Προς το περιεχόμενο

Συνθέτης ως δεύτερο επάγγελμα και ΕΦΚΑ


filmmusic
Η απάντηση από τον filmmusic,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, filmmusic said:

Σε ευχαριστώ πολύ PAL. Μπορείς να μου πεις περισσότερα επ'αυτού; Το ποσό είναι όντως μέσα στα όρια.

 

 

Ο λογιστής του πελάτη σου την πληρωμή σου απλά θα την δηλώσει στο ΙΚΑ ηλεκτρονικά. Έχει μια ονομασία αυτή η διαδικασία την οποία δεν θυμάμαι, ένα λογιστής θα σου πει ακριβώς πως λέγετε. Να προσέξεις τα χρήματα που θα ζητήσεις να είναι μικτά γιατί για το ποσό που θα πάρεις θα φορολογηθείς στο τέλος του φορολογικού έτους ανάλογα με την φορολογική κλίμακα που είσαι βάση των συνολικών εισοδημάτων σου. 

Επεξεργασμένο από PAL
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PAL είπε

 

Ο λογιστής του πελάτη σου την πληρωμή σου απλά θα την δηλώσει στο ΙΚΑ ηλεκτρονικά. Έχει μια ονομασία αυτή η διαδικασία την οποία δεν θυμάμαι, ένα λογιστής θα σου πει ακριβώς πως λέγετε. Να προσέξεις τα χρήματα που θα ζητήσεις να είναι μικτά γιατί για το ποσό που θα πάρεις θα φορολογηθείς στο τέλος του φορολογικού έτους ανάλογα με την φορολογική κλίμακα που είσαι βάση των συνολικών εισοδημάτων σου. 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Θα το ψάξω.

Στο μεταξύ έχω κλείσει ραντεβού στον ΕΦΚΑ την Τρίτη για να πάω να ρωτήσω, αλλά τώρα δεν ξέρω τί ακριβώς να ρωτήσω...

Ξέχασα να πω, ότι η πληρωμή θα γίνει από άλλη χώρα! Όχι από Ελλάδα.

Οπότε μήπως περιπλέκονται τα πράγματα εκεί..

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε έναν λογιστή την Δευτέρα να συζητήσεις για την παροχή υπηρεσιών μέσω ΙΚΑ και μάλλον το ραντεβού με τον ΕΦΚΑ δεν θα το χρειαστείς. Κρατάω μια επιφύλαξη για το λόγο ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος μόνο. Και εγώ και πολλοί γνωστοί μου, ιδιωτικοί υπάλληλοι έχουμε δουλέψει έτσι πολλά χρονιά σε πολλές εξωτερικές της εργασίας μας δουλειές.

Επεξεργασμένο από PAL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alex Raptakis Είσαι θεός. Μάλλον σύντομα θα τα χρειαστώ κι εγώ όλα αυτά που έγραψες. Εκτελείς λειτούργημα φίλτατε, εύγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ @Alex Raptakis!

Αν πρόκειται για μια δουλειά μόνο που θέλω να κάνω, το κάνω όπως λέει ο @PAL; Χωρίς δηλ. έναρξη επαγγέλματος;

(και μετά αν είναι να προκύψουν άλλες, κάνω έναρξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω, η αποφορολόγηση γίνεται σε νόμιμες συναλλαγές, όταν δηλαδή χρειάζεται να κόψεις τιμολόγιο, όπου απλά δεν δηλώνεις το ΦΠΑ - εφόσον μιλάμε για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

 

Το αν χρειαστεί να κάνεις έναρξη, εξαρτάται από ένα πολύ βασικό παράγοντα: Αν ο πελάτης θέλει να του κόψεις επίσημο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών. Για να κόψεις τιμολόγιο, εννοείται πως πρέπει να κάνεις έναρξη, να έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ που να φαίνεται η δραστηριότητα βάσει του ΚΑΔ, και όλα τα σχετικά.

 

Τα τιμολόγια στην ΕΕ δηλώνονται και ελέγχονται και διασταυρώνονται μέσω ενός συστήματος που λέγεται VIES. Οπότε αν ο πελάτης σου θέλει να δηλώσει επίσηματα χρήματα που θα σου δώσει σαν έξοδα επιχείρησης, θα πρέπει να έχει δηλωθεί και από εσένα έτσι ώστε να επιβεβαιωθεί από το σύστημα VIES, διαφορετικά ο πελάτης κατά πάσα πιθανότητα θα έχει πρόβλημα.

 

Αν πρόκειται για μία και μόνο δουλειά, τότε μπορεί να ισχύει αυτό που λέει ο PAL, αλλά νομικά δεν ξέρω τι κινήσεις πρέπει να κάνεις, πώς δηλώνεται, και τι γίνεται σε περίπτωση που ο πελάτης πρέπει/θέλει να το δηλώσει σαν έξοδο.

 

Από την άλλη, ακόμα και μία δουλειά να κάνεις, πέρα από τα έξοδα έναρξης επαγγέλματος (που εμένα η λογίστριά μου μου πήρε 100€), δεν έχεις άλλα έξοδα. Οπότε θεωρητικά μπορείς να κάνεις έναρξη και δεν θα έχεις κάποιο άλλο κόστος - πέρα πάντα από τα λογιστικά. Ίσα ίσα που μπορείς να κάνεις καμια αγορά από Thomann χωρίς ΦΠΑ (με προσοχή γιατί έχει να κάνει και με τα έσοδα που έχεις)!

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σχόλια:

1. Όσα λέει ο @Alex Raptakis είναι σωστά. Το πιο σωστό απ' όλα είναι να ΜΗΝ τηρήσεις τα βιβλία μόνος σου, αλλά σε λογιστή. Γενικά ένας καλός λογιστής αξίζει τα λεφτά του.

 

2. Σχετικά με τον τίτλο κτήσης: ο τίτλος κτήσης απευθύνεται σε ανειδίκευτους εργάτες/υπαλλήλους όχι για δραστηριότητες που έχουν ΚΑΔ στην εφορία. Πχ ένας γιατρός ΔΕΝ μπορεί να πληρωθεί με τίτλο κτήσης. Βέβαια επειδή είναι δουλειά του εξωτερικού δεν παίζει καν αυτή η επιλογή.

  • Ευχαριστώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Τελικά ρώτησα στον ΕΦΚΑ.

Πράγματι παίρνω απαλλαγή επειδή είμαι μισθωτός.

Απλώς μου είπαν στο τέλος που κάνουμε τις φορολογικές δηλώσεις και γίνεται μια εκκαθάριση, μπορεί να χρειαστεί να πληρώσω ένα μικρό ποσό ή και καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου