Προς το περιεχόμενο

προτασεις για delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα everybody...

 

ειναι ωρα να μεγαλωσει λιγο το pedal board με ενα delay pedal (οχι οτι μου ειναι απαραιτητο και με το reverb μονο μια χαρα ειμαι αλλα να σε δουλεια να βρισκομαστε), ειμαι αναμεσα στα:

1)Digitech Hardwire HW DL 8 http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_sd_stereo_delay.htm

2)Boss DD7 http://www.thomann.de/gr/boss_dd7.htm

δεν τα εχω ακουσει για να ξερω πιο ειναι καλυτερο απο ηχο, βρισκω ενδιαφερον το οτι εχουν loop mode.

αλλες προτασεις???

οχι τιμες που τρομαζουν (κανει και κριση!)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

mxr carbon copy analog delay..

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_m169_carbon_copy_analog_delay.htm?sid=c1af9a305db859da9ee9371a16edaac1

 

πιο εξιδεικευμενο βεβαια, μονο analog delay με modulation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει και τα δυο και μαλιστα το ντιντζιτεκ για πολυ ωρα και μπορω να πω πως με κερδισε!

ιν φακτ, ειναι η επομενη αγορα μου!

αρκετες επιλογες, και μαλλον πιο γερη κατασκευη!

 

βεβαια, αν θυμαμαι καλα, το μπος εχει παραπανω χρονο σαν λουπερ, αλλα δεν το λεω και με βεβαιοτητα!

απο την αλλη βεβαια, εχει και καλυτερο ... χρωμα, γιατι το πορτοκαλι ειναι αθλιο! ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το MXR.

 

+1000 για το MXR θα προσθέσω.

 

(όμως θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας πως υπάρχουν και παίχτες που τα analog sounding delays δεν τους κάθονται καλά στα αυτιά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(όμως θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας πως υπάρχουν και παίχτες που τα analog sounding delays δεν τους κάθονται καλά στα αυτιά...)

Κακώς!  :P

 

Επειδή είμαστε και σε κρίση, προτιμώ το MXR! (Αντικειμενικά κριτήρια...)

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εγώ από τα 2 που προτείνεις προς το Digitech θα πήγαινα. Έχω το προηγούμενο μοντέλο (DigiDelay X-Series) και είναι πολύ καλό. Βέβαια, το ιδανικότερο θα ήταν να πας και να τα ακούσεις και τα δυο σε κάποιο μαγαζί και να αποφασίσεις βασιζόμενος στα δικά σου αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτάσεις άπειρες και υπάρχουν και δυο-τρία θρεντ στο παρελθόν με συζητήσεις. Και τα δυο είναι θαυμάσια, με το Boss να έχει το πάνω χέρι λόγω ευκολίας στο looping και δυνατότητας χρήσης εξωτερικού switch, κάτι που το Digitech δεν έχει. Ακόμη, το Boss μπορεί να βγάλει δυο εντελώς ανεξάρτητα delays - ένα σε κάθε κανάλι (left/right) σαν τις τεχνικές του Edge των U2, που τις παραμέτρους μπορείς να τις καθορίσεις επακριβώς εσύ, κάτι που το Digitech δεν κάνει. H δικιά μου επιλογή θα ήταν το Boss.

 

Αν θες κι άλλες προτάσεις θα πρέπει να μας πεις μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις, αν θες καινούργιο ή και μεταχειρισμένο, αν σε ενδιαφέρει το tap tempo και αν προτιμάς τον ήχο των αναλογικών (επαναλήψεις πιο θολές και γλυκιές, που όμως ίσως χαθούν ευκολότερα σε mix) ή των ψηφιακών (επαναλήψεις πιο καθαρές). Τα δυο που σκέφτεσαι πάντως έχουν πολύ καλές προσομοιώσεις των αναλογικών delay/echo και tap tempo.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα επαιρνα το boss και λιγοτερες δυνατοτητες να ειχε(δεν ισχυει)

και ο λογος ειναι οτι οταν τα εβαλα το να παιξουν a-b

ο ηχος του boss ειχε πιο πολυ headroom και ηταν αρκετα πιο "γεματο"

σε αντιθεση με το digitech το οποιο στα αυτια μου ακουγοταν τζιτζιτεκ  ;)

 

περα απο την πλακα οι επαναληψεις του boss ειναι πολυ πιο πιστευτες...

καλη αγορα και θα σου αρεσει σαν παιχνιδι πολυ θα δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου