Προς το περιεχόμενο

προτασεις για delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν εντοπίσεις τα ίδια μειονεκτήματα με αυτά που σου έγραψα, ελπίζω να έχεις τη δυνατότητα να πάρεις τα χρήματά σου πίσω αν δεν σε ικανοποιεί...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα βάλω στο παιχνίδι και το Space echo της boss. Πρόσφατα το απέκτησα (αφού έδωσα το l8 της digitech) και με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένο. Αρκετά modes, πολύ καλό tap tempo με δυνατότητα να παράγεις και "περίεργους" ήχους - θορύβους (ανάλογα το είδος μουσική βέβαια που παίζεις) και φυσικά πολύ καλός ήχος delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοίγω θέμα καινούριο και διαβάζοντας τα σχετικά threads ψιλοκατέληξα σε κάποια delays και ήθελα τη γνώμη σας...

Καταρχάς παίζω μπάσο και ασχολούμαι&με λούπες άρα το delay θα μου χρειαστεί και εκτώς κιθάρας...είχα στο παρελθόν το dl4 της line6 και την m9 και ενώ οι επαναλήψεις ήταν ωραίες και παραμετροποιήσιμες στο θέμα oscillaton και πειράζοντας το χρόνο ,δεν έβγαιναν ωραίες ψυχεδέλειες...βασικά παίζοντας με ένα παλιό EΗΧ Memory Man κατάλαβα διαφορά μεγάλη...

Άρα για να μη μακρυγορώ

Θέλω αυτό:

http://www.diamondpedals.com/products/memorylane_2.html αλλά είναι πανάκριβο το άτιμο!

Βασικός παράγοντας για μένα σε ένα delay είναι το oscillation να τα σπάει&να έχει modulation δυνατότητες....

Με το Electro Harmoninx Deluxe Memory Man ή το boss re-20 θα μπορώ να βγάλω τις ψυδελέλειες του ML2?(Αλήθεια υπάρχει κάποιος που να το έχει δουλέψει?)

Αφού με τα λεφτά του memory lane παίρνω και τα δύο πρέπει να είναι τρελή η διαφορά στον ήχο,αν και ακούγοντας στο youtube clip-άκια έχει απίστευτο ήχο....βοήθεια κάποιος?!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Memory Lane θα το πάρεις μονάχα αν έχεις ανάγκη όλες, μα όλες τις δυνατότητες που σου προσφέρει. Από τη στιγμή που δεν τις χρειάζεσαι είναι ένα μεγάλο overkill, ειδικά για μπάσο που δεν έχει τέτοιο εύρος και εστίαση στις συχνότητες που οι κιθαρίστες έχουν ψύχωση να ακούσουν με λεπτομέρεια από τα delay τους. Φυσικά και οι ψυχεδέλειες του Memory Lane μπορούν να βγουν και από αναλογικά, και από ψηφιακά delay, και μάλιστα απελπιστικά χαμηλότερης τιμής. Aν χρειάζεσαι tap tempo και πολλά άλλα κουφά κολπάκια, το Deluxe Memory Βοy είναι η πρώτη σου επιλογή, αλλά φυσικά υπάρχουν και άλλες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα everybody...

 

ειναι ωρα να μεγαλωσει λιγο το pedal board με ενα delay pedal (οχι οτι μου ειναι απαραιτητο και με το reverb μονο μια χαρα ειμαι αλλα να σε δουλεια να βρισκομαστε), ειμαι αναμεσα στα:

1)Digitech Hardwire HW DL 8 http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_sd_stereo_delay.htm

2)Boss DD7 http://www.thomann.de/gr/boss_dd7.htm

δεν τα εχω ακουσει για να ξερω πιο ειναι καλυτερο απο ηχο, βρισκω ενδιαφερον το οτι εχουν loop mode.

αλλες προτασεις???

οχι τιμες που τρομαζουν (κανει και κριση!)

 

 

 

 

 

Kαλημέρα ,

 

Κοντά στα χρήματα του carbon copy κυμαίνεται επίσης και το Mad Professor Deep Blue Delay Factory .

http://www.mpamp.com/pedal/pedals-dbd.html

 

Αρκετά καλό και δεν αλλάζει τον ήχο της κιθάρας σου .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σου αρέσει το MM της Electro harmonix, θα σε συμβούλευα να το ψάξεις μεταχειρισμένο. Πρόκειται για φοβερό πετάλι, και εφόσον σε καλύπτει δεν βλέπω το λόγο να κοιτάς (τόσο ακριβότερες) εναλλακτικές όπως το memory lane.

 

Ορίστε και μια επιλογή στις αγγελίες

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=32070

 

Φυσικά δεν έχει looper, αλλά μπορείς να το συνδυάσεις με κάποιο φτηνό looper-άκι και να κάνεις την δουλειά σου μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα βάλω στο παιχνίδι και το Space echo της boss. Πρόσφατα το απέκτησα (αφού έδωσα το l8 της digitech) και με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένο. Αρκετά modes, πολύ καλό tap tempo με δυνατότητα να παράγεις και "περίεργους" ήχους - θορύβους (ανάλογα το είδος μουσική βέβαια που παίζεις) και φυσικά πολύ καλός ήχος delay.

Μπας και έχεις δοκιμάσει τα delay της line6 dl4/m9 ή και το ehx memory man να μου πεις εντυπώσεις σε σχέση με το boss re-20?!

..........Φυσικά και οι ψυχεδέλειες του Memory Lane μπορούν να βγουν και από αναλογικά, και από ψηφιακά delay, και μάλιστα απελπιστικά χαμηλότερης τιμής.

Μπα!αφου δε με κάλυψε η m9....για το http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_memory_boy.htm πάω αφου δε χρειάζομαι tap-tempo,έχει και modulation και παίρνει expression πετάλι..αλλά πάλι θα ήθελα να τα είχα δίπλα-δίπλα με το boss re-20...

@ndnikola:looper-άκι έχω και επιβάλλεται μετά ή και πριν απο delay!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπας και έχεις δοκιμάσει τα delay της line6 dl4/m9 ή και το ehx memory man να μου πεις εντυπώσεις σε σχέση με το boss re-20?!

 

έχεις δίκιο για το oscillation στα delay της Μ9 γενικά (σε σύγκριση με άλλα delay πετάλια, αναλογικά ή ψηφιακά), έχω παρατηρήσει κι εγώ οτι δυσκολεύεται να κάνει κάποια πράγματα που της ζητάω, αλλά εξαντλώντας τα περιθώριά της έχω βγάλει κάτι...πχ αν θυμάμαι καλά σε "δημιουργικό" feedback μπαίνουν ορισμένα μόνο μοντέλα, τα tape, multihead και analog (λιγότερο). To πρόβλημα είναι οτι το feedback γίνεται υψίσυχνο και τρυπάει αυτιά, αλλά αυτό διορθώνεται με άλλα χαρίσματά της, όπως με την ενίσχυση των χαμηλών πριν ή μετά το feedback του delay. Αν πχ πριν το delay που θέλεις να κάνει oscillation βάλεις ένα lo-res delay στο μισό χρόνο του επόμενου (delay) το συνολικό αποτέλεσμα είναι πολύ πιο καλό.

 

Αν την έχεις ακόμα και δεν έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο, κάντο :)

 

Όσον αφορά το RE-20, το δανείστηκα για να το δοκιμάσω και δεν μου φάνηκε ικανό να αντικαταστήσει τα delay της Μ9 : κρατώντας το δεξί πετάλι μπαίνει σε oscillation, αλλά το κάνει με πολύ συγκεκριμένο τρόπο (σαρώνοντας το "speed" από χαμηλές τιμές μέχρι ψηλότερες, ώσπου να peak-άρει και όταν το αφήσεις "επανέρχεται" στην αρχική του ρύθμιση πάλι σαρώνοντας), ώστε να μου φαίνεται χρήσιμο σε πολύ ιδιαίτερες περιστάσεις (σε τελείωμα κομματιού ή μέσα σε άγριο πανικό ;D). Βέβαια δεν το δοκίμασα με expression, ούτε εξάντλησα τις δυνατότητές του όπως έχω κάνει με άλλα πετάλια που διέθετα για καιρό.

 

Πάντως αν και δεν αντικαθιστά (για μενα) τα delay της M9 (σαν λειτουργία και όχι σαν χροιά), κράτησα την εντύπωση οτι το RE-20 μαζί με κάποιο κανονικό delay μπροστά του (πχ ενα απλό DD-3) θα κάνουν καλές δουλειές ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Επειδή το βρίσκω άσκοπο να ανοίξω νέο θέμα με το ίδιο ζητούμενο, θα σας δώσω κι εγώ εδώ την "παραγγελία" μου. :D

 

Ψάχνουμε με έναν συμπαντίτη ένα delay που να πληροί τα παρακάτω:

 

- Μας ενδιαφέρει κυρίως digital delay, οπότε καλό είναι να έχει modes ώστε να μπορείς να επιλέξεις αυτό που θέλεις (αν μη τι άλλο να μην είναι analog sounding delay).

- Οπωσδήποτε tap tempo γιατί το απαιτεί η μπάντα.

- Δυνατότητα επιλογής αξιών η έστω επιλογή για triplets, γιατί πολλές φορές τα delay αλλάζουν αξία στα κομμάτια μας.

- Τιμή μέχρι τα 200 Ευρώ πάνω κάτω.

 

Γιγνώσκουμε ήδη το dd-20 που ναι μεν είναι καλό, αλλά οι επαναλήψεις του δεν είναι οι καλύτερες, το dl4 που είναι λίγο ακριβότερο αλλά και πάλι δεν είναι ο ήχος του πολύ πιστευτός, καθώς και το Nova Repeater που είναι κάπως καλύτερο.

 

Θέλω να δω και άλλες προτάσεις με τα παραπάνω 4 κριτήρια.

Τώρα ότι περισσότερο έχει ένα πετάλι, τόσο το καλύτερο, αλλά και με τα παραπάνω είμαστε ικανοποιημένοι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου