Προς το περιεχόμενο

Fender hotrod 57 candy apple red για upgrade


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο αρκετο καιρο που φλερταρω με μια 57αρα εκατσε κατασταση να την βρω μεταχειρισμενη...

 

καλα το επιπλακι ειναι κουκλι και ειδικα το μανικι και το χρωμα του τα σπαει...

 

αυτο που με εχει ψιλοχαλασει ειναι οι μαγνητες...ειναι αμαρτια μια τετοια κιθαρουλα να εχει noiseless και dimarzio single hum....

 

οποτε λεω να παρω κανενα αλλο σετακι να βαλω...αν αντεξω και δεν της βαλω κανενα μαυρο σωμα να την κανω gilmουρικη γιατι το μπρατσο της  αυτο μου φωναζει καθε φορα που το βλεπω...

 

λοιπον....εχουμε και λεμε...θελουμε απλουστατα κλασσικο ηχο στρατ...γλυκο  και καθαρο...

 

σκεφτηκα κατι σε kinmann αλλα επειδη ειναι noiseless τους ψιλοφοβαμαι οτι θα ειναι μια απ τα ιδια....

 

επισης σκεφτηκα και το emg gilmour σετακι αν και δεν το εχω δοκιμασει ποτε αν καποιος ξερει ας πει γνωμη γιατι ειναι και πανακριβο...

 

κατι αλλο μπορειτε να προτεινετε  ? να πω οτι σκοπευω να παρω στο μελλον μια classic player 60s οποτε δεν θελω να εχει τετοιο χαρακτηρα...

 

η κιθαρα παιζει σε λαμπατους φεντερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε μαν, δες λίγο τους lindy fralin..εχω ακούσει πολύ καλά λόγια δεν τους έχω παίξει όμως..ρώτα μήπως τους έχει κανένας να σου πει..

http://www.fralinpickups.com/stratstyle.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια. Παρακληση: μην αλλαξεις το εξαιρετικο CAR σωμα.

 

Κατα σειρα προτιμησης single coils για στρατ:

Lindy fralin VH: η πλεον πετυχημενη κατα τη γνωμη μου συνταγη για ηχο στρατ, με εναν ελαφρως πιο hot bridge μαγνητη, σκασιμο να φανε και οι κοτες, πολυ ισορροπημενοι συχνοτικα (πολυ ελαφρο scoop στα μεσσαια...καμμια σχεση με αυτο των cs69) πολυ καλο quack στις 2, 4 θεσεις (αν παιζεις Knopfler εισαι πολυ κοντα με αυτους) και ενας επισης εξαιρετικος neck μαγνητης.

 

Fender cs 54: απο τους καλυτερους μαγνητες της fender. Δυσκολο να διαλεξω αναμεσα σε αυτους και τους cs69, και ανα εβδομαδα αναθεωρω τις αποψεις μου και για τους δυο ομως τελικα νομιζω οτι οι 54 ειναι πιο ισορροπημενοι και πιστοτεροι σε αυτο που η πλειοψηφια των στρατ players οριζει ως ηχο fender. Σκασιμο, δυνατα πριμα και μπασο που χτυπαει στο στομαχι, σαφως πιο γεματοι στα μεσαια απο τους ssl1 & cs69. Ωραιος overwound bridge μαγνητης που με λιγη φαντασια μοιαζει με τελε. Δεν τρελλαθηκα με το quack στις 2, 4, το οποιο ειναι σαφως λιγοτερο εντονο σε σχεση με ολους τους αναφερομενους μαγνητες.

 

Duncan SSL 1: παρα πολυ λαμπεροι μαγνητες που μοιαζουν εξαιρετικα με τους cs69 απο τους οποιους προηγουνται κατα τη γνωμη μου με διαφορα στηθους  ;D ;D ;D ;D λογω του ελαφρως λιγοτερο thin ηχου τους. Αρκετα μπασα και πριμα(λιγο πιο στρογγυλεμενα απο αυτα των 69), λιγα μεσαια (αν και περισσοτερα σε σχεση με τους cs69). Ο Gilmour βρισκεται καπου σε αυτους του μαγνητες. Εξαιρετικοι για καθαρο παιξιμο, ο bridge μαγνητης ομως ξυριζει αρκετα. Πρακτικα η εκδοση του Duncan των cs69.

 

Fender cs69: Εντελως scooped μαγνητες, θα ελεγα χωρις σχεδον καθολου μεσαια  ;D ;D πολλα μπασα και κρυσταλλινα πριμα. Ultra clean μαγνητες, με τονους quack στις ενδιαμεσες θεσεις, ο bridge μαγνητης θελει πολυ προσοχη γιατι ξυριζει περισσοτερο και απο gilette. Εξαιρετικοι μαγνητες αν και ωρες ωρες λογω των πολλων πριμων εχουν ενα καπως hi fi ηχο που ισως κουραζει.

 

fender 57/62: πριν πολλα χρονια ολοι αυτους χρησιμοποιουσαμε ομως με τον καιρο εγιναν διαθεσιμες και αλλες λυσεις και πλεον νομιζω εχουν χασει αρκετες θεσεις σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Λιγοτερο "δραστικο"eq σε σχεση με τους cs54 k cs69 με πιο γεματα μεσαια που τους στερει ομως κατι απο το χαρακτηρα. Πλεον μου φαινονται καπως generic sounding. Μπορεις να βρεις πολυ καλυτερους μαγνητες τοσο στη γκαμα της fender οσο και αλλων κατασκευαστων.

 

Emg dg20: στα χαρτια promising αλλα στην πραξη οχι τιποτα φοβερο, χωρις να ειναι κακοι βεβαια. Αν θελεις ενα ουδετερο (και οχι εντελως στρατ sounding set μαγνητων) πανω στο οποιο θα δουλεψεις με εφε κλπ ειναι ενταξει. Το spc ανεβαζει τα μεσσαια και κανει σαφως πιο fat ηχο (στο 10 μοιαζουν σαν p90), και το exg ανεβαζει τα μπασα και τα πριμα (σε ακραιες ρυθμισεις δεν μου ακουγονταν και πολυ useable ο ηχος). Μαζι με τα δυο αυτα χειριστηρια εχεις πληθωρα ηχων και εξαιρετικη versatility, αλλα καποια στιγμη διαπιστωσα οτι με ενοχλουσε το συνεχες "παιξιμο" με τα δυο ποτενσιομετρα, και οτι το ιδιο αποτελεσμα το ειχα παιζοντας με τα πεταλια μου και τον ενισχυτη μου. Αν ο σκοπος σου ειναι η versatility ανεπιφυλακτα ναι, αν θελεις τον πλεον κλασσικο στρατ ηχο, οχι.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια. Παρακληση: μην αλλαξεις το εξαιρετικο CAR σωμα.

 

Fender cs 54: απο τους καλυτερους μαγνητες της fender. Δυσκολο να διαλεξω αναμεσα σε αυτους και τους cs69, και ανα εβδομαδα αναθεωρω τις αποψεις μου και για τους δυο ομως τελικα νομιζω οτι οι 54 ειναι πιο ισορροπημενοι και πιστοτεροι σε αυτο που η πλειοψηφια των στρατ players οριζει ως ηχο fender. Σκασιμο, δυνατα πριμα και μπασο που χτυπαει στο στομαχι, σαφως πιο γεματοι στα μεσαια απο τους ssl1 & cs69. Ωραιος overwound bridge μαγνητης που με λιγη φαντασια μοιαζει με τελε. Δεν τρελλαθηκα με το quack στις 2, 4, το οποιο ειναι σαφως λιγοτερο εντονο σε σχεση με ολους τους αναφερομενους μαγνητες.

 

 

καλοπαιχτη φιλε μου και στα παραπανο ειμαι και εγω απολυτα συνφωνος αλλα επιδη ειπες για gilmour αυτους εχει στην custom shop ο κυριος απ'οτι λεει η fender!

 

Pickups  1 Custom Hand-Wound Fat ‘50s Single-Coil Strat® Pickup, (Neck),

1 Custom-Wound Single-Coil Strat® Pickup (Middle)

1 Seymour Duncan SSL-5 Single-Coil Strat® Pickup (Bridge)

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοπαιχτη φιλε μου και στα παραπανο ειμαι και εγω απολυτα συνφωνος αλλα επιδη ειπες για gilmour αυτους εχει στην custom shop ο κυριος απ'οτι λεει η fender!

 

Pickups  1 Custom Hand-Wound Fat ‘50s Single-Coil Strat® Pickup, (Neck),

1 Custom-Wound Single-Coil Strat® Pickup (Middle)

1 Seymour Duncan SSL-5 Single-Coil Strat® Pickup (Bridge)

 

Εχεις μπερδευτει μαλλον:

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0992112000

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0992114000

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0992113000

http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/progressive/custom_staggere/

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως προς τι?εγω απλα παρεθεσα το σετ που δινει η fender στα spec's αυτης της κιθαρας signature στο custom shop και με ενα κλικ μπωρει ο φιλος να τα δει.

 

http://www.fender.com/customshop/instruments/search.php?partno=0150068

 

σορυ αλλα δεν καταλαβα τι ενοεις

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το double post, αλλά τώρα που ξαναδιάβαζα το θέμα...

 

ΜΗΝ αλλάξεις το ΥΠΕΡΟΧΟΥ χρώματος σώμα της κουκλίτσας/άρας σου!

 

Θα μου πεις, δικιά σου είναι, αλλά λέμε (ενθουσιωδώς) μια γνώμη... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου