Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα διαχείρισης RAM από το Nuendo


Konstantis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!ΕΧΩ ΕΝΑ PC ME ΤΕΤΡΑΠΥΡΗΝΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ 4 GIGA ΜΝΗΜΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ!ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΡΙΑ VST Π.Χ BFD Η SUPIRIOR KAI TO OMSISPHERE KOΛΑΕΙ ΤΟ NUENDO ΚΑΙ Η ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Η ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΛΛΑ VST!ΚΟΙΤΑΖΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ PC KAI EINAI MAXIMUM 1,6 GIGA!ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΦΟΥ ΕΧΩ 4 GIGA MNΗΜΗ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΟΛΑΕΙ?ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΠΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙΟΛΗ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ PC?ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ KOΛΑΕΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΝΗΜΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις την μνημη που μπορει να χειρηστει το Nuendo πατας F12. Να ξερεις οτι το nuendo μπορει να χειρηστει μεχρι 2gb ραμ. (Μεχρι τωρα) και ας εχεις και 8 gb  ραμ στο PC. Προσπαθησε να κανεις freez μερικα καναλια οταν τελειωνεις με την ηχογραφηση και οταν θα θελεις να τα επεξεργαστεις τα κανεις unfreez. Ακομα ενα πραγμα που θα σε βοηθησει ειναι να σεταρεις τον υπολογιστη σου ετσι ωστε να μην σου τρωει μνημη.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν πρεπει να ΣΚΑΒΕΙ ο υπολογιστης σου...ειδικα με το nuendo!! αφου εχεις αυθονη μνημη και να καταναλωνε την μνημη που μπορει να δει το Nuendo παλι δεν "Σκαβει" ετσι μετα....πια εκδοση ειναι το Nuendo..και βασικα ειναι.."γνησιο"? uninstall και ξανα πατατο απο πανω..αυτα ειναι κοληματα μου μοιαζουν με κοληματα σπασηματος(τωρα δεν ξερω τι plugins εχεις αλλα αν εχεις σπασμενα μπορει να σου κανει ζημια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το /3GB switch φέρει αποτέλεσμα σε συνδυασμό με το /userva switch σε ειδικές περιπτώσεις (DSP Accelerators)

Επιπλέον πρέπει να <<ενημερωθεί>> και το binary του Nuendo 3 ώστε να αξιοποιήσει την extra μνήμη που πλέον διατίθεται για applications.

 

1. Download masm32 (http://www.masm32.com/) and install it (after it installs, it brings up a command prompt window, just close it. Do NOT have it perform any of those functions.)

2. Copy the Nuendo3.exe to another location for backup purposes

3. Place another copy of Nuendo3.exe in the C:\masm32\bin directory

4. Open up your command prompt and type "cd c:\masm32\bin"

5. Type "editbin /largeaddressaware Nuendo3.exe"

6. Move the copy of the Nuendo3.exe file you just modified back to the regular Nuendo directory

7. Open your boot.ini file (located in C: - you may have to open any folder and go Tools->Folder Options->View->Select Show Hidden Files and Folders and UNcheck the "Hide protected operating system files" to see this file)

8. Add "/3GB" after "multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS..." so it should look like similar to "multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /3GB /fastdetect...."

9. If you have a UAD-1 card, you also need to add "/Userva=2900" after the /3GB switch, so it should look like similar to "multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /3GB /Userva=2900 /fastdetect...."

10. Save the modified boot.ini file

11. Reboot

 

Το πλήρες νήμα είναι εδώ: http://forum.nuendo.com/phpbb2/viewtopic.php?t=11107

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έναν άνθρωπο που δε λέει καν

α) Αν το λογισμικό του είναι νόμιμο

β) Ποια έκδοση Windows έχει

 

και έπίσης

α) είναι φανερά μη-τεχνικά σκεπτόμενος

 

εσείς

α) προτείνετε χακιές για να δουν τα windows του περισσότερη μνήμη.

 

Το θεωρείτε πιθανό ότι το πρόβλημα είναι εκεί;

Διότι εμένα πιο πιθανό μου φαίνεται να μην έχει καν ASIO drivers για την κάρτα του.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΠΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙΟΛΗ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ PC?

 

Εγώ σε αυτό απάντησα.  ;)

Στα άλλα πιθανόν έχεις δίκιο, πάντως αυτο το κόλπο με τα /3gb πραγματικά άλλαξε άρδην το pc μου στα μουσικά θέματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έναν άνθρωπο που δε λέει καν

α) Αν το λογισμικό του είναι νόμιμο

β) Ποια έκδοση Windows έχει

 

και έπίσης

α) είναι φανερά μη-τεχνικά σκεπτόμενος

 

εσείς

α) προτείνετε χακιές για να δουν τα windows του περισσότερη μνήμη.

 

Το θεωρείτε πιθανό ότι το πρόβλημα είναι εκεί;

Διότι εμένα πιο πιθανό μου φαίνεται να μην έχει καν ASIO drivers για την κάρτα του.

 

:)

 

 

 

 

Το γεγονός ότι το νήμα ξεκίνησε (κατά την βάσιμη άποψη σου) από άνθρωπο με χαρακτηριστικά που περιγράφεις, δεν αποκλείει να φανούν χρήσιμα τα tips μας σε ανθρώπους που πληρούν τις άκρως αντίθετες προδιαγραφές.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το γεγονός ότι το νήμα ξεκίνησε (κατά την βάσιμη άποψη) σου από άνθρωπο με χαρακτηριστικά που περιγράφεις, δεν αποκλείει να φανούν χρήσιμα τα tips μας σε ανθρώπους που πληρούν τις άκρως αντίθετες προδιαγραφές.

 

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, πιστεύω ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι με τις ακριβώς αντίθετες προδιαγραφές. Όπως ξέρεις όμως, είναι ακριβώς οι αρχάριοι και οι άσχετοι που μπαίνουν συνήθως στο κόπο να δοκιμάζουν τέτοια γιατροσόφια και μετά να έχουν πρόβλημα.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνεις τα αυτονόητα eye.

 

Όμως,

 

είναι ακριβώς οι αρχάριοι και οι άσχετοι που μπαίνουν συνήθως στο κόπο να δοκιμάζουν τέτοια γιατροσόφια και μετά να έχουν πρόβλημα.

 

+1

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου