Προς το περιεχόμενο

Πειραματισμός και έκφραση με τσεκούρι.


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν τα κάνετε αυτά, εδώ είμαστε να συζητήσουμε για μουσική ενότητα στο νοιζ, καλή και κακή μουσική, αισθητήρια, σχόλια και ότι άλλο θέλετε.

 

Ειδαλλιώς;

 

Δηλαδή, για να συζητήσω μουσική και αισθητική, πρέπει να πάω πρώτα να ακούσω τη δουλειά του κυρίου; Και αν δεν την ακούσω, τι θα γίνει δηλαδή;

 

Κοίτα τι μαθαίνει κανείς... ότι μετά από 25 χρόνια ακρόασης και μελέτης... δεν έχω ολοκληρωθεί ως συζητητής επειδή δεν έχω ακούσει τη μουσική του κ. Κουνούπη...

 

Evilnye, μάλλον αποδίδεις στη μουσική ενασχόληση πολύ μεγαλύτερη σημασία από αυτή που έχει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πήγαινε βρε καλέ μου άνθρωπε. Σαν πείραμα το θέτω :)

 

Evilnye, μάλλον αποδίδεις στη μουσική ενασχόληση πολύ μεγαλύτερη σημασία από αυτή που έχει...

 

 

Ακριβώς το ίδιο πιστεύω κ εγώ για εσένα... Πως γίνεται αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο άνθρωποι συζητούν για μουσική. Λέει ο ένας "εγώ ακούω φρη τζαζ και θεωρώ το Ascension ως ανυπέρβλητο αριστούργημα". "Μα τι λες" απαντάει ο άλλος, "είναι ένας κακόηχος αχταρμάς, απορώ πως είναι δυνατόν να ηχογράφησε κάποιος αυτό το πράγμα, πόσω μάλλον να το κυκλοφόρησε".

 

"Χμμ" σκέπτεται ο πρώτος, "για πες μου δηλαδή, εσένα ποιος φρη τζαζ δίσκος σου αρέσει"...και τότε ω του θαύματος προκύπτει ότι ο δεύτερος δεν ακούει καν φρη τζαζ.. ακούει μόνο ρούμπες και φοξτροτ.

 

Απορεί λοιπόν ο πρώτος... "Τι κάθομαι και μιλάω μ' αυτό το μαλάκα, αφού δεν ασχολείται καν με το θέμα"... αλλά επίσης σκέπτεται "Μήπως όμως όταν ένας δίσκος είναι αρκετά καλός, μπορούν να αναγνωρίσουν την αξία του όλοι, χωρίς να έχουν προηγούμενη επαφή με το αντικείμενο;".

Όμως, υπάρχει και το άλλο σενάριο. Ο πρώτος να είναι ένας ημιμαθής τύπος που δήθεν την έχει ψωνίσει με free jazz και γουστάρει να αναφέρεται σε τέτοια ακούσματα χωρίς να καταλαβαίνει ούτε ποια είναι η μουσική τους αξία ούτε σε ποιο context λειτουργούσαν μόνο και μόνο για να επιδεικνύεται (και πολύ βαθιά μέσα του να αντιλαμβάνεται την εν λόγω μουσική μόνο ως μία απόπειρα για να παραχθεί ήχος πορδής από σαξόφωνο). Αυτοί δυστυχώς είναι που κάνουν τη ζημιά. Και είναι αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως, υπάρχει και το άλλο σενάριο. Ο πρώτος να είναι ένας ημιμαθής τύπος που δήθεν την έχει ψωνίσει με free jazz και γουστάρει να αναφέρεται σε τέτοια ακούσματα χωρίς να καταλαβαίνει ούτε ποια είναι η μουσική τους αξία ούτε σε ποιο context λειτουργούσαν μόνο και μόνο για να επιδεικνύεται (και πολύ βαθιά μέσα του να αντιλαμβάνεται την εν λόγω μουσική μόνο ως μία απόπειρα για να παραχθεί ήχος πορδής από σαξόφωνο). Αυτοί δυστυχώς είναι που κάνουν τη ζημιά. Και είναι αρκετοί.

 

Έχεις εν' μέρει δίκηο.

 

Αλλά, οι ημιμαθείς τύποι που θέλουν να ψωνιστούν με κάτι, θα επιλέξουν κάτι δημοφιλές. Δεν είναι και πολύ της μόδας να κάνεις φίλους ή να "βγάζεις" γκόμενες λέγοντας ότι ακούς φρη τζαζ εν' έτει 2010.

 

Πιο πολύ φοβάμαι τους οπαδούς των RHCP για τέτοια κίνητρα. (no offense to RHCP, this time).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις εν' μέρει δίκηο.

 

Αλλά, οι ημιμαθείς τύποι που θέλουν να ψωνιστούν με κάτι, θα επιλέξουν κάτι δημοφιλές. Δεν είναι και πολύ της μόδας να κάνεις φίλους ή να "βγάζεις" γκόμενες λέγοντας ότι ακούς φρη τζαζ εν' έτει 2010.

 

Πιο πολύ φοβάμαι τους οπαδούς των RHCP για τέτοια κίνητρα. (no offense to RHCP, this time).

 

 

 

Kι όμως είναι, το ταργκετ γκρουπ αλλαζει...

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, οι ημιμαθείς τύποι που θέλουν να ψωνιστούν με κάτι, θα επιλέξουν κάτι δημοφιλές. Δεν είναι και πολύ της μόδας να κάνεις φίλους ή να "βγάζεις" γκόμενες λέγοντας ότι ακούς φρη τζαζ εν' έτει 2010.

 

 

Όχι απαραίτητα γιατί στο μη δημοφιλές έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πεις μπαρούφες και ο άλλος να μη ξέρει αν αυτό που λες είναι σωστό ή λάθος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα πράγματα είναι απλά:

 

Νομίζω ότι το post σας περιέχει ένα «αφορισμό»: «Καθόσαστε τώρα και συζητάτε (υπό το σκεπτικό ότι είστε ανάμεσα σε μουσικούς) για εικαστικά με τους... θαμώνες του noiz, οι οποίοι, τα έξι συναπτά έτη που συμμετέχω δεν έχουν ποτέ (των ποτών) αναφερθεί ούτε σε μία έκθεση, ούτε σε ένα βιβλίο, ούτε στην πλαστελίνη (που λέει ο λόγος).»

Ας πούμε ότι ανοίγουμε μια συζήτηση για το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την εποχή- «Οι Απαρχές της Δυτικής Επιστήμης- Η Φιλοσοφική, Θρησκευτική και Θεσμική Θεώρηση της Ευρωπαϊκής Επιστημονικής Παράδοσης, 600 π.χ- 1450 μ.χ.» του David C. Linberg, πανεπιστημιακές εκδόσεις Ε.Μ.Π.

Καλοπροαίρετα ερωτώ: Ποιοι θα λάμβαναν μέρος σε μια τέτοια συζήτηση; Έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι θα μου δήλωναν ότι είμαι off topic- καθώς το noiz πραγματεύεται μουσικά ζητήματα. Βεβαίως αυτό δεν αποκλείει τόσο το ενδεχόμενο να υπάρξουν μέλη που θα τους ενδιέφερε μια συζήτηση για ένα βιβλίο (ακόμα και σαν αυτό του παραδείγματος), όσο και το γεγονός ότι ανάμεσα μας υπάρχουν φιλομαθή άτομα που συνεχίζουν ακόμα και στα… γεράματα να διαβάζουν.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι όμως είναι, το ταργκετ γκρουπ αλλαζει...

 

Θα το λάβω υπ 'όψιν μου... ίσως υπάρχουν ακόμη ελπίδες...

 

Όχι απαραίτητα γιατί στο μη δημοφιλές έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πεις μπαρούφες και ο άλλος να μη ξέρει αν αυτό που λες είναι σωστό ή λάθος !

 

Θα το λάβω και αυτό υπ' όψιν μου, αν έρθω κάποια στιγμή σε μπυροποσία..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wow! :

 

δηλαδη οι θαμωνες του νοιζ δεν υπαρχει πιθανοτητα να ξερουν απο εικαστικα, φιλοσοφια τεχνης και δεν εχουν κριτηριο γυρω απο αυτα? Μονο πεντατονικη? Διαφωνω με ολους τους δυνατους τροπους. Στο κατω κατω, γιατι να υποτιμησουμε 13000 ανθρωπους που δεν εχουμε ιδεα απο που κραταει η σκουφια τους?

 

Απλα θιγω οτι με ωραιοποιηση σε αναφορες μπορουμε να διϋλίσουμε για πολλες ωρες μια τρυπα στο νερο. Ενας φιλος μου, μεταπτυχιακος στην καλων τεχνων διασκεδαζει με αυτον ακριβως τον τροπο. Εισαγει παρεμφερως φιλοσοφικους ισχυρισμους γυρω απο θεματα που επαρκει η πεζη τους αναλυση.

 

Σε μια αυτοκριτικη, αναρωτιεσαι ποιος εισαι εσυ που μιλας (εγω στην προκειμενη), αλλα , ομοια, σε μια πιο διαφορετικη αναλυση , υπαρχει το ενδεχομενο να εχεις επιτρεψει σε μια περιορισμενη ομαδα να διαχειριζεται τους ορισμους περι αντικειμενικοτητας. Το θεμα παντα θα βρισκουμε οτι εχει τρυπες, αλλα οπως ανεφερα και σε αλλο σχετικο τοπικ (εικονοκλαστες), αν θελουμε αντικειμενικοτητα, θα πρεπει να μιλαμε για πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ θεμελιωδη πραγματα και σε καμια περιπτωση δεν θα επρεπε να την επικαλουμαστε σε πολυπλοκοτερα.

 

Αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν θα γραψω τι εχω διαβασει, τι εχω δει και τι εχω ακουσει για να καταληξω εκει, γιατι το βρισκω επουσιωδες και lame. Παντως να τονισω οτι υπαρχει σχετικο θεμα στο περι ανεμων για βιβλια, οπως και πολλες αναφορες σε καλλιτεχνικα φεστιβαλ που τα μελη εχουν παραβρεθει (οι αναφορες δεν γινονται επι τουτου για να δειξουν οτι εχουν επιπεδο, αλλα βρισκονται διασπαρτες μεσα σε αλλες συζητησεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου