Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Marshall λαμπατο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανες κάποιο ψάξιμο ή κάποια ενέργεια τελικά ?

Πες το να επωφεληθούμε απ' την πείρα σου !

 

Εχω παρόμοιο πρόβλημα με Carvin 60w λαμπάτο,

τρίξιμο/θρόΐσμα που στα μπάσα γίνεται εντονότερο.

 

Απο διαίσθηση περισότερο,σκέφτομαι τα ελλατήρια του reverb...

Πως θα γίνει ν'αποφύγουμε την επίσκεψη σε τεχνικό ?

 

Ειναι πολύ σπαστικό, πάντως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Συνέδεσα τον ενισχυτή μου(μόνο την κεφαλή χωρίς το ηχείο) με άλλη καμπίνα και αυτό το τρίξιμο δεν ακουγόταν....(άρα δεν είναι θέμα κεφαλής)..

 

2)Από τον ενισχυτή μου έβγαλα το μεταλλικό κουτάκι του reverb αλλά το τρίξιμο παρέμεινε..

 

Αρα λογικά το τρίξιμο προέρχεται απο το ηχείο...

 

Δεν φαίνεται να είναι κάπου σκισμένο το ηχείο..αλλά δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να εχει...

Μήπως ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έκανε!!!!!!!

 

αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω...και που τον "έλυσα" ..μηπως βρω τι φταίει..

και αυτό που κατάλαβα μετά τις δοκιμές που αναφέρω πιο πάνω είναι οτι φταίει το ηχείο..

απο εκεί και πέρα δεν μπορώ να διακρίνω κάτι στο ηχείο..

 

τι θα μπορούσε να είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα!!

 

εμενα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο.. θα σου πω και ακυρα του στυλ μηπως συντονιζεται με τπτ αλλο στο χωρο..μηπως φταιει το δαπεδο?! τι να πω δεν ξερω..

 

ελπιζω να το λυσεις συντομα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω...και που τον "έλυσα" ..μηπως βρω τι φταίει..

και αυτό που κατάλαβα μετά τις δοκιμές που αναφέρω πιο πάνω είναι οτι φταίει το ηχείο..

απο εκεί και πέρα δεν μπορώ να διακρίνω κάτι στο ηχείο..

 

τι θα μπορούσε να είναι?

 

οπως σου ειχα πει πιο πανω, μοιαζει με:

1) ατελεια του baffleboard

2) κακοστερεωμενο μεγαφωνο.

 

στην πρωτη περιπτωση ειναι προβλημα κατασκευαστικο και θελει εμπειρο μαστορα να το δει και να το φτιαξει (αν γινεται)

στην δευτερη περιπτωση παλι θελει μαστορα να βγαλει το μεγαφωνο και να δει μηπως ειναι "αρπαγμενη" η στεφανη του μεγαφωνου, ισως απο μη συμμετρικο βιδωμα ή υπερβολικο βιδωμα μιας απο τις βιδες που το κρατανε στο baffleboard.

 

πηγαινε τον πισω...

 

αν ειναι ιντερνετικη αγορα, πηγαινε τον στο bon studio (Marshall ελλαδος...) ή σε γνωστο μαστορα.

 

δεν νομιζω οτι μπορεις να "θεραπευσεις" ο ιδιος καποια απο τις παραπανω περιπτωσεις.

 

εκτος αν ειναι κατι αλλο...

 

καλη τυχη!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ειχα κ γω στο περeλθον αυτο τον ενισχυτη, μπορώ να πω ότι από τριξίματα η καμπίνα του άλλο τίποτα. Ειδικα σε δυνατές εντάσεις. Αλλά τίποτα τόσο εντονο οσο του δικού σου και επίσης δε περνούσε και στο μικρόφωνο οταν ηχογραφούσες π.χ. η στα live. Εχει ένα υλικό σαν αφρολεξ σκληρο που το δίνουν μαζί με τα καινουρια μεγάφωνα το οποίο μπαίνει γύρω-γύρω στην άκρη του μεγαφώνου εκει που εφαπτεται με την καμπίνα. Ισως να επρεπε να βαλεις τετοιο. Επίσης μπορέι να φταινε τα σημεία συναρμογής του MDF στην καμπίνα. Εγγύηση εχεις? Δοκιμασες να σφίξεις τις βίδες του μεγαφώνου? Μηπως ειναι χαλαρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε μου εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με εσενα με εναν traynor 15 watt, 12' μεγαφωνο...

 

Εμενα μου παρουσιαζεται σε ολες (σχεδον) τις νοτες που παιζονται στη μι και λα μπασσα χορδη... Μοιαζει πραγματικα με εναν <<αποηχο>> reverb ή κατι σαν ελατηριο οπως προαναφερθηκε...

 

Επειδη πολυ προσφατα αγορασα αυτον τον ενισχυτη φοβηθηκα αρχικα μηπως εγινε καμια στραβη κατα τη μεταφορα του απ το μαγαζι στο σπιτι.. αλλα μαλλον απ οτι βλεπω κ απ το post δεν εχει να κανει. Πιστευω οτι δεν ειναι κατι σοβαρο κ οτι σιγουρα διορθωνεται και στη δικη μου περιπτωση κ ευχομαι κ στη δικια σου!

 

Αν κατεληξες καπου ή αν βρηκες καποια λυση στο προβλημα θα ηθελα να την αναφερεις γιατι οπως θα καταλαβες συμβαινει σε πολλους. :D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πάθει το ίδιο με έναν engl thunder 50 combo, με ακριβώς τον ίδιο ήχο και τότε ορκιζόμουνα πως ήταν το ηχείο ή το reverb. Όμως, άλλαξα την πρώτη λάμπα της προενίσχυσης και το πρόβλημα λύθηκε!! το γιατί και το πως, δεν τα γνωρίζω.

Αναφέρεις πως σε άλλη καμπίνα το πρόβλημα δεν υπάρχει, άρα μπορεί να είναι κάτι άλλο στην περίπτωσή σου. κάνε ένα test με τις λάμπες όμως, όπως προαναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου