Προς το περιεχόμενο

Μήπως έχουμε γίνει απλά συλλέκτες και όχι πια ακροατές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι που είμαι 19 (κ δεν έχω ζήσει εποχές σαν τις δικές σας) χαίρομαι που υπάρχουν τόσες ευκαιρίες για ακούσματα. Αυτό γιατί μπορείς να έχεις στα χέρια σου ανά πάσα στιγμή αυτό που θές και μάλιστα τζάμπα.Αν ξέρεις να χειρίζεσαι σωστά αυτά που σου παρέχονται, τότε όλα πάνε καλά.

 

Εγώ προσωπικά, και 2 μήνες άκουγα το Bends και το OK Computer των Radiohead, και εδώ και 1 μήνα λιώνω το Έξω του Δεληβοριά κλπ κλπ, και ακούω μόνο δίσκους και όχι κομμάτια αποκλειστικα(καθώς δεν αποτελούν ολοκρηρωμένη δουλειά ενός καλλιτέχνη) και αγοράζω ένα cd αν μου αρέσει πολύ. Το θέμα για μένα φίλε govanmaniac είναι να ΣΕΒΕΣΑΙ την μουσική που ακούς και έρχεται στα χέρια σου έτσι απλόχερα.

 

Δεν φταίει η αλλαγή της εποχής, φταίει η απληστία του κόσμου και ο τρόπος σκέψης. Απεχθάνομαι αυτούς που ακούνε μια φορά ένα cd μόνο και μόνο για να λένε "άκουσα αυτό". Το συγκεκριμένο φαινόμενο φαντάζομαι παρατηρείται μόνο στην εποχή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά απο περιέργεια... εσείς που έχετε 500+ ή 5000+ (βλ. Superfunk) albums, με τι συχνότητα τα αγοράζατε/-ετε?

Μου φαίνονται απίστευτα πολλά (ίσως γιατί η δικιά μου συλλογή απο CD είναι περίπου στα... 50+) ακόμα και αν η ηλικία σας φτάνει τα 50...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά απο περιέργεια... εσείς που έχετε 500+ ή 5000+ (βλ. Superfunk) albums, με τι συχνότητα τα αγοράζατε/-ετε?

Μου φαίνονται απίστευτα πολλοί (ίσως γιατί η δικιά μου συλλογή απο CD είναι περίπου στα... 50+) ακόμα και αν η ηλικία σας φτάνει τα 50...

 

α) Αγόρασα τον πρώτο μου δίσκο το 1976, Down down - Status Quo

β) Αγοράζω συνέχεια από τότε με σταθερούς ρυθμούς και η δισκοθήκη μου αριθμεί 4000+

γ)Η ηλικία μου είναι κάτω απο 50

δ)Το τελευταίο που αγόρασα είναι το Witch Queen of New Orleans των Redbone που είναι αριστούργημα.

ε)Όσο ανακαλύπτω αριστουργήματα τόσο αυτό με κάνει να προχωρήσω στο επόμενο και στο επόμενο...

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το έχω λύσει το πρόβλημα.

Κάθε απόγευμα μετά τη δουλειά μηχανικά πλέον βάζω κάποιο άλμπουμ από την συλλογή μου. Μια ωρίτσα περνά τουλάχιστον με μουσική, βυνίλιο ή cd.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά απο περιέργεια... εσείς που έχετε 500+ ή 5000+ (βλ. Superfunk) albums, με τι συχνότητα τα αγοράζατε/-ετε?

Μου φαίνονται απίστευτα πολλά (ίσως γιατί η δικιά μου συλλογή απο CD είναι περίπου στα... 50+) ακόμα και αν η ηλικία σας φτάνει τα 50...

 

 

αγοραζω "δισκους" απο τα 14 μου....

 

το μεγαλυτερο κομματι της συλλογης μου τα αγορασα στις ΗΠΑ απο τα γνωστα  δισκοπωλεια που ειδικευονται σε πωλησεις βινυλιων soul,jazz & funk μουσικης (μια φορα να μπεις σε ενα τετοιο την εβαψες...) σε εξαιρετικα χαμηλες τιμες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά απο περιέργεια... εσείς που έχετε 500+ ή 5000+ (βλ. Superfunk) albums, με τι συχνότητα τα αγοράζατε/-ετε?

Μου φαίνονται απίστευτα πολλά (ίσως γιατί η δικιά μου συλλογή απο CD είναι περίπου στα... 50+) ακόμα και αν η ηλικία σας φτάνει τα 50...

 

 

Μπα, μην ανησυχείς, κάτσε να ξυπνήσει το τέρας και θα δεις ότι είναι απλούστατο ;D ;D Εγώ άρχισα κατά τα 14-15 μου κ χτύπησα το 500ρικό μέχρι τα 20 μου σχεδόν. Από τότε άλλωστε αγοράζω πλέον λίγα πράγματα και πολύ πιο επιλεκτικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λέτε....

Προς το παρόν απολαμβάνω την φοιτητική μου ζωή όπου μπορώ να ακούω πολύ μουσική (και καινούρια μουσική) καθημερινά...και πιστέψτε με, ακούω ποοοολύ μουσική καθημερινά....

Επιφυλασσόμεθα για το μέλλον..... :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου