Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Marshall λαμπατο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε darshan σου τον παρουσιαζε και στα καθαρα αυτο τον ηχο?

εμενα το κανει και στα καθαρα..

 

Η ερωτηση μου ειναι : οι λαμπες προενισχυσης επηρεαζουν τον ηχο του καθαρου καναλιου?

(αν ναι πολυ πιθανο να εχω το ιδιο προβλημα με εσενα..)

Θα μπορουσαν να φταινε και οι τελικες λαμπες π.χ.

 

Επισης πιστευω οτι για 40 watt λαμπας δεν έχει αρκετη ενταση ο ενισχυτης μου..

 

Πως μπορω να τσεκαρω αν φταινε οι λαμπες(ενισχυσης/προενισχυσης????)

Πρεπει να αγορασω καινουργιες και να τις δοκιμασω? :o(οικονομικα ασυμφορο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κανένας φίλος σου λαμπάτο με ίδιου τύπου λάμπες για να τις βουτήξεις προσωρινά και να τις δοκιμάσεις;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε darshan σου τον παρουσιαζε και στα καθαρα αυτο τον ηχο?

εμενα το κανει και στα καθαρα..

 

Η ερωτηση μου ειναι : οι λαμπες προενισχυσης επηρεαζουν τον ηχο του καθαρου καναλιου?

(αν ναι πολυ πιθανο να εχω το ιδιο προβλημα με εσενα..)

Θα μπορουσαν να φταινε και οι τελικες λαμπες π.χ.

 

Επισης πιστευω οτι για 40 watt λαμπας δεν έχει αρκετη ενταση ο ενισχυτης μου..

 

Πως μπορω να τσεκαρω αν φταινε οι λαμπες(ενισχυσης/προενισχυσης????)

Πρεπει να αγορασω καινουργιες και να τις δοκιμασω? :o(οικονομικα ασυμφορο)

 

μου το έκανε κυρίως στα καθαρά.

νομίζω πως επιρρεάζουν οι προενισχύτριες και στο καθαρό (ίσως μόνο η πρώτη?). Ας μας διαφωτίσει κάποιος πάνω σ'αυτό.

μπορείς να κάνεις τράμπα την 1η με την 4η (4 πρέπει να έχει προενισχύτριες), γιατί η πρώτη είναι αυτή που τρώει το περισσότερο ζόρι και ακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε VinnieT τωρα ακουσα με προσοχη το κλιπ σου κ η ομοιοτητα με το δικο μου προβλημα ειναι σκανδαλωδης!!!!!!!!!!!

 

Ελπιζω να βρεθει λυση.. και γρηγορα!!!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πέρα όσον αναφέρθηκαν,

αν οι λυχνίες του ενισχυτή σου φοράνε κάποιου είδους "θωράκιση" ή έχουν κάποια extra βάση στερέωσης,

δοκίμασε να τις αφαιρέσεις και ξανατσέκαρε αν μειώθηκε το πρόβλημα.

 

 

 

d_2428.gif

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

δοκίμασα και καινούργιο ηχείο και πάλι παραμένει αυτό το θρόισμα και στο καθαρό και στην παραμόρφωση...άρα δεν είναι θέμα ηχείου...

το κουτί του reverb δεν είναι...(γιατι το εβγαλα τελειως απο τον ενισχυτη)

ολες οι βίδες είναι καλα βιδωμένες...

 

οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα οτι είναι θέμα λάμπας(τελικής ή προενιχύτριας)....

 

η ερώτηση μου είναι η εξής:

(επειδή δεν έχω καινουργια λάμπα..)

μπορώ να βγάζω τις λάμπες (τελικές ή προενίσχυσης) μια μια καθε φορά και να ανοιγω τον ενισχυτη σε λειτουργία, για να δω ποια απο αυτές είναι ελλατωμάτική?

 

Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ Η ΒΛΑΒΗ ΣΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ (αν λείπει λάμπα όταν βρίσκεται σε λειτουργία)με κάποια τέτοια ενέργεια?

 

Επισης μου περισσεύει ένα ολοκαίνουργιο ηχείο Celestion 12” 16 ohm 100 Watt Model SPKR-00068. (Αυτό το ηχείο φοράει ο Marshall dsl 401).

Πόσο "πιάνει" αν το πουλήσω?

Η πως θα μπορούσα να το αξιοποιήσω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου η προενισχυτριες λαμπες έχουν να κανουν και στο καθαρό. Συνήθως τα manual των ενισχυτων σου λένε ποιες λάμπες δουλευουν σε ποιό κανάλι, αλλά δεν ξέρω για Marshall. Μια δικιά μου γνώμη, γιατί είχα και εγώ κάποτε Marshall,  είναι να γραψεις στη Marshall την ίδια ή να τους πάρεις ένα τηλέφωνο. Για τόσο μεγάλη εταιρεία, έχουν εξαιρετικό service. Προτείνω το τηλέφωνο.

 

Πάντως, το να βγάλεις λάμπα απο την ενίσχυση δεν σου το συνιστώ. Δεν ξέρω το λόγο, αλλά δεν προτείνεται. Υπαρχουν πολύ υψηλά ρεύματα στις λάμπες ενίσχυσης, και αμα δεν βαλεις κάποια στη θέση της υποθέτω θα δημιουργήσει κανένα προβλημα. Πάντως δεν συνιστάται.

 

Μια ακόμα ιδέα, αμα θέλεις και είσαι Αθήνα, ρώτα τον Jimmy στο 2103819349, που είναι τεχνίτης κιθάρων, να σου συστισει το φίλο του τον Παναγιώτη που είναι μαστορας ενισχυτών και ιδιαίτερα Marshall. Τους ξέρω προσωπικά και ξέρουν τι λένε. Ο Παναγιώτης θα σου τον κοιταξει και θα σου πει άμεσα τι παίζει και αμα δεν ειναι μεγάλη δουλειά θα σου παρει πολυ λίγα (30 Ευρω πχ).

 

Καλή Τύχη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν χρειάζεται να πάτε ούτε σε τεχνικό ούτε πουθενά.

Είναι κλασικός ήχος λυχνίας που έχει πρόβλημα. Κάποια από τις προενισχύτριες (τις μικρές) έχει αρχίσει να "τρίζει".

Μπορείς να διαπιστώσεις και ποια είναι με ένα κατσαβιδάκι!  :o

Πάρε ένα μικρό κατσαβιδάκι και "χτύπα" ελαφρά μία μία τις μικρές. Θα καταλάβεις αμέσως ποια είναι αυτή που σου κάνει τη βρωμοδουλειά!

Οπότε μπορείς να αλλάξεις μόνο αυτή! Αντε να δώσεις 10 ευρώ!  :D

 

Μην σε μπερδεύει που άλλες φορές το κάνει και άλλες όχι. Συμβαίνει!

 

EDIT: Ναι οι προενισχύτριες επηρεάζουν στο καθαρό και μάλιστα αρκετά!  ;D

 

To ίδιο πρόβλημα είχε και ο φίλος boem....

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168520.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου