Προς το περιεχόμενο

JAGUAR πως σεταρεται σωστα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1000 thanks για τις αμμεσες απαντήσεις.. σορυ για τα greeklish δεν ηξερα τον "κανονα"..

 

επισης ευχαριστω για τα καλα λογια περι τησ μπαντασ μου Flakes..

 

η αγγλοφωνη (αληθεια πως γινεται να ειναι κανεις εκ πεποιθησεως αντιθετος με την αγγλοφωνη ροκ??? ειναι σαν να εισαι εκ πεποιθησεως αντιθετος με το ελληνοφωνο ρεμπετικο!!!) :P

 

η μπαντα εχει κανει ηδη αρκετα βηματα εξω παιζοντασ σε festival οπως το exit festival και διαφορα live uk κλπ.. ομως υπηρχαν κ υπαρχουν σημαντικες μπαντες στο παρελθον και τωρα που εχοθν καταφερει αξιολογα πραγματα και χτυπανε ανετα μπαντεσ του εξωτερικου σε παροιμοια μουσικη κ υφος ..ενδεικτικα αναφερω raining pleasure, closer, film,abbie gale, modrec (απιστευτα τεχνικη μπαντα) absent mindead, wannabe james, zebra tracks klp klp..

 

sorry ξεφυγα απο το θεμα τελειως.. ευχαριστω θερμα παντως ολους για την αμμεση ανταποκριση!!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αληθεια πως γινεται να ειναι κανεις εκ πεποιθησεως αντιθετος με την αγγλοφωνη ροκ??? ειναι σαν να εισαι εκ πεποιθησεως αντιθετος με το ελληνοφωνο ρεμπετικο!!!) :P

 

Ο Superfunk και πολλοί άλλοι είναι αντίθετοι με τις ελληνικές μπάντες που παίζουν αγγλόφωνο ροκ, και όχι με όλο το αγγλόφωνο ροκ (πως θα ήταν δυνατόν!)...

 

Κι εμένα μου άρεσε η μπάντα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ και εσενα.. απλα θεωρω οτι καποια ηδη δεν μπορουν να αποδοθουν σωστα στην ελληνικη γλωσσα γιατι απλα δεν εχουν δημιουργηθει με βαση αυτην και δεν κολλαει.. μεγαλη εξαιρεση για μενα οι ονειροπαγιδα που επαιζαν (κ ξαναπαιζουν λογω επικειμενης επανενωσης ) καθαρο 90'ς αλτερνατιβ με ελληνικο στοιχο..

 

μεγαλο respect βεβαιως απο την αλλη στις κιθαρες των Τρυπων (post punk ala Gang of Four και ενδεχομενως πολυ καλυτερα απο libertines και λοιπους)

 

επανερχομαι επειμενωντας παλι στο ερωτημα αν αξιζει να δωσει κανεις το κατι τοις παραπανω για να παρει τον blackheart little giant se κεφαλη καμπινα version απο τον combo  βλεπς διαφορα μεχρι και 100 ευρο σε πολλα sites και πολλοι γραφουν για διαφορες μεταξυ τουσ αλλα δεν καταλαβαινω το γιατι... ιδιο ηχειο δεν εχουν??

 

κατι αναφερουν περι 12" Blackheart Model 1216A Speaker by Eminence with American Voicing and optimized for open back cabinet  στον ενα

 

και στον αλλο 12" Blackheart Model 1216B by Eminence Speaker has a British Voicing and is optimized for closed back cabinet

 

please μια τελευταια βοηθεια και σε αυτο!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι επειμενωντας παλι στο ερωτημα αν αξιζει να δωσει κανεις το κατι τοις παραπανω για να παρει τον blackheart little giant se κεφαλη καμπινα version απο τον combo  βλεπς διαφορα μεχρι και 100 ευρο σε πολλα sites και πολλοι γραφουν για διαφορες μεταξυ τουσ αλλα δεν καταλαβαινω το γιατι... ιδιο ηχειο δεν εχουν??

 

κατι αναφερουν περι 12" Blackheart Model 1216A Speaker by Eminence with American Voicing and optimized for open back cabinet  στον ενα

 

και στον αλλο 12" Blackheart Model 1216B by Eminence Speaker has a British Voicing and is optimized for closed back cabinet

 

please μια τελευταια βοηθεια και σε αυτο!!!

 

 

Το ίδιο ηχείο φαίνεται να είναι αλλά προφανώς με λίγο διαφορετικό "voicing" ανάλογα με το που θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Έτσι, στην πρώτη περίπτωση φαίνεται να είναι καταλληλότερο για ανοιχτού τύπου καμπίνες ενώ στη δεύτερη για κλειστού... Υποψιάζομαι ότι το δεύτερο θα είναι πιο πρίμο. Όσο για τον Little Giant πως θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις? Για practice προτίμησε τον combo που είναι πιο βολικός σε μέγεθος κλπ.

 

BTW, το live στην Πολιτεία πολύ καλό ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καγμάκη πήγες?

 

Είναι μάγος. Κατασκευάζει ο ίδιος ηλεκτρικές από το μηδέν, οπότε οποιοδήποτε σετάρισμα λογικά το κάνει...

 

Δυστυχώς απέτυχε 2!! φορές να μου κάνει σωστό setup στην υπερσπανίως εμφανιζόμενη για setup  :P :P :P Fender Am Std Stratocaster. Τώρα τι να πω, αν ξέρουν αλλά βαριούνται είναι ακόμα χειρότεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks k σε εσενα!

 

Για τον καγμακη ειναι η αληθεια οτι δεν εχω ακουσει και εγω τα καλυτερα οποτε δεν θα ηταν η πρωτη επιλογη μου...

 

Μαλλον για practice τον θελω αλλα απο την αλλη δεν ξερω αν ειναι τοσο καλη η κεφαλη αξιζει να την κουβαλα κανεις γυρω γυρω??  ασε που μου φαινεται δυσκολο να την παλεψει σε συνθηκες live (λιγα τα 5 watt)

 

δεν ξερω εχω μπερδευτει ... φανταζομαι θα μου κανει για τον ηχο μου.... τι λες και εσυ?

 

σιγουρα πιο βολικος ο combo αλλα μηπως ειναι καλυτερος και βγαλει και πιο "βρετανιλα" ηχο ο κεφαλη-καμπινα?

 

πφφφφ  ???  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν δεν μαθεις ΜΟΝΟΣ σου να κανεις setup ΠΟΤΕ δεν θα εισαι ικανοποιημενος με την κιθαρα σου μια και μονο εσυ ξερεις ΠΩΣ σου αρεσει ,τα μαγαζια κανουν ενα middle of the road set up (& πολυ καλα κανουν μια και δεν μπορουν να μυρισουν τα ...νυχια τους  για να καταλαβουν τι ακριβως θες).

 

Μια κιθαρα που εγω θεωρω τελεια σεταρισμενη μπορει να φαινεται χαλια σε καποιον αλλον με διαφορετικο στυλ παιξιματος. ;)

 

Το να μη ξερεις να σεταρεις την κιθαρα σου ειναι το ιδιο με το να οδηγεις αυτοκινητο και να μη ξερεις να αλλαξεις λαστιχο ΙΜΗΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου