Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Marshall λαμπατο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ενισχυτής είναι 40 Watt. ¨Εχω δοκιμάσει διαφορετικά καλώδια και διαφορετικές κιθάρες και έχω πειραματιστεί και με το volume του ενισχυτή και των κιθαρών.Ωστόσο το τρίξιμο αυτό παραμένει κυρίως  σε απο κάποια ένταση και πάνω (master volume 4).

Εχω την αίσθηση ότι η ένταση του ενισχυτή δεν είναι αντάξια των watt του.

π.χ.έχω ακούσει ένα peavey classic 30 watt (σε ανάλογο χώρο με τον δικό μου) με το volume στο 3 και ο ήχος ήταν πολύ δυνατότερος απο ότι ο δικός μου ενισχυτής στο 6.

Μήπως είναι θέμα λαμπών(τελικών ή προενίσχυσης)?

Πως μπορώ να ελέγξω αν είναι απο το ελατήριο του reverb?

τι άλλο θα μπορούσε να είναι?

 

Eυχαριστώ!

 

μηπως μπορεις να ανεβασεις ενα βιντεο με το τριξιμο?!γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι τριξιμο-φυσημα και σε τι ενταση εννοεις..

ο peavey ειχε master volume..? γιατι μπορει να εχει το μαστερ στο 8 και το gain του καθαρου πχ στο 1 και να ακουγεται πολυ σιγα..(για τον marshall αναφερομαι)

εχω και εγω τον ιδιο ενισχυτη αλλα δεν εχω παρατηρησει κατι απο αυτα που λες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσδιόρισε λίγο αν μπορείς τη λέξη "τρίξιμο"...

 

Μπορεί να είναι και θέμα γείωσης... Δεν έχω καταλάβει πάντως τι ακριβώς ακούγεται από τον ενισχυτή σου... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια περίπτωση να συντονίζει το ελατήριο του reverb. Δεν ξέρω κατα πόσο μπορέι αυτό να υφύσταται στο δικό σου ενισχυτή, στο δικό μου πάντως (LC15R) συμβαίνει.

 

μηπως ειναι αυτο το προβλημα, γιατι και εμενα ο DSL μου τριζει οταν ανεβαζω το reverb (εκτος κι αν εχει κι εμενα προβλημα και δεν το εχω παρει χαμπαρι)

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε να ειναι και προβλημα με την καμπινα ή την προσαρμογη του μεγαφωνου στο Baffleboard.

 

Η και ακομα το ιδιο το baffleboard μπορει να μην ειναι καλα στερεωμενο στην υπολοιπη καμπινα.

Εστω και ελαχιστο κενο να υπαρχει, θα τριξει στην Α ή Β ενταση...

 

Δοκιμασε να τροφοδοτησεις αλλη καμπινα με τον ενισχυτη σου, χωρις να παιζει το δικο του μεγαφωνο.

 

Φυσικα φροντισε να μην διαφερει η εμπεδηση του εξωτερικου απο αυτην του μεγαφωνου σου, και φυσικα η οποια αλλαγη να γινει με ΚΛΕΙΣΤΟ ενισχυτη. Κοινως, μην ανοιξεις τον ενισχυτη χωρις να εχει συνδεδεμενο μεγαφωνο.

 

Αν δεν εισαι σιγουρος γι' αυτα που κανεις, πηγαινε τον σε καποιο μαστορα να τον δειτε μαζι.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό το link έχω ηχογραφήσει τον ενισχυτή μου και ακούγεται ευδιάκριτα ο θόρυβος μετά το παίξιμο της κάθε νότας..

έχει ακούσει κανείς κατι παρόμοιο ή μπορεί να φανταστεί τι θα μπορούσε να φταίει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου ακουγεται σαν να συντονιζεται κατι.. ο jcm2000 ειναι ετσι? γιατι μου ακουγεται πολυ διαφορετικα απο τον δικο μου..(αλλα μπορει να φταιει και το youtube)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξεχασες κανενα ...συνδετηρα μεσα στο μεγαφωνο?...

 

απο το βιντεο μοιαζει οντως σαν συντονισμος.

 

οσο παιζεις αν πιασεις με το χερι την καμπινα σε διαφορα σημεια, νιωθεις ταλαντωση?

Υπαρχει καποιο σημειο που οταν το ακουμπας μειωνεται ο θορυβος?

 

Δοκιμασες να τον συνδεσεις σε αλλο μεγαφωνο/καμπινα? Απο αυτο θα φανουν πολλα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχω καταλαβει καλα εχεις κανει τον ενισχυτη δυο ''κοματια''?  μηπως βγαζοντας την ''κεφαλη'' δημιουργηθηκε καποια ασταθεια σε κατι και τριζει?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως πολυ σωστα σου ειπαν, ειναι πιθανο να συντονιζονται τα ελατηρια του reverb. ειναι μέσα στο μεταλλικο κουτάκι εσωτερικά της καμπινας, κατω-κατω. Ξεβιδωνεις το μηχανισμο και τον απομακρύνεις ή απλά βαζεις κανενα πανι μεσα ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ πiστευω οτι συντονίζονται τα ελατήρια του reverb. Αν αποσυνδέσω τα 2 καλωδια που συνδέουν το μεταλλικο κουτί στην βάση της καμπίνας δηλαδή το reverb (απο οτι κατάλαβα) με την κεφαλή και το μετακινήσω τελείως απο τον ενισχυτή..θα υπάρχει πρόβλημα οταν βάλω τον ενισχυτή πάλι στο ρευμα?

υπαρχει περιπτωση να καεί κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου