Προς το περιεχόμενο

Πειραματισμός και έκφραση με τσεκούρι.


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απαντώντας στο αρχικό θέμα του thread και χωρίς να γνωρίζω τίποτα περισσότερο για την παράσταση,εκτός από ό,τι διάβασα εδώ:

Και αν ο καλλιτέχνης επιχειρεί με τη δημοσίευση στα media να προκαταλάβει το κοινό του,ούτως ώστε να πειραματιστεί στο αν θα ασχοληθεί κάποιος με τη μουσική κατά τη διάρκεια της παράστασης ή θα περιμένουν όλοι τον "κανιβαλισμό"?

Μήπως αυτή είναι η εικόνα της κοινωνίας,σήμερα,όπου η ουσία(βλέπε μουσικη)χάνει την αξία της και τη θέση της παίρνει το φτηνό θέαμα(βλεπε τσεκούρι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Καλα δεν ηταν πεθαμενο αυτο το thread?

 

Πολυ κουλτουριαρηδες ειμαστε εδω στο νοιζ τελικα.

 

Χε χε… κοίτα να δεις που όμως είμαστε όλοι εδώ σαν τα κοράκια και αναμένουμε το επόμενο post…

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οι θαμωνες του νοιζ δεν υπαρχει πιθανοτητα να ξερουν απο εικαστικα, φιλοσοφια τεχνης και δεν εχουν κριτηριο γυρω απο αυτα? Μονο πεντατονικη? Διαφωνω με ολους τους δυνατους τροπους. Στο κατω κατω, γιατι να υποτιμησουμε 13000 ανθρωπους που δεν εχουμε ιδεα απο που κραταει η σκουφια τους?

 

Οι άνθρωποι πάντα συζητούν γι' αυτά που τους απασχολούν. Δεν έχω συναντήσει καμία εξαίρεση μέχρι σήμερα. Εγώ βλέπω σχεδόν όλες τις συζητήσεις στο noiz και μπορώ να "καταγγείλω" σχεδόν απόλυτη απουσία αυτών των θεμάτων, με εξαίρεση ελάχιστους που (εννίοτε) λοιδωρούνται κιόλας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι πάντα συζητούν γι' αυτά που τους απασχολούν. Δεν έχω συναντήσει καμία εξαίρεση μέχρι σήμερα. Εγώ βλέπω σχεδόν όλες τις συζητήσεις στο noiz και μπορώ να "καταγγείλω" σχεδόν απόλυτη απουσία αυτών των θεμάτων, με εξαίρεση ελάχιστους που (εννίοτε) λοιδωρούνται κιόλας.

 

Συμφωνώ. Αλλά θεωρώ οτι είναι μια απόλυτα δικαιολογημένη κατάσταση.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Αλλά θεωρώ οτι είναι μια απόλυτα δικαιολογημένη κατάσταση.

 

Γιατί θεωρείς ότι είναι δικαιολογημένη;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα μελη εχουν δειξει τη συμπαθεια τους προς την αστρολογια. Ενα τετοιο θεμα, θα λοιδωρειται απο τους ιδιους και τους ιδιους (ενας ειμαι εγω). Εκει θα ισχυριστω οτι ειναι εκτος της θεματολογιας του φορουμ και θα πιεσω προς το κλειδωμά του. Εδω μιλαμε για την επιλογη ενος μουσικου και το κινημα fluxus που ενσωματωνεται σε μουσικους ορους.

 

Ειμαι προθυμος να διακοψουμε αυτη την ακαρπη διαφωνια, αλλα κανω αυτη την παρατηρηση : αρχικα ισχυριζεστε οτι δεν ειμαστε ικανοι να συζητησουμε με αμεση συνεπεια να δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος συζητησεων γυρω απο την ιδια τη συζητηση. Πρακτικα, μπορω να στρεψω κι εγω προς τα εκει την επιχειρηματολογια μου, αλλα δεν θα εχω κερδισει κατι. Η συζητηση εχει τεθει και συμβαινει, το να υποστηριξω οτι δεν συμβαινει και να συζητησουμε τους λογους για τους οποιους δεν συμβαινει, δεν οδηγει πουθενα.

 

In φακτ, τιποτα δεν οδηγει πουθενα : μπορω να υποστηριξω με αναφορες σε βιβλιογραφια (που στεκουν και διεπονται απο φυσικους νομους) οτι ενα ΜΠΡΟΚΟΛΟ ειναι ΚΟΚΚΙΝΟ υπο ορισμενες συνθηκες. Αν το δουμε σε ενα φιλοσοφικο υποβαθρο γυρω απο την αντιληψη των ερεθισματων μπορουμε να το συζητησουμε. Θα σε πεισω οτι το μπροκολο ειναι κοκκινο, αλλα θα εχεις δικιο να μου πεις "δεν μας γ...ς τωρα? Ολοι βλεπουμε οτι ειναι πρασινο". Τοτε μπορω να σου πω οτι δεν ειναι αντικειμενικη η αντιληψη για τα χρωματα, αλλα συμφωνησαμε να τα δεχομαστε ετσι. Παντα ομως θα πρεπει να αναγνωριζουμε οτι συζηταγαμε για το χρωμα ενος λαχανικου και τιποτα παραπανω. Και το λεω επειδη εχω ασχοληθει με το θεμα, με εχει απασχολησει, αλλα δεν ανοιξα τετοιο τοπικ. Ομοια, εδω ειδα ενα τσεκουρι να σπαει ενα τσελλο. Οσο και να το συζητησουμε, η πραξη παραμενει η ιδια και δεν ειναι λογικο (ξερω πολυ καλα τι λεξη χρησιμοποιησα) να διερχεται απο καποιες  αληθειες που την καθιστουν τεχνη ή επιστήμη ή σφουγγαρίστρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue, δεν κατάλαβα τι εννοείς με όλα αυτά, αλλά για την ιστορία να διευκρινήσω ότι δεν υπάρχει καμία διαφωνία. Το μόνο που υπάρχει είναι άλλη μία αδιέξοδη συζήτηση και (αν με ενοχλεί κάτι) με ενοχλεί το ότι κάποιοι ισχυρίζονται ότι είναι αδιέξοδη εξ' αιτίας του "μη-μουσικού" θέματός της...

 

... όταν αποδεδειγμένα, το ίδιο συμβαίνει σχεδόν πάντα ΚΑΙ στις "μουσικές" συζητήσεις.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θεωρείς ότι είναι δικαιολογημένη;

Γιατί, από καθαρά προσωπική εμπειρία και μόνο, διαπιστώνω πως ο ίδιος ο χώρος των εικαστικών τεχνών έχει επιλέξει να κινείται σε μια φρικτά ελιτίστικη πορεία. Η οποία για εμάς, το μέσο κοινό ας πούμε, από ένα σημείο και μετά καταλήγει απλά εμετική.

 

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, από καθαρά προσωπική εμπειρία και μόνο, διαπιστώνω πως ο ίδιος ο χώρος των εικαστικών τεχνών έχει επιλέξει να κινείται σε μια φρικτά ελιτίστικη πορεία. Η οποία για εμάς, το μέσο κοινό ας πούμε, από ένα σημείο και μετά καταλήγει απλά εμετική.

 

Α.. μάλιστα.. λογική η αντίρρησή σου, αλλά σε καλώ να σκεφτείς αν οι "καλλιτέχνες" φέρουν καμία ειδική ευθύνη για το ότι ο κόσμος προτιμά να βλέπει τηλεόραση από το να πηγαίνει σε εκθέσεις ζωγραφικής.

 

Και όχι μόνο οι μουχλο σαραντα+ρηδες σαν εμένα.. αλλά εικοσάχρονα παιδιά. Στην ηλικία τους εγώ δεν ήξερα ούτε ποια ονόματα είχαν τα τηλεοπτικά κανάλια... αλλά για τις τρέχουσες τηλεοπτικές βλακείες σχεδόν πάντα (τα τελευταία χρόνια) μαθαίνω από τους νεότερους στο noiz.

 

Ο ελιτισμός στον οποίο αναφέρεσαι, δεν είναι μονόπλευρη επιδίωξη.. επίσης ελιτίστες θεωρούν (κάποιοι) όσους διαβάζουν βιβλία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου