Προς το περιεχόμενο

Harley-Benton 5w modded


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπειδη σε καποια φαση στο μελλον (ισως το καλοκαιρι) θα ξεκινησω και εγω ενα ενισχυτακι from scratch (μαλλον ενα μικρο fenderακι) billpo και Marillion πιθανον να σας ενοχλησω για τα διαδικαστικα...hope you don't mind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραιος και εγω μαζι σου οτι βρω το ανοιγω ,φτιαχνω και δικα μου εφφεδακια distortion,wah κτλπ κτλπ.Αλλα θελει ψαξιμο το αθλημα.Τι σπουδες εχεις κανει πανω στα ηλεκτρονικα συστηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη σε καποια φαση στο μελλον (ισως το καλοκαιρι) θα ξεκινησω και εγω ενα ενισχυτακι from scratch (μαλλον ενα μικρο fenderακι) billpo και Marillion πιθανον να σας ενοχλησω για τα διαδικαστικα...hope you don't mind.

 

φίλε μου, όχι μόνο don't mind, αλλά θα ήταν χαρά μου να βοηθήσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο off-topic. Τι βιβλια προτεινετε σε καποιον που θελει να ασχοληθει με τετοιου ειδους πειραγματα? Για στοιχειωδεις εστω γνωσεις...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω φταιω που νιωθω εντελως ηλιθιος και δεν καταλαβαινω τιποτα? μαλλον λαθος πραγμα σπουδασα...αντε να τα μαθω ολ αυτα τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω φταιω που νιωθω εντελως ηλιθιος και δεν καταλαβαινω τιποτα? μαλλον λαθος πραγμα σπουδασα...αντε να τα μαθω ολ αυτα τωρα...

 

Γιατι ρε παιδι μου τι σπουδασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marilion, έκανες πολύ καλά που τον χειρούργησες τον ΗΒ, το ίδιο έκανα κι εγώ με τον GA15.

Κλασικό ενισχυτάκι για μόντες μαζί με τον valve junior.

Κατα σύμπτωση κι εγώ του έβαλα το Alnico της Jensen (ω ρε vintagίλα...)

 

Ο μετασχηματιστής εξόσδου πολύ μεγάλος, θεωρώ ότι στον έφτιαξαν έτσι υπολογίζοντας και το DC ρεύμα για να μην κορώνει ο πυρήνας.

 

Αν θές στο μέλλον να τον αντικαταστήσεις με κάτι που να σου χωράει στο σασί, κοίτα τον 125CSE ή τον 125DSE της Hammond, που έχει πυρήνα με Μ6 ελάσματα και air gap. Εδώ τους φέρνει ο www.diyaudio.gr (όπως και λυχνίες JJ και άλλα).

 

ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ !!!

 

(Κι εγώ αυτή την εποχή τελειώνω ένα princeton clone απ' το μηδέν)

Δεν το βλεπω να τον αλλαζω μιας κ ολα εχουν βολευτει μια χαρα στο κουτακι!!!! Never touch a working system!!!! Παντως θα το εχω υπ οψιν μου το diyaudio. Καλη επιτυχια για τον princeton!! Περιμενουμε νεα!!!

Πολυ πολυ respect!!!

Το εκανες super λεμε το ενισχυτακι!

 

:P μπράβο ρε Γιώργη=)

 

ρεσπεκτ!

 

πολυ ωραιος ηχος!  ;)

 

Σας ευχαριστω φιλαρακια!!! :) :)

 

Eπειδη σε καποια φαση στο μελλον (ισως το καλοκαιρι) θα ξεκινησω και εγω ενα ενισχυτακι from scratch (μαλλον ενα μικρο fenderακι) billpo και Marillion πιθανον να σας ενοχλησω για τα διαδικαστικα...hope you don't mind.

Eννοειται φιλε odis13 , οτι θελησεις κ μπορουμε εδω ειμαστε!

 

Ωραιος και εγω μαζι σου οτι βρω το ανοιγω ,φτιαχνω και δικα μου εφφεδακια distortion,wah κτλπ κτλπ.Αλλα θελει ψαξιμο το αθλημα.Τι σπουδες εχεις κανει πανω στα ηλεκτρονικα συστηματα?

Tιποτε ιδιαιτερο , Φυσικομαθηματικος εχω τελειωσει αλλα εμπειρια απεκτησα πολλα χρονια πριν οταν ημουνα ερασιτεχνης στα FM πειραματιζομουνα με τις λαμπες κ με τα ηλεκτρονικα ιδιαιτερα. Τωρα βεβαια που υπαρχει το μεγαλο σχολειο του internet ειναι πιο ευκολο να γινεις ''μαστροχαλαστης''!!! :) :)

 

εγω φταιω που νιωθω εντελως ηλιθιος και δεν καταλαβαινω τιποτα? μαλλον λαθος πραγμα σπουδασα...αντε να τα μαθω ολ αυτα τωρα...

Παναγιωτη εσυ τα κυκλωματα που ανοιγεις αν τα καψεις τοτε....υπαρχει θεμα!!!!!! Μια χαρα τα εχεις σπουδασει!!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο off-topic. Τι βιβλια προτεινετε σε καποιον που θελει να ασχοληθει με τετοιου ειδους πειραγματα? Για στοιχειωδεις εστω γνωσεις...

 

Εγω θα σου συνιστουσα φιλε μου καποια free lessons για αρχη οπως αυτα ενδεικτικα

http://www.qsl.net/aa0ni/toc.html

http://basic-electronics.blogspot.com/

για κατανοηση των βασικων γνωσεων ηλεκτρονικης

κ μετα πας κ σε βιβλια πανω σε tube amps . Θα σου ελεγα μαλιστα να αποκτησεις κ μια μικρη εμπειρια κοντα σε καποιον που το κατεχει το αθλημα γιατι ειναι αρκετα επικινδυνο να παιζεις με τα υψηλα βολταζ ενος tube amp.

 

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος ο Marillion

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι, ένταξη, καλά τα lessons και το internet αλλά όλα τα πράγματα

έχουν και όρια τους. Αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα θα μπορούσα να γίνω και εγώ αρχιτέκτονας

μέσο internet και να χτίζω σπίτια. Αυτό τα πράγματα είναι επικίνδυνα όμως  ;)

Και μια παροιμία λέει πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης  ::)

 

συγνώμη που ξέφυγα λίγο απ το θέμα, και πάλι μπράβο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου