Προς το περιεχόμενο

Συνθέτης ως δεύτερο επάγγελμα και ΕΦΚΑ


filmmusic
Η απάντηση από τον filmmusic,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος είναι σε ανάλογη θέση με μένα και πώς λειτουργούν τα πράγματα.

Είμαι εκπαιδευτικός, αναπληρωτής μουσικός στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος ως συνθέτης.

Ο λογιστής μου μου είπε ότι μπορώ να πάρω απαλλαγή από τις εισφορές στον ΕΦΚΑ αφού έχει εισφορές το κύριο επάγγελμά μου ως εκπαιδευτικού.

Γνωρίζετε κάτι επ'αυτού;

Θα ρωτήσω βέβαια και στον ΕΦΚΑ αλλά είπα να ανοίξω και εδώ ένα θέμα πρώτα.

Είχα ρωτήσει πολύ παλιά στον ΕΦΚΑ και αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει (αν και δεν ήξεραν και αυτοί καλά), ότι δεν παίρνω απαλλαγή. Πώς γίνεται δηλ. να παίρνω εγώ λεφτά από επάγγελμα και να μη δίνω εισφορές, μου είχαν πει.

Μήπως έχει αλλάξει τώρα κάτι;

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα.

Είσαι δημόσιος υπάλληλος και θέλεις να εργάζεσαι ταυτόχρονα και ως ελεύθερος επαγγελματίας?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν ξερουν.

 

 

 

...την τύφλα τους

  • Λυπάμαι 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν κατάλαβα.

Είσαι δημόσιος υπάλληλος και θέλεις να εργάζεσαι ταυτόχρονα και ως ελεύθερος επαγγελματίας?

Ναι. Βασικά για μια δουλειά μόνο που μου έτυχε τώρα θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος. Δεν έπεσαν "βροχή" οι δουλειές.

Κανονικά πρέπει να πάρω και άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, και γενικώς έχει πολλή χαρτούρα και διαδικασία το όλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filmmusic είπε

 

Κανονικά πρέπει να πάρω και άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, και γενικώς έχει πολλή χαρτούρα και διαδικασία το όλο πράγμα.

 

Αυτό εννοώ.

Πρέπει να κάνεις αίτηση, και μόνο για συγκεκριμένο έργο με αρχή και τέλος, που να μην επηρεάζει την λειτουργία σου στο δημόσιο.

Και αν την δεχτούν και όποτε ....

Δεν ξέρω αν σε συμφέρει αυτό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό εννοώ.

Πρέπει να κάνεις αίτηση, και μόνο για συγκεκριμένο έργο με αρχή και τέλος, που να μην επηρεάζει την λειτουργία σου στο δημόσιο.

Και αν την δεχτούν και όποτε ....

Δεν ξέρω αν σε συμφέρει αυτό.

Ναι, μου το είπαν και άλλοι ότι δε με συμφέρει, αλλά τί να κάνω για να είναι νόμιμο.

Άδεια δε νομίζω να έχω πρόβλημα να πάρω, γιατί δεν παρακωλύει την πρωινή μου δουλειά στο σχολείο. Μίλησα και με κάποιον που έχει πάρει άδεια, και είπε ότι δε θα έχω πρόβλημα εκεί.

Βάζω απογευματινές ώρες ότι δουλεύω και σαβ/κο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Ναι, μου το είπαν και άλλοι ότι δε με συμφέρει, αλλά τί να κάνω για να είναι νόμιμο.

 

Τι να σου πω ρε γμτ, ίσως κάποιος λογιστής που να ασχολείται με το αντικείμενο να μπορούσε να σε βοηθήσει περισσότερο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, filmmusic said:

Ναι. Βασικά για μια δουλειά μόνο που μου έτυχε τώρα θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος

Δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη. Για αμοιβές απο υπηρεσίες εως 10 χιλιάδες ευρώ το χρόνο μπορείς να κόβεις αποδείξεις μέσω ΙΚΑ. Επι της ουσίας όλα γίνονται ηλεκτρονικά και ένας οποιοσδήποτε λογιστής μπορεί να το κάνει εύκολα.

 

Αν το εισόδημά σου απο την δεύτερη ενασχόληση ξεπεράσει το ποσό που ανέφερα τότε πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος και ναι ισχύει η απαλλαγή στις εισφορές.

 

Στην πρώτη περίπτωση όλα γίνονται πολύ απλά άμεσα και χωρίς να εμπλακείς καθόλου.

Στην δεύτερη το τρέξιμο είναι μόνιμο. Η ανανέωση της απαλλαγής πρέπει να γίνεται συνέχεια... κάθε χρόνο ή εξάμηνο αν θυμάμαι καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PAL είπε

Δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη. Για αμοιβές απο υπηρεσίες εως 10 χιλιάδες ευρώ το χρόνο μπορείς να κόβεις αποδείξεις μέσω ΙΚΑ. Επι της ουσίας όλα γίνονται ηλεκτρονικά και ένας οποιοσδήποτε λογιστής μπορεί να το κάνει εύκολα.

Σε ευχαριστώ πολύ PAL. Μπορείς να μου πεις περισσότερα επ'αυτού; Το ποσό είναι όντως μέσα στα όρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου