Προς το περιεχόμενο

προτασεις για delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Off topic

 

Μιας και μιλάτε για delays θυμήθηκα κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση.Το delay: time machine του Satriani πως και δεν έχει αναφερθεί ποτέ στο φόρουμ? :P ???

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic, Bloody πόσα πετάλια έχεις?

Αν μπορείς να τα θυμηθείς όλα. ;D

 

Κοίτα, είναι μεγάλο χόμπυ και μου αρέσει να τα δοκιμάζω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν περάσει όλα από την κατοχή μου... ακόμη και να είχα επώνυμο Βαρδινογιάννης, πάλι δεν θα έκανα συλλογή - κρατάω μόνο αυτά που χρησιμοποιώ και μερικά στον "πάγκο", αλλά απεχθάνομαι την έννοια της συλλογής μόνο και μόνο για να υπάρχουν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τα strymon μονο καφε δεν κανουν!!!  ;D

δεν ξερω το seymour μου αρεσε παρα πολυ!

επισης διαβαζοντας διαφορα βρηκα και αυτο που το βρηκα πολυ +

 

"what really sells this pedal is the trailing repeats... you can change passages and turn the delay off without killing the repeats that are already going. Brilliant. "

 

Y.Γ. με το expression θα μπορω να κανω τα κλασικα ψυχεδελικα καψιματα ε?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακο και γω στο ιδιο ψαξιμο ημουν μεχρι που κατεληξα στο flashback της tc electronics...

πιστευω οτι ειναι το best value for money για 150 ευρω (απο thomann)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, οι "ουρές" που σιγοσβήνουν αφού έχεις πατήσει το off είναι μια επιλογή που έχουν μερικά delays και είναι πάρα πολύ χρήσιμη, όχι μόνο από πλευράς ήπιας μετάβασης στον ξερό σου ήχο αλλά και αν δεν προλαβαίνεις λόγω της γνωστής κλακεταρίας να το απενεργοποιήσεις το δευτερόλεπτο που θες: απλά το κάνεις λίγο πιο πριν και σβήνει μόνο του.

 

Το vol. pedal θα ελέγχει τα repeats αλλά δεν έχω δει αν φτάνει σε oscillation, λογικά ναι... το ωραίο είναι πως έχει effects loop που μπορείς να τοποθετήσεις ό,τι θες, επηρεάζοντας τις επαναλήψεις: οverdrives, phasers, octavers κλπ.

 

Το ΤC Flashback το έχω εδώ και κανένα μήνα. Είναι πολύ ποιοτικό και μου άρεσε ιδιαίτερα από την πρώτη στιγμή. Όμως δεν το ανέφερα γιατί δεν έχει ούτε υποδοχή για expression pedal, ούτε tap tempo (έχει strum tempo το οποίο κάνει παρόμοια δουλειά αλλά είναι αρκετά πιο δύσχρηστο σε συνθήκες λάιβ μπάντας).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το τελευταιο καιρο ειχα φει σκαλωμα με τα  videos του Empress Vintage Modified Superdelay αλλα κ το Strymon El Capistan σκοτωνει...Ξερει κανεις τις διαστασεις του τελευταιου?Εκανα ενα σχετικο search μα δε βρηκα κατι...

Στα videos του Empress Vintage Modified Superdelay παρατηρησα πως με τον τερματιδμο του feedback δεξια ''κολαει'' η ταινια μα δεν ειδα πουθενα καποιον να αυξομοιωνει την ταχυτητα της,γινεται αυτο?

Ψαχνομαι κ εγω για ενα delay με 9 volt τροφοδοσια,tap tempo,modulations,αν ειναι κ  looper δε βλαπτει (αν λειτουργει αυτονομα απο το delay κρατωντας δηλ ενα riff κ μετα να προσθεσεις πανω του ενα αλλο με selay θα ηταν super) αλλα κ στο καταλληλο size για το pedalboard μου...

Αναμεσα στα δυο παραπανω delays ποιο θα επιλεγατε κ γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το τελευταιο καιρο ειχα φει σκαλωμα με τα  videos του Empress Vintage Modified Superdelay αλλα κ το Strymon El Capistan σκοτωνει...Ξερει κανεις τις διαστασεις του τελευταιου?Εκανα ενα σχετικο search μα δε βρηκα κατι...

Στα videos του Empress Vintage Modified Superdelay παρατηρησα πως με τον τερματιδμο του feedback δεξια ''κολαει'' η ταινια μα δεν ειδα πουθενα καποιον να αυξομοιωνει την ταχυτητα της,γινεται αυτο?

Ψαχνομαι κ εγω για ενα delay με 9 volt τροφοδοσια,tap tempo,modulations,αν ειναι κ  looper δε βλαπτει (αν λειτουργει αυτονομα απο το delay κρατωντας δηλ ενα riff κ μετα να προσθεσεις πανω του ενα αλλο με selay θα ηταν super) αλλα κ στο καταλληλο size για το pedalboard μου...

Αναμεσα στα δυο παραπανω delays ποιο θα επιλεγατε κ γιατι?

 

Nαι, γίνεται να αυξομειωθεί. Δεν είναι φυσικά ταινία αλλά προφανώς προσομείωση... αυτό που εννοείς είναι αν γίνεται να αλλάξει η τονικότητα του oscillation όταν το feedback είναι πολύ ψηλά. Όντως γίνεται (σε σχεδόν όλα τα delays και όχι μόνο στο Empress) αν μετακινήσεις το διακόπτη της ταχύτητας των επαναλήψεων τη στιγμή που οι διακόπτες mix και feedback είναι ρυθμισμένοι ψηλά. Αν το κάνεις από την αργή ταχύτητα προς την πιο γρήγορη, η νότα - "σφύριγμα" του oscillation θα γίνει ψηλότερη, και το ανάποδο.

 

Όμως στη λειτουργία tape του Empress δεν υπάρχει ρύθμιση της ταχύτητας των επαναλήψεων με διακόπτη, παρά μόνο με το tap tempo (στις άλλες είναι εφικτό και χωρίς tap tempo). Oύτε με expression pedal γίνεται γιατί στο Empress επιλέγεται να ελέγχει ή το mix, ή το feedback. Mπορείς να το κάνεις σε άλλα modes σκύβοντας και στρίβοντας τον περιστροφικό διακόπτη του delay time, στο tape όμως όχι. To Εl Capistan δέχεται express pedal που μπορεί να ελέγξει οποιαδήποτε παράμετρο του πεταλιού, άρα εκεί γίνεται και με το διακόπτη, και με expression pedal.

 

Το καθένα έχει προτερήματα και ελαττώματα. Ένα ελάττωμα του El Capistan είναι πως όταν χρησιμοποιείς το tap tempo, o ήχος του delay που ήδη παίζεις διακόπτεται απότομα ενώ στο Empress αυτό δεν συμβαίνει. Άλλο είναι πως έχει τόσους πολλούς ήχους αλλά κανένα preset (για την ακρίβεια μόνο ένα, και αυτό μόνο με περιφερειακό πεταλάκι που αγοράζεις έξτρα, το οποίο μάλιστα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα με expression pedal γιατί συνδέονται στο ίδιο βύσμα). Τα ελαττώματα του Εmpress σου τα είπα ήδη...

 

Όπως σου έγραψα και στο pm, κανένα από τα δυο αυτά δεν έχει looper που να επιτρέπει επιπλέον εφφέ. Αυτοί που διαθέτουν είναι πολύ βασικοί. Όσον αφορά στο ποιο θα διάλεγα, θα σκεφτόμουν πρώτα από όλα αν χρειάζομαι όλα τα presets και τις δυνατότητες που έχει το Empress ή την εξαιρετική παραμετροποίηση που προσφέρει στους ήχους tape το Strymon, με άλλα λόγια ένα που κάνει τα πάντα ή ένα που είναι πολύ εξειδικευμένο και πιο εύκολο στο χειρισμό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εσπασα στη κυριολεξια το κεφαλι μου αρκετες ημερες με τα παλιο delay ,κ αφου διαβασα (http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=837130) τα παραπονα για το tap tempo του El Capistan που ειναι οπως ακριβως τα περιεγραψες,

παραγγειλα τελικα σημερα το Empress Vintage Modified Superdelay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου