Προς το περιεχόμενο

Big Band ενορχήστρωση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά βοήθεια.... ???Είμαι λίγο άσχετος στο συγκεκριμένο είδος, αλλά δουλεύω ένα κομμάτι που θα ήθελα να έχει τέτοιο στυλ (Bebop ktl..). Μήπως καμιά βοήθεια στην ενορχήστρωση τέτοιων οργάνων;; Χοντρικά τουλάχιστον... Ξέρετε, τρομπόνια, τούμπες, τρομπέτες, κλαρινέτο ίσως.... Τι περίπου παίζει το καθένα, σε τι διαστήματα κάνουν διφωνίες κ διάφορα tips κ συμβουλές.... Ξαναλέω ότι για το είδος αυτό δεν σκαμπάζω και πολλά....  ??? :-\ 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας....

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα νομιζω..

 

 

να έχει τέτοιο στυλ (Bebop ktl..).

 

Big Band ενορχηστρωση

 

ΤΙ απο τα δυο θελεις?

 

Η big band (swing) μουσικη και  ενορχηστρωση εχει τοση σχεση με την bebop μουσικη και ενορχηστρωση οσο ο μουσακας με την πορτοκαλαδα... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως τα έχω μπερδέψει... Απλώς είναι σε γρήγορο τεμπο.. Αν έχεις ακούσει κάτι σαν το "Γαμώ την καταδίκη μου"... ???

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο κομματακι και ωραιος μουσικος ο Αλκης (one man band κιολας). Αλλα αυτο το στυλ δε θα το χαρακτηριζα big band ενορχηστρωση, αυτο που ψαχνεις μαλλον θα ειναι ενορχηστρωση για καποιο 5μελες (στο περιπου) horn section.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η ενορχήστρωση των πνευστών δεν είναι απλό πράγμα, βλέπω να έχεις δύο επιλογές: ή βρίσκεις ένα ωραίο brass section από ένα soft synth και χρησιμοποιείς αυτό, οπότε δεν χρειάζεται να σκεφτείς για εκτάσεις, διαστήματα κ.λπ., αφού τα έχεις όλα σε ένα, ή βρίσκεις έναν πνευστό που ξέρει που παν' τα ενορχηστρωτικά του 4 και σου κάνει τη δουλειά.

Το πρόβλημα είναι ότι το πρώτο - το καλό ψηφιακό brass section - είναι σπάνιο είδος (τόσο που εγώ δεν έχω ακούσει κανένα...) και ότι το δεύτερο - ο πνευστός - αν δεν είναι φίλος σου, μάλλον θα θέλει να πληρωθεί...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααααααχχχχχχχχχχ!!!! Που να βρεις πνευστό αυτή την εποχή... Μόνο έναν τρομπετίστα ξέρω κι αυτός είναι φάση "Μακεδονίτικα" και "Χάλκινα Γουμένισσας". Δεν νομίζω πως μπορεί να βοηθήσει... Anyway... :-\ :-\ :-\  Ευχαριστώ πάντως...

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίνει να σπουδάζω αυτό που ρωτάς. Τον πανάγαθο σουπερφανκ τον βρήκα λάθος γιατί ο φίλος και αδερφός Dizzy διατήρησε για αρκετά χρόνια Big Band παίζοντας όλα αυτα τα bebop παρέα με τον Πάρκερ (όχι τον πήτερ ;Ρ )

 

Γενικά αν είσαι familiar με τισ τετράφωνες συγχορδίες, πολύ χοντρικά και τα Brass και τα Reeds παίζουν εναρμονισμένες μελωδιές, δηλαδή αναλύεις την συγχορδία σε 4 φωνές (μετρόντας απο πάνω προς τα κάτω, δηλαδή σε μια Amin7 σε root position 1η φωνή = Σολ 2η φωνή= Μι 3η φωνή= Ντο και 4η= Λα) και τη μοιράζεις βάση έκτασης. Συνήθως επειδή έχεις 5 σαξ και 5 μπρας την πρώτη φωνη την επαναλαμβάνεις μια οκτάβα χαμηλότερα.

 

για τη δουλειά χρειάζεσαι 2 άλτο, 2 τενόρα και 1 βαρύτονο σαξόφωνο και τα μπράς είναι 3 τρομπέτες και 2 τρομπόνια. Αυτά βέβαια ειναι τα στάνταρ. Έχει και άλλους συνδιασμούς.

 

Στα είπα πολύ χοντρικά, υπάρχουν κανονισμοι και κολπάκια για να κάνεις όμορφες ενορχηστρώσεις, χρησημοποιόντας διάφορα και διάφωνα ( :Ρ ) αλλά δεν μπορώ να τα συμπεριλάβω όλα σε ένα ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου