Προς το περιεχόμενο

προτασεις για delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέχασα να αναφέρω και το ότι πρέπει να είναι true bypass.

Συγγνώμη αλλά το θεωρώ αυτονόητο.

 

Από ότι βλέπω το Cybog Delay δεν παίζει πια Thomann ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέχασα να αναφέρω και το ότι πρέπει να είναι true bypass.

Συγγνώμη αλλά το θεωρώ αυτονόητο.

 

Από ότι βλέπω το Cybog Delay δεν παίζει πια Thomann ε?

Έχει πέσει η τιμή του.Θα το βρείς στην ελληνική αγορά.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε αυτήν την περιγραφή εγώ θα σου πρότεινα το TC Nova Repeater.

 

Edit: Ξαναδιάβασα πιο προσεκτικά και λέτε ότι το ξέρετε...

 

Τι modes θέλετε να έχετε που δεν τις δίνει το repeater; Τί είναι αυτό που σας "χαλάει" στα αναλογικά delays ή ποιόν ήχο ψηφιακού delay θέλετε να προσεγγίσετε; (Ένα παράδειγμα με καλλιτέχνη;)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέχασα να αναφέρω και το ότι πρέπει να είναι true bypass.

Συγγνώμη αλλά το θεωρώ αυτονόητο.

...

 

Δεν είναι καθόλου αυτονόητο ότι το true-bypass είναι κάτι το επιθυμητό.  :)

Τα 2 από αυτά που ανέφερες (που είναι πολύ καλά πετάλια) δεν είναι TBP  ;)

 

Αν είναι καλό όπως στα TC .... δεν θα με απασχολούσε το buffer. (Και στα Boss δηλαδή μια χαρά είναι στο 99% των περιπτώσεων απλά η αίσθησή μου είναι ότι του TC είναι τελείως "transparent".)

 

EDIT: Δεν έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο TC αλλά το nova delay.... υποθέτω ότι θα έχουν αντίστοιχα καλό -αν όχι το ίδιο- buffer.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου αυτονόητο ότι το true-bypass είναι κάτι το επιθυμητό

 

ακριβως ;)

 

παρε το DD-20....οι επαναληψεις του ειναι....μια χαρα (απλα πρεπει να μαθεις να το χρησιμοποιεις...& να ακουσεις ΟΛΟΥΣ τους ηχους του ;D) και ΙΜΗΟ παραμενει το καλυτερο multitask delay της αγορας   (για αυτο αλλωστε κοσμει και...εκατονταδες επαγγελματικες πεταλιερες σε ολο τον κοσμο)

 

τωρα τι ακριβως εννοεις με....το απιθανο "δεν εχει πιστευτο ηχο".. :o..δεν μπορω να καταλαβω...για αυτο αλλωστε τα λεμε.....ΕΦΕ... ;D (γιατι ΑΛΛΑΖΟΥΝ τον ηχο... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα ψηφιακά delays σε σχέση με τα αναλογικά συνηθως πλεονεκτούν:

1. Στις πεντακάθαρες που στοχεύουν να προσομοιώσουν ένα tape delay με καινούργια ταινία.

2. Στο να προσθέτουν ένα δικό τους "sparkly" ηχόχρωμα που προσομοιώνει κλασικά studio units της TC ή της Eventide.

 

Τα συνηθισμένα παράπονα είναι:

1. Ακούγονται περίεργα/αφύσικα στο high end

2. Είναι dull και κουραστικά στο αυτί μετά από λίγη ώρα.

3. Κάποια έχουν περίεργη αίσθηση στο χέρι.

 

Προσωπικά μου αρέσει το sparky delay του TC για χρήση ώς βάθος. Nομίζω ότι δεν πρόκειται σε κάποιον να λείψει κάτι από το DD20 αγοράζοντάς το εκτός από την ευκολία του του DD20 σαν χρήση.

 

Το DD20 ανήκει για μένα στην κατηγορία με τα παράπονα, κυρίως γιατί είναι dull, αλλά και επειδη έχει και ένα μικρό coloration στο high end. Δεν μπορεί να κάνει το sparkly του TC.

 

Υπάρχει το Strymon Brigadier το οποίο είναι πολύ πιο πειστικό από το DD20 αλλά επίσης δεν μπορεί να κάνει το sparky του TC και δεν έχει banks/presets.

 

Το "Holy Grail" των ψηφιακών delays Eventide Timefactor βρίσκεται δυστυχώς εκτός budget για αγορά ως καινούργιο και μόνο μέσω αγγελιών κάποιου forum (TGP) μπορείς να το φέρεις Ελλάδα με 350$ περίπου...(250 ευρώ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας!!

 

Γενικά (και αόριστα μέχρι να βρεθούν χρήματα),θα με ενδιέφερε η αγορά ενός digital delay,με ταπ τέμπο (όπως το κλασσικό dd7 ή το πληθωρικό stereo memory man της ehx).

 

Δεν γνωρίζω ποια πεταλάκια έχουν την καλύτερη ευκρίνεια ήχου,αλλά τις προάλλες είδα σε λάιβ ένα ντιλέι (νομίζω το digi της...digitech :p) το οποίο είχε μια λειτουργεία που προαναφέρθηκε και σε αυτό το θρεντ.

 

Όταν έκλεινες το εφέ,το ντιλέι που υπήρχε ήδη συνέχιζε μέχρι να τελειώσουν τα ριπήτ!!

 

,το οποίο μου φάνηκε πολύ χρήσιμο.

 

Επειδή το digi δεν μου...γεμίζει το μάτι (την digitech την έχω μόνο για pitch shifting  ;D),γνωρίζετε αν κάποιο από τα 2 κάνει αυτή την δουλειά,ή αν την κάνει την δουλειά κάποιο άλλο με καλή πιστότητα στις επαναλήψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έκλεινες το εφέ,το ντιλέι που υπήρχε ήδη συνέχιζε μέχρι να τελειώσουν τα ριπήτ!!

 

στα μη true by pass πεταλια συμβαινει σχεδον παντα αυτο οποτε το boss το κανει μαλλον ,το ΜΜ ειναι true by pass οποτε μαλλον δεν το κανει (εκτος κι αν εχει switch μεταξυ tbp & ntbp οπως τα Line6).

 

μια χαρα ειναι το digidelay (αυτο ηταν το πεταλι που ειδες) και τζαμπα & φυσικα η digitech εξαιρετικη εταιρεια (αν θες πιο κυριλε πεταλια στη σειρα hardwire που βγαζει ειναι ολα φοβερα πεταλια) .

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου