Προς το περιεχόμενο

Alesis SR18


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θα ηθελα να μου λυσεται μερικές αποριες για το συγκεκριμενω  drum machine , σκοπευω να αγορασω το sr 18 alesis  για να με συνοδευει με την κιθαρα αλλα και με το μπουζουκι  οταν παιζω scales ισως και για κανενα live αλλα και

για βάση καποιων κομματιων μου

μπορώ να του βαλω midi ρυθμους? 

Ειναι ευκολο στο χειρισμο πχ στο να φτιαξω ελληνικους ρυθμους , μπορει το μηχανακι να

-  κανει αυτοματες διορθωσεις στο τεμπο/ρυθμο ?

υπάρχει  Ελληνικο Manual?

μπορω να χρησιμοποιησω foot pedal απο το vampeer ?

μπορω να προγραμματισω και ακορντα και να μου παιζει και μπασογραμες?

 

αξιζει το sr18 η να παω στο 16 που ειναι και ποιο φθηνο?

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις  :(

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μπορώ να του βαλω midi ρυθμους? 

Τα περισσότερα από αυτά έχουν τη δυνατότητα εγγραφής ρυθμών, κυρίως μέσω του panel ή μέσω Midi ανάλογα το μηχάνημα.

 

Ειναι ευκολο στο χειρισμο πχ στο να φτιαξω ελληνικους ρυθμους

Συνήθως ναι, άλλωστε είναι γι'αυτό το σκοπό. Διαβάζουμε και λιγάκι το manual.

 

μπορει το μηχανακι να -  κανει αυτοματες διορθωσεις στο τεμπο/ρυθμο ?

Τι εννοείς διορθώσεις; Αν εννοείς quantize (χρονική διόρθωση), ναί. Άλλωστε υπάρχουν διάφοροι τρόποι εγγραφής.

 

υπάρχει  Ελληνικο Manual?

Ρωτάς το κατάστημα απ'όπου θα το αγοράσεις.

 

μπορω να χρησιμοποιησω foot pedal απο το vampeer ?

Πεντάλ μπορείς να χρησιμοποιήσεις π.χ. για Start/Stop, όμως για το συγκεκριμένο πεντάλ δεν το γνωρίζω αν κάνει ή όχι.

 

μπορω να προγραμματισω και ακορντα και να μου παιζει και μπασογραμες?

Ορισμένα Drum Machine διαθέτουν και αυτή τη δυνατότητα, όμως υπάρχουν υπέρ και κατά όταν γράφεις με αυτόν τον τρόπο και οι περισσότεροι αρκετές φορές καταλήγουν σε διαφορετικού τύπου μηχανήματα όπως για παράδειγμα backing machines.

 

αξιζει το sr18 η να παω στο 16 που ειναι και ποιο φθηνο?

Εξαρτάται από το αν σου κάνουν οι ήχοι και φυσικά από το τι και μέχρι που θέλεις να φτάσεις.

 

Πιστεύω πως αν κατεβάσεις το manual και παράλληλα ρωτήσεις κάποια πράγματα από το κατάστημα, θα σου λυθούν κάποιες βασικές απορίες. Επίσης ρώτησε εάν το κατάστημα το πουλάει με έτοιμους Ελληνικούς ρυθμούς. Συνήθως αυτά τα μηχανάκια τα πουλάνε με έτοιμους τους Ελληνικούς ρυθμούς. Να αποφύγεις να αγοράσεις το μηχάνημα από κατάστημα που θα σου πουλήσει "κουτί". Αν δεν γνωρίζεις από προγραμματισμό σε τέτοιου είδους μηχανήματα, να αποφύγεις την αγορά από κατάστημα που θα σου πουλήσει "κουτί", μπορεί αργότερα να χρειαστείς κάποια πράγματα όπως για παράδειγμα κατασκευή ρυθμών - αρχείων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου