Προς το περιεχόμενο

Big Band ενορχήστρωση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου με σώζεις... Σε ευχαριστώ πολύ.. όσο δεν φαντάζεσαι.. Η αλήθεια είναι ότι είχα απογοητευτεί.. Θα αρχίσω αμέσως με αυτά που μου είπες... Ευχαριστώ και πάλι ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίνει να σπουδάζω αυτό που ρωτάς. Τον πανάγαθο σουπερφανκ τον βρήκα λάθος γιατί ο φίλος και αδερφός Dizzy διατήρησε για αρκετά χρόνια Big Band παίζοντας όλα αυτα τα bebop παρέα με τον Πάρκερ (όχι τον πήτερ ;Ρ )

 

για ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το ποστ μου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πανάγαθο σουπερφανκ τον βρήκα λάθος γιατί ο φίλος και αδερφός Dizzy διατήρησε για αρκετά χρόνια Big Band παίζοντας όλα αυτα τα bebop παρέα με τον Πάρκερ (όχι τον πήτερ ;Ρ )

Καλά λέει ο πανάγαθος. Το bebop παιζόταν από μπάντες 4-6 ατόμων (1-3 πνευστά, πιάνο, μπάσο, ντραμς) και ήταν καθαρά αυτοσχεδιαστική μουσική, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορούσε να βασιστεί σε arrangements όπως η μουσική των big bands. Τώρα αν κάποιοι έγραψαν αργότερα big band arrangements για bebop heads, αυτό είναι άλλη ιστορία...

 

 

Και για να μην ξεχάσω: το "γαμώ την καταδίκη μου" έχει τόση σχέση με bebop όση έχει ο Ρακιντζής με τον Schoenberg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου