Προς το περιεχόμενο

6αχορδα μπασσα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον....Θα ηθελα να προτεινετε 6αχορδα μπασσα value for money και γενικοτερα καλα οργανακια...

Επειδη και εγω το σκεφτομαι να παρω ενα(λιγο μακριπροθεσμα βεβαια), ετσι ωστε να ξερω προς τα που να κινηθω , αλλα και σαν οδηγος προς αυτους που θα ηθελαν 6αχορδο μπασσο...Και μιλαω για 6αχορδα καθως ειναι αυτα τα οποια δεν πολυ πεζουν στο φορουμ....

 

Ας αρχισω εγω...

 

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_d6_ns.htm

 

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_btb676_ntf.htm

 

 

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_b_1006.htm

 

(να πω οτι κανενα απο αυτα δεν τα εχω πεξει, απλα μαντευω οποτε αναφερετε και πρωσωπικες σας εμπειριες...Επισης  και customies.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από τα 500 ευρώ της πρώτης, μέχρι τις customies, παίζουν πολλά χιλιάρικα διαφορά...ή απλά σε κουβέντα να βρισκόμαστε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα όσα ανέφερες είναι ΠΟΛΥ καλά μπάσσα, κι επειδή κι εγώ το έψαχνα πριν πάρω εξάρι τα είχα ψάξει όλα, θα σου πώ τα συμπεράσματά μου.

 

Το LTD D-6 είναι αρκετά καλό μπάσσο, αλλά απ'όσο μπόρεσα ν'ακούσω από'δω κι από'κεί χάνει λίγο στον ήχο του. Κατά τ'άλλα, είναι neck-through, καλά ξύλα (δεν παίζουν ρόλο λέμε τα ξυλα!!! ;D) κι αρκετά καλή επιλογή, αλλά θα'ταν το τελευταίο (και ήταν) που θ'αγόραζα.

 

Το συγκεκριμένο BTB ήταν να πάρω, αντί για το SR506 που εν τέλει πήρα. Το BTB έχει ελάχιστα φαρδύτερη ταστιέρα, και λίγο πιο στρογγυλεμένο μπράτσο, τα οποία προσωπικά με βολεύουν, είναι 35", αλλά οι MK2 που φοράει δεν μου έκατσαν καθόλου καλά στ'αυτί, μου φάνηκαν κάπως "χαλαροί" και "αδύναμοι" σε σχέση με τους MK1 που έχουν πολλά άλλα.

 

Το Β1006 είναι πάνω κάτω στην κατηγορία του Ibanez να σου πώ την αλήθεια, και κατ'εμέ δεν τ'αξίζει τόσα χρήματα, μια και δεν το βρήκα και τίποτα σπουδαίο. Καλό μεν, αλλά τίποτα σπουδαίο.

 

Μερικές άλλες, πολύ καλές επιλογές είναι και το Cort A6. ΠΟΛΥ καλό μπάσσο, neck-through, 34" μεν, αλλά τα σπάει. Σε string spacing και μαγνήτες είναι ουσιαστικά το ίδιο με το Soundgear της Ibanez.

 

Επίσης, το Ibanez SR506 (που εν τέλει πήρα) μου βγήκε πολύ καλό μπασσάκι, αλλά έχει αρκετά λεπτό μανίκι και μεγάλο radius, τα οποία δεν με βόλεψαν καθόλου προσωπικά (γι'αυτό και το δίνω). Αν σε βολεύει κάτι τέτοιο πάντως στο προτείνω ανεπιφύλακτα, ειδικά στις ηχογραφήσεις μ'έχει βγάλει παλικάρι.

 

Μια πιο φθηνή επιλογή είναι και το Peavey Grind 6. Αρκετά καλά ξύλα, neck-through, 35" (αν θυμάμαι σωστά) και καλό value for money. Με όποιον κάτοχό του έχω μιλήσει του άρεσε γενικώς το μπάσσο, αλλά θα μπορούσε να'χει καλύτερα ηλεκτρονικά.

 

 

Παρεμπιπτόντως, για το "σε κουβέντα να βρισκόμαστε" για μένα το απόλυτο εξάρι θα'ταν ένα Dingwall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι τα 6 χορδα ρε παιδιά???? ???

Δεν χάνει έτσι την ουσία του και το ρόλο του το μπάσσο και γίνεται κιθαρόμπασσο?? :(

 

http://www.youtube.com/watch?v=h5fYwiXZeFU

 

Μπασιστας δηλωνει και ο κυριος παντως, κατι πρεπει να ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι τα 6 χορδα ρε παιδιά???? ???

Δεν χάνει έτσι την ουσία του και το ρόλο του το μπάσσο και γίνεται κιθαρόμπασσο?? :(

 

 

Κοιτα , καταλαβιανω πως το βλεπεις αλλα δεν ειναι ετσι..Πιστευω πως απλα με τις περισσοτερες χορδες ''εμπλουτιζεις'' την γκαμα ηχων που μπορεις να βγαλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου