Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Marshall λαμπατο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω εναν marshall dsl 401 τον οποιο αγορασα προσφατα απο εξωτερικο (coda music). Απο την πρώτη στιγμή που τον ανοιξα παρατήρησα μόνο οταν παίζω(και στο καθαρό και στο "βρώμικο" καναλι) οτι ακούγεται ένας ήχος σαν θρόισμα/τρίξιμο.

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα λάμπας ή να μην έχει βιδωθεί κάτι σωστά μέσα στον ενισχυτή ή κατι αλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ...

Οποιος γνωρίζει κάτι θα με βοηθούσε πολύ!

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια προενισχυτρια που ξερεις οτι δουλευει αντικατεστησε μια απο τις προενισχυτριες του ενισχυτη σου και δοκιμασε τον να δεις αν διορθωνεται η κατασταση. Επανελαβε τη διαδικασια για ολες τις προενισχυτριες αντικαθιστωντας μια μια τις λαμπες και δοκιμαζοντας τον.

 

Αν δεν δεις βελτιωση κανε και μια δοκιμη αλλαζοντας τις τελικες.

 

Αν ουτε και τωρα δεις διαφορα ειναι η στιγμη να τον δει καποιος τεχνικος.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια προενισχυτρια που ξερεις οτι δουλευει αντικατεστησε μια απο τις προενισχυτριες του ενισχυτη σου και δοκιμασε τον να δεις αν διορθωνεται η κατασταση. Επανελαβε τη διαδικασια για ολες τις προενισχυτριες αντικαθιστωντας μια μια τις λαμπες και δοκιμαζοντας τον.

 

Αν δεν δεις βελτιωση κανε και μια δοκιμη αλλαζοντας τις τελικες.

 

Αν ουτε και τωρα δεις διαφορα ειναι η στιγμη να τον δει καποιος τεχνικος.

Καλη δυναμη δηλαδη!

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, λες να ειναι προβλημα στη προενίσχυση; (αν κανω λαθος διορθωσε με αλλα στο "καθαρο" επηρεαζουν οι λαμπες τις προενισχυσης;) επισης αν φταινε περισσοτερες απο μια προενισχυτριες πως θα το καταλαβω;; Θα δοκιμασω παντος να αλλαξω τις προενισχυτριες.. Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Marshall έχουν ένα πρόβλημα στο τροφοδοτικό.Αν δεν είναι οι λάμπες,οι οποίες δε πιστεύω να είναι,πάρε το μηχάνημα σε έναν καλό τεχνικό που γνωρίζεις και άλλαξέ του το τροφοδοτικό.Επίσης κάνε και δοκιμή κατευθείαν.

Είχα αντιμετωπίσει ένα παρόμοιο πρόβλημα με καινούργιο ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαστερ volume που το εχεις? εχεις σιγουρευτει οτι δεν ειναι απο την κιθαρα η απο καποιο καλωδιο οπως λεει και ο πανω!?

 

τι εντασης ειναι ο ηχος?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια περίπτωση να συντονίζει το ελατήριο του reverb. Δεν ξέρω κατα πόσο μπορέι αυτό να υφύσταται στο δικό σου ενισχυτή, στο δικό μου πάντως (LC15R) συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι 40 Watt. ¨Εχω δοκιμάσει διαφορετικά καλώδια και διαφορετικές κιθάρες και έχω πειραματιστεί και με το volume του ενισχυτή και των κιθαρών.Ωστόσο το τρίξιμο αυτό παραμένει κυρίως  σε απο κάποια ένταση και πάνω (master volume 4).

Εχω την αίσθηση ότι η ένταση του ενισχυτή δεν είναι αντάξια των watt του.

π.χ.έχω ακούσει ένα peavey classic 30 watt (σε ανάλογο χώρο με τον δικό μου) με το volume στο 3 και ο ήχος ήταν πολύ δυνατότερος απο ότι ο δικός μου ενισχυτής στο 6.

Μήπως είναι θέμα λαμπών(τελικών ή προενίσχυσης)?

Πως μπορώ να ελέγξω αν είναι απο το ελατήριο του reverb?

τι άλλο θα μπορούσε να είναι?

 

Eυχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου