Προς το περιεχόμενο

JAGUAR πως σεταρεται σωστα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

hello guys πρώτο post εδώ και η αλήθεια είναι ότι μπήκα στον κόπο ανά γνωρίζοντας το ποσο "καμένοι" με την καλή "εννοεια" είναι κάποιοι εδώ οποτε σίγουρα θα μπορούσα να έχω κάποια καλή συμβουλή - λύση...

 

είμαι κάτοχος jaguar με τα γνωστά προβλήματα στην γέφυρα και τις χορδές που κάνουν party όταν τις βαρέσει κανεις λίγο πιο δυνατά με αποτέλεσμα η κιθάρα να αχρηστεύεται σχεδόν μετά από κάθε live  (κιθαρίστας στην indie - garage αγγλόφωνη banda Flakes www.myspace.com/flakesband)

 

υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση σε αυτό το θέμα? έχω ακούσει τα άπειρα από αλλαγή σε καβαλάρη από gibson η από mustang η να βάλω μέχρι και 12ares χορδές πάνω  (έχω 11ares τώρα) κλπ κλπ..

 

επίσης μήπως ξέρει κανεις κάποιον που να "σεταρει" τέτοιες κιθάρες? όπου έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι δεν αναλαμβάνουν jaguar (λες και είναι ο διάολος μεταμορφωμένος!! Smiley )

 

 

επίσης πως σας φαίνεται η λύση του blackheart little giant των 5 watt?? να τον προτιμήσει κανεις σε combo η κεφαλή καμπίνα?

 

 

ps . sorry για τις χαζές ερωτήσεις (για κάποιους) αλλα έχω καεί άσχημα με αυτές τις απορίες μέχρι να φτάσω να γράψω εδώ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί ρε αρχηγέ έγραψες τον τίτλο στα ελληνικά (αν και κεφαλαία), και μας ξενερώνεις με τα greeklish (απαγορεύονται από τους κανονισμούς);

 

Γράφε ελληνικά από δω και πέρα, please, και σίγουρα κάποιος θα σε βοηθήσει... ;)

 

Εδιτ: με πρόλαβε ο Θανάσης... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια δουλεια.

 

Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα ,γενικα ομως αν μια jaguar δεν ειναι καλα σεταπαρισμενη παιζει αθλια.

Ρωτας για μαγαζι στην αθηνα?

 

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epishs pws sas fainetai h lush tou blackheart little giant twn 5 watt?? na ton protimhsei kaneis se combo h kefalh kampina?

Tην κεφαλη και την αντιστοιχη καμπινα ετοιμαζομουν να αγορασω και εγω αλλα εχει εξαντληθει σε ολα τα γνωστα (σε εμενα) e-stores. Ο combo δεν νομιζω να εχει ηχητικη διαφορα, ενω ειναι και σημαντικα πιο φτηνος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την αποψη μου , μετα την εισοδο στην αγορα του παρακατω ενισχυτη , ολα τα

"5αρια"  (...και παραπανω...) μεχρι 500-600€ θα πρεπει να ..κρυφτουν  ;D

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_5_combo.htm

 

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τζιμης στην χαριλαου τρικουπη σεταρει jaguar...ειχα παει το καλοκαιρι την δικια μου κ την εκανε κουκλι..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απελπιστεις τελειως... ;D κανε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που γραφει εδω

 

http://www.fenderjaguar.net/setup.htm

 

και θα εισαι μια χαρα

 

σεταρω jaguar εδω και...αιωνες με αυτον τον τροπο και δεν εχουν κανενα προβλημα.

 

επισης

 

-ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (θα παρατηρησεις 45% λιγοτερα ...τριξιματα... ;D)

 

-κανε ενα ελαφρυ shimming στο neck pocket (ενα κομματακι απο πιστωτικη καρτα ειναι οτι πρεπει)

 

-χρησιμοποιησε 11αρες και πανω χορδες

 

-περασε με βαζελινη η γρασσο ΟΛΕΣ τις βιδες της γεφυρας (οταν λεμε ΟΛΕΣ εννοουμε ΟΛΕΣ δηλ.την διαλυεις ΤΕΛΕΙΩΣ και γρασαρεις...)

 

-προσπαθησε να πετυχεις ακριβως τη συμφωνια radius ταστιερας και radius γεφυρας

 

-σηκωσε οσο ψηλοτερα γινεται τα σελακια και μετα σηκωνεις τη γεφυρα ετσι ωστε να ΜΗΝ ακουμπανε οι χορδες το πισω μερος της γεφυρας.

 

-η γεφυρα τυπου Mustang φαινεται καλυ λυση αλλα ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΟΛΥ τον ηχο (χανεις σε twang & σκασιμο) οποτε μονο σε περιπτωση απελπισιας τη συνιστω (γιαπωνεζικη ή αμερικανικη ειναι η κιθαρα σου?)

 

 

και φυσικα σου ειπα οτι πρεπει να κανεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που γραφει το link δεν στο ειπα? :)

 

opou exw rwthsei mou exoun pei oti den analmbanoun jaguar (les kai einai o diaolos metamorfwmenos!!

 

για να σεταρεις jaguar πρεπει να σε νοιαζουν και αλλες μουσικες πλην του Hard rock & των ατελειωτων solos & το ..ατελειωτο sustain να μη σε πολυενδιαφερει σε μια κιθαρα,απο οτι καταλαβαινεις λοιπον στην Ελλαδα πολυ δυσκολα θα βρεις τετοιον ανθρωπο.... ;D ;D

 

α,btw η μπαντα σου ειναι χαλαρα η καλυτερη αγγλοφωνη μπαντα που εχω ακουσει ποτε ;) (και σκεψου οτι διαφωνω εκ πεποιθησεως με το "αγγλοφωνο" ροκ ;D) βλεπω οτι το εχετε κανει ηδη αλλα καντε τη τελειως απο Ελλαδα αν θελετε να προχωρησετε ;) (ειστε η μοναδικη μπαντα που νομιζω οτι ΜΠΟΡΕΙ να εχει πιθανοτητες επιτυχιας "εξω")

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου