάστημα. Ίσως αυτό εννοούσε "1 μήνα με τις ίδιες χορδές", αλλά εννοούσε προφανώς το ίδιο παχος χορδών. Οι περισσότερες δικές μου αφού τις φέρω μια φορά στα μέτρα μου δεν χρειάζονται τίποτα παρά περιοδικές μικρο-ρυθμίσεις στο intonation.

Μεγάλη σημασία βέβαια έχει το πόσο χαμηλό action έχουμε. Αν το θέλουμε πολύ χαμηλό, τόσο που να μην "ταστάρει" οριακά, ίσως χρειάζεται συχνότερη ρύθμιση.  :)

 


... θα τραβάν ...

Ε ρε janick. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα στανταρ που ανεφερε ο janick.

Eξαρταται βεβαια και απο το ποσο και το πως παιζεις σε συναρτηση με την 'σταθεροτητα' του hardware της κιθαρας σου. Και οι μετακινησεις παιζουν ρολο, αναλογα με το πως γινονται (θηκη, μεσο).

 

A ορίστε αυτό ήθελα να πώ  ;D

 

Harilatron άντε εγώ είμαι απο χωριό και το είπα έτσι  ;D Εσύ το Travan που το σκέφτηκες;;  ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι γλυκό η κιθάρα να κάτσει  ;D

 

Αχαχαχαχαχα, απίστευτη ατάκα!!!  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συμφωνώ με τις απαντήσεις και θα προσθέσω μόνο το εξής: πολύ συχνά, ειδικά σε κιθάρες με τρέμολο, τυχαίνει να βγαίνει ελαφρώς "εκτός" η ρύθμιση που έχουμε κάνει, πολύ σταδιακά, με αποτέλεσμα να μην το αντιλαμβανόμαστε, γιατί πολύ απλά προσαρμόζουμε το παίξιμό μας ασυνείδητα.

 

Για το λόγο αυτό θα έλεγα ότι ένας τυπικός έλεγχος μια φορά το μήνα δεν κάνει κακό: ελέγχουμε action, "γεωμετρία" του tremolo ή της γέφυρας, intonation, κλπ. Αυτό μπορεί να συνδιαστεί με αλλαγή χορδών και ένα καθαρισματάκι στην ταστιέρα και στο σώμα/pickguard. Κάθε μερικούς μήνες, θα χρειαστούν ένα γυάλισμα τα τάστα. Παράλληλα βλέπουμε αν κάποιο ποτενσιόμετρο έχει αρχίσει να γίνεται θορυβώδες, ή αν κάποια βίδα έχει αρχίσει να λασκάρει (pickguard, straps, κλπ).

 

Περίπου ότι κάνει κάποιος με το αυτοκίνητό του δηλαδή, πλύσιμο, έλεγχο για νερό στα πιτσιλιστίρια, κλπ.  ;D

 

Εκεί τώρα αν διαπιστωθεί σημαντική φθορά στα τάστα, ή κάτι άλλο που απαιτεί προσοχή, μπορεί να χρειαστεί η συνδρομή ενός μάστορα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως ποσο συχνα μια κιθαρα χρειαζεται setup???

 

(Γενικώς κάθε πότε λούζεσαι; να μην μιλήσω για μπάνιο, έτσι; όποτε χρειάζεται.....για μερικούς βέβαια ποτέ.............. ;D ;D ;D...έτσι και η κιθάρα....... :))

 

Πέρα από την πλάκα θα συμφωνήσω με αυτά που ήδη γράφτηκαν.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω οτι μπορώ να εκφράσω τον πόνο και τον θυμό μου σε αυτο το θέμα!!!

Προσφατα πίγα την κιθάρα (fender hw1) για service.

Είχε ''πάρει'' λίγο το μανίκι

Έτριζαν κάποιες νότες

Απο floating την ήθελα ''σταθερή''

 

Τώρα το μανίκι είναι κομπλέ καθώς και η γέφυρα (σιγά την δουλειά βέβαια) αλλά...

Τρίζουν ακόμη περισσότερες νότες και ειδηκά σε bends τόνου!!

Τι να πω;;

Σύνολο πλήρωσα 55 euros!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω οτι μπορώ να εκφράσω τον πόνο και τον θυμό μου σε αυτο το θέμα!!!

Προσφατα πίγα την κιθάρα (fender hw1) για service.

Είχε ''πάρει'' λίγο το μανίκι

Έτριζαν κάποιες νότες

Απο floating την ήθελα ''σταθερή''

 

Τώρα το μανίκι είναι κομπλέ καθώς και η γέφυρα (σιγά την δουλειά βέβαια) αλλά...

Τρίζουν ακόμη περισσότερες νότες και ειδηκά σε bends τόνου!!

Τι να πω;;

Σύνολο πλήρωσα 55 euros!!!!

 

Καλά, όταν την πήρες από το service δεν την τσεκάρισες στο μαγαζι; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου