Προς το περιεχόμενο

Θέλω Χειροποιητες κιθαρες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ για να πάρεις tele, είτε εμπορίου είτε custom  ;D

Σωστός...δεν πέρνεις Tele, την φτιάχνεις...άσε που τυπώνεται εύκολα και είναι οικονομική στους μαγνήτες γιατί έχει μόνο 2!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο NS Guitar Workshop, νομίζω, δεν κατασκευάζει από το μηδέν αλλά συναρμολογεί...κάνω λάθος?

 

Βέβαια ο Altone, δεν μας έχει πεί τι τύπου κιθάρα ονειρεύεται...μπορεί να θέλει καμμία κλασσική και να γράφουμε τσάμπα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινανε απο 3000. Θυμαμαι ειδικα για απλα σχεδια (πχ μια αντιγραφη gibson sg) με τοπ hardware σε γνωστο μαστορα στη Θεσσαλονικη μου εβγαινε στο 1μιση χιλιαρικο.

Κοστολογω τη δικια μου γυρω στις 2500 (σε βιτρινα),με εξοδα υλικων γυρω στα 700ε,

αλλα οχι απλη κατασκευη,με καπλαμαδες και καμπυλες και "φιλετα",και πολυ ιδρωτα...(ολα στο χερι)!

 

Οι απλες τυπου στρατ-τελε-sg,και με υλικα (και τιμες τους) που ολοι γνωριζουμε πανω-κατω,

μπορουν (λογικα και αναλογως μαστορα) να κοστιζουν απο 1200-1500 (χειροποιητες,οχι parts)

 

Τωρα αμα αρχισουμε με ακριβα ξυλα και "καπακια" η καπλαμαδες σε καμπυλη επιφανεια,και binding,και inlays τρελλα,

και "ειδικα" pickguards,και special hardware,φυσικο ειναι να ξεφευγει η τιμη...

 

Ομως,το να φτιαξει κανεις χειροποιητο οργανο,

συνεπαγεται και συνεχη επαφη με το μαστορα,οποτε πρεπει πρωτα να συμφωνουν οι δυο,

και μετα να γινει η οποια συνεργασια...

 

Που σημαινει οτι αν μαστορας δεν γουσταρει τον πελατη,

θα πρεπει "να τον φαει στη μαπα",για να μη χασει τη δουλεια...

Και αν ο πελατης δεν γουσταρει το μαστορα,το ιδιο...(αλλα για να μη χασει το οποιο οργανο)! ;D

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώσεις για Handmade σώμα Tele, όταν υπάρχουνε χιλιάδες, διαφόρων ποιοτήτων και τιμών...εκτός εάν είναι κάπως έτσι

 

Και απλως ετσι,καπως καλυτερα! :

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθεση--Βέβαια ο Altone, δεν μας έχει πεί τι τύπου κιθάρα ονειρεύεται...μπορεί να θέλει καμμία κλασσική και να γράφουμε τσάμπα...(Vintage παραθεση) ;)

 

Μarathon οι κιθαρες που μου αρεσουν ειναι teisco del ray, mosrite, guyatone, danelectro κτλ κτλ. Εμφανισιακα τουλαχιστον!!! Στην Ελλαδα δεν ασχολουνται πολοι με αυτες αν και εξω, αν κρινω απο τα videos στο youtube,  εχουν φανατικο κοινο.

 

Η συζητηση παντως καλα παει!!! Γουσταρα που ειδα δουλεια οργανοποιων!!! Οσοι ξερεται sites please provide!!!

 

A και μη λασπολογειτε την tele μερικοι μερικοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Βλεπω προοδους...! :o

Υποδεχθηκατε τον ΑΒ ευγενικοτερα απο οτι εμενα,και βλεπω οτι ηδη χρηζει του σεβασμου σας...

Ελπιζω να ακολουθησουν κι'αλλοι μαστορες! :D

 

-ΑΒ,καλως ορισες!

Δεν ειμαι πια μονος! :D

 

-Μιχαλη (Λουκακη) νομιζω οτι κατι κατεχεις και εσυ απο ιντερνετ...

Καλο θα ειναι να μας πεις ενα "ιντα ζινεται" στο φορουμ,χεχε! ;D

Τους χαιρετισμους μου στο Ηρακλειο επι τη ευκαιρια!

 

-Μαραθε,οι (απολυτα) χειροποιητες δεν αρχιζουν απο 3000,αλλα απο πανω-κατω 2000

(με υλικα επιλογης του πελατη φυσικα). ;)

 

        Καλώς σε βρήκα Yann και χαίρω πολύ για τη γνωριμία.Ωραία όργανα βλέπω.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί δε βγάζεις το "your space" πιο έξω και πρέπει να το ψάξουμε απ΄το προφίλ σου;

  Ομολογώ επίσης πως δεν κατάλαβα ότι έτυχα καλύτερης μεταχείρησης απο ότι εσύ,αφού μόλις εκείνη τη στιγμή εμφανίστηκες στη συζήτηση.Άλλοστε μόνο ο marathon με τον οποίο γνωριζόμαστε έγραψε κάτι για μένα.

Τέλος πάντων όλοι ξηγιέστε site  και my space κι εγώ αισθάνομαι τελείως βλάχος μιας και δεν έχω τίποτα .Ελπίζω οτι θα έχω σε λίγες μέρες.Ευχαριστώ πάντως τον marathon που μου πρότεινε να με φιλοξενήσει στο site του.

Μιάς όμως και αρχίσατε με τις φωτογραφίες ,να βάλω κι εγώ κάποιες απο τις 2 τελευταίες ηλεκτρικές μου.

Η δεύτερη λουστράρεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αμα αρχισουμε με ακριβα ξυλα και "καπακια" η καπλαμαδες σε καμπυλη επιφανεια,και binding,και inlays τρελλα,

και "ειδικα" pickguards,και special hardware,φυσικο ειναι να ξεφευγει η τιμη...

 

εχω ξαναπει οτι δεν υπαρχουν ακριβα κ "σπανια" ξυλα!(τουλαχιστον οχι οπως τα παρουσιαζουν οι περισσοτεροι οργανοποιοι!)

ας σταματισει επιτελους αυτη η ιστορια!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ξαναπει οτι δεν υπαρχουν ακριβα κ "σπανια" ξυλα!(τουλαχιστον οχι οπως τα παρουσιαζουν οι περισσοτεροι οργανοποιοι!)

ας σταματισει επιτελους αυτη η ιστορια!  ;)

  Αγαπητέ bluezlick νομίζω οτι είσαι λίγο αυστηρός. 

  Και ακριβά Και σπάνια ξύλα υπάρχουν.

Κάποια είναι κατάλληλα για ένα όργανο,κάποια άλλα όχι.Παρ'ολα αυτά δεν μπορούμε και να αρνηθούμε στο μάστορα το δικαίωμα να τα χρησιμοποιήσει όπως εκείνος θέλει για το όργανο που θα φτιάξει.

  Εκτός αυτού (αν και φυτρώνω εκεί που δε με σπέρνουν) νομίζω οτι αυτό που ΑΠΛΑ  ήθελε να πεί ο yann, είναι οτι στην κοστολόγηση ενος οργάνου παίζει ρόλο το κόστος των υλικών και οι ώρες δουλειάς πάνω σ'αυτό.

Άλλοστε πόσα και πόσα όργανα δεν έχουν κοστήσει τα μαλιοκέφαλά τους λόγω στολισμού και μόνο.Και χωρίς να λένε τίποτα παιχτικά, οι ιδιοκτήτες τους τα καμαρώνουν.

Γενικά πάντως είμαι κι εγω υπέρ της απομυθοποίησης των ξύλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ενοείς να σταματήσουμε να τα υπερκοστολογούμε; Γιατι η λέξη απομυθοποίηση δε μου έκατσε καλά διοτι δεν νομίζω οτί τα καλά ξύλα είναι μύθος. Το λέω αυτό γιατι κάποιοι λένε οτι τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο στον ήχο του οργάνου. Εγώ είμαι στην απέναντι όχθη, γιατί ως λάτρης των passive ηλεκτρηκών πιστεύω οτι τα ξύλα είναι το 80% του ήχου μου το λιγότερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80% ? το άλλο με τον Τοτο το ξέρεις?  :P

 

AB πολύ όμορφες οι κιθάρες σου! Για παράδειγμα πόσο πάει αυτή που έβαλες (η πρώτη)με το κλειδί στο χέρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου