Προς το περιεχόμενο

Ελληνικα Συγκροτηματα Που αξιζουν..


tasosSG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αμάν, το ύπερκόλλημα κάποιων με το 666. Τράβα τώρα σε ένα hmv, tower records, ότι νάναι, στην αγγλία και αν βρεις άλλο ελληνικό cd στο section rock γράψε μου.

 

Γιατί? Επειδή ο χριστιανο-ορθόδοξος νεοελληνικός πουριτανισμός αρνήθηκε να ακούσει?

>:(

 

 

ΥΓ: NIGHTSTALKER!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και απεχθάνομαι που τελευταία η wikipedia χρησιμοποιείται σαν αψεγάδιαστη ιστορική πηγή, δεν έχω παρά να παραθέσω τα εξής, τα οποία προφανώς είναι υπό εξέταση, γι'αυτό άλλωστε χρησιμοποίησα την λέξη <<λέγεται>>:

 

Καθώς και http://elsew.com/data/repubb89.htm

 

Σου κόπηκε τώρα το γέλιο;

 

:D Μακάρι να είναι έτσι, αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ υπερβολικό :) Συμφωνώ και γι αυτό που λες με την wikipedia!

 

Φίλε Alchemist έχεις δίκιο, απλά μου προκάλεσε εντύπωση ο γέλωτας κάποιου μέλους στο άκουσμα του νούμερου των πωλήσεων, χωρίς να το έχει έστω τυπικά ψάξει το θέμα. Μετά καθόμαστε και αναλύουμε τους λόγους που Ελληνικές μπάντες δεν πάνε μπροστά, ορίστε ένας καλός: η απαξίωση εν τη γεννέση. Ας μην αναφερθώ άλλο γιατί κινδυνεύουμε να βγούμε off-topic.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι οι πωλήσεις προφανώς, αλλά ότι 37 χρόνια μετά, ένας ταλαντούχος μουσικός από την Σουηδία, αναφέρεται με κολακευτικά σχόλια στο συγκεκριμένο συγκρότημα μπροστά σε 1000δες άτομα. Αυτό και μόνο, υποδηλώνει την διαχρονική τους αξία.

 

Μην είσαι άδικος. Δεν απαξίωσα τίποτα, απλώς μου φάνηκε πολύ υπερβολικός ο αριθμός, δεν έχει να κάνει με το ότι είναι Έλληνες. Το ίδιο κουλό θα μου είχε φανεί αν μου έλεγες ότι το τελευταίο cd των Opeth πούλησε 20 εκατομμύρια. Άλλωστε με το να μου φαίνεται ιστορικά ανακριβής ο αριθμός 20,000,000 δεν απαξιώνω τίποτα. Τέλος πάντων δεν ξέρω, είπα *μου φαίνεται* υπερβολικό, δεν το έχω ψάξει το θέμα. Σε κάθε περίπτωση έχω κάνει 5-6 posts σε αυτό το thread EDIT: στο thread για τις ελληνικές μπάντες στο uk, δε νομίζω ότι απαξίωσα πουθενά τους έλληνες μουσικούς, ότι ότι είπα πουθενά ότι κάθε ελληνική μπάντα είναι a priori και de facto μάπα. Αντιθέτως είπα ότι ΑΝ μια ελληνική μπάντα ΕΙΝΑΙ αρκετά καλή, τότε θα πάει μπροστά ;)

 

Αυτό προφανώς είναι καλό για το group, δεν αντιλέγει κανείς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινομαι γραφικως αλλα κατα τη γνώμη μου η μεγαλυτερες ελληνικες μπαντες που εκτιμω και περισσοτερο ειναι:

Socrates

Last Drive(ΜΠΑΝΤΑΡΑ)

Blues Wire

Υπογεια Ρευματα

 

Απο ποιο underground φασεις μου αρεσoυν οι Exposed By Observers που είδα στο Bios αλλα γενικως δεν ασχολουμαι με ελληνικα συγκροτηματα

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπηρξαν και υπαρχουν παρα πολλες καλες ελληνικες  μπαντες ,ξεχωριζω μια ομως THE ANTI TROPPAU COUNCIL

οσοι δεν τους ξερουν ας ακουσουν το lp  a way out  και θα με θυμηθητε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

 

Νομιζω οτι οι Mode Plagal ειναι οτι καλυτερο ελληνικο εχω ακουσει τα τελευταια χρόνια...

 

Ακομη ενα ανερχόμενο και τρομερα καλο συγκροτημα και στο δίσκο αλλα και πολυ πιο γ***το στα live οι Δαρνακες

 

και απο δω πανω απο τα κρυα Γιαννενα Schema...

 

και βεβαια τα στανταρ...

Socrates

Human Touch

 

αυτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ελαφρώς απαράδεκτος, ανέφερα όλα τα συγκροτήματα που μου αρέσουν από την 90's εποχή και άφησα απ' έξω πολύ σημαντικά ονόματα... :-[

Θα συμφωνήσω λοιπόν για Last Drive, Human Touch και Mode Plagal, όλες μπαντάρες!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Villa 21

Γενια του Χαους (Η groupara)

Χωρις Περιδεραιο

Aντι

South Of No North

Fear Condition

Reporters

YELL-O-YELL

Slow Motion

Metro Decay

Flowers Of Romance

Forward Music Quintet

 

τοσες groupαρες ρε παιδες και σεις τρωγεστε για τον βαγκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπράβο Shadow! Έχω μείνει πολύ πίσω σε αυτά αλλά here goes:

 

Μetro Decay:

 

Flowers of Romance δεν βρίσκω...

 

Oι υπεραγαπημένοι μου Common Sense που ακολουθώ από τα πρώτα τους βήματα (από το πρώτο τους εφτάιντσο με το συγκλονιστικό "Grotesque"), που έχουν αποτελέσει μουσική υπόκρουση σε διάφορες στιγμές της ζωής μου και που δυστυχώς ποτέ δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να τους πω ένα μεγάλο ευχαριστώ από κοντά:

 

 

(http://www.myspace.com/commonsense2)

 

 

Make Believe:

 

 

 

Bokomolech (το καλύτερο ελληνικό συγκρότημα που έχω δει ποτέ - το κομμάτι που ακολουθεί είναι το πιο "πιασάρικό" τους αλλά τα υπόλοιπά τους δεν είναι τόσο ear friendly):

 

 

 

Από Λευκή Συμφωνία δεν βρίσκω σε καλή ποιότητα το "Θα Είμαι Εκεί" που ήθελα... Αρνάκια:

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου