Προς το περιεχόμενο

Latency guitar rig


agisrlc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους!

Θα ήθελα να σας πω για ένα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε.

Έχω αισθητή καθυστέρηση στο μόνιτορ του guitar rig 2 με αποτέλεσμα να μην μπορώ καν να παίξω...

 

Χρησιμοποιω κιουμπέιζ εσ εξ 2 και έχω m-audio audiophile2496.

Όσο και αν μειώνω τους buffers από τις ρυθμίσεις άσιο δε γίνεται μη αντιληπτή η καθυστέρηση. και μιλάμε τώρα ότι ακούω 2 ήχους :( (ένας το ξερό από την κονσόλα και ένας ο καθυστερημένος από το μόνιτορ του κιουμπέιζ)

η μνήμη είναι 512 και cpu P4@3GHz.

 

 

Έχει τρέξει κανείς το G.R.2 με την κάρτα αυτή?

 

η κάρτα φταίει ή η μνήμη???

 

ευχαριστώ..... είναι τρομερό εργαλείο το g.r και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να αλλάξω καρτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ρύθμιση είναι, αποκλείεται να είναι η κάρτα ήχου. Εγώ με μια αρχαία soundblaster 1024 έχω latency 11ms στο GR3, εσύ κανονικά θα έπρεπε να έχεις το μισό.

 

Πάντως με την πρώτη ευκαιρία βάλε μνήμη, (πάμ)φτηνη είναι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A) Σιγούρεψε οτι έχεις επιλέξει το Delta Asio  8)

Β) Βάλε τα buffer της κάρτας 128 ή 256 στα 48.000

Γ) Ακούς δύο ήχους γιατί έχεις ενεργοποιημένο το direct hardware monitoring της κάρτας . ;)

 

Ερώτηση :

Την κιθάρα την βάζεις κατευθείαν πάνω στην κάρτα  ??? ???

Η κάρτα αυτη δεν έχει προενίσχυτή οργανου....  και επομένως δεν θα παίξει καλά με τίποτα !

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπ... ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

 

παιδιά, τελικά το μόνιτορ του κιουμπέιζ είναι που έχει τη καθυστέρηση.... ακόμα και χωρίς vst συνδεδεμένο...

 

πώς μπορώ να δώ πόσα μιλισεκοντ είναι η καθυστέρηση, για να έχουμε και ένα σημείο αναφοράς??

 

 

παρεπιπτώντως να πω ότι στο προγραμματάκι που είναι μαζί με το κιουμπέιζ και ρυθμίζεις τους μπάφερ του άσιο,

τους μείωνα συνέχεια μέχρι να φτάσω τους 3 μπάφερς των 800 δειγμάτων για εισόδους και εξόδους. Είναι το μίνιμουμ που μπορεί να συχρονιστεί και να βγεί ΟΚ το σιμιουλέισον.

 

Η καθυστέρηση μειωνόταν συνεχώς αλλά με την παραπάνω ρύθμιση είναι ακόμα πολύ αισθητή. Δε γίνεται να παίξεις, είναι σαν να έχει 1 ταπ ντιλέι.

 

 

Να πώ ότι δουλεύω στα 44100. Ψιλοαναγκαστικά.. γιατί ακόμα και άν βάλω 92.000 (ή και λιγότερο) μόλις μπω μου λέει με στόμφο:

"bla bla Changed to 44100!! " και μου τα αλλάζει όλα αυτόματα!  πώς το κάνω να μείνει εκεί το ρημάδι? σόρυ για την έκφραση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να το βάλεις στα 48000, εκεί το gr δουλεύει καλύτερα.

Όσο για τα ms, στις ρυθμίσεις του gr το λέει, κάτω-κάτω, εκεί που διαλέγεις ποιόν οδηγό asio θα διαλέξεις.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε όλους. χίλια ευχαριστω για τις συμβουλές.

 

Λοιπόν. θα ήθελα απλά να ρωτήσω, έχει καταφέρει κανείς να έχει σωστό μόνιτορινγκ από το κιουμπέιζ με τη"μικρή' την audiophile2496?

 

Εγώ πάντως δεν κατάφερα να κόψω την καθυστέρηση. όλοι οι μπάφερ του συμπαντος είναι τέρμα μικροί.... :( και σε οποιαδηποτε  συχνότητα δειγματοληψίας. (44100-96000)

 

Με το g.r.2 τελικά τα κατάφερα και είμαι κομπλέ.Ευχαριστώ παιδιά.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. θα ήθελα απλά να ρωτήσω, έχει καταφέρει κανείς να έχει σωστό μόνιτορινγκ από το κιουμπέιζ με τη"μικρή' την audiophile2496?

 

Ναι εγώ! Κοίταξες να κάνεις όσα σου είπαν οι αποπάνω και ακόμα έχεις πρόβλημα?

Δοκίμασες να εγκαταστήσεις άλλους drivers για την maudio?

 

Με το g.r.2 τελικά τα κατάφερα και είμαι κομπλέ.Ευχαριστώ παιδιά.:)

 

Πως τα κατάφερες?

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου