Προς το περιεχόμενο

Επισημα ελληνικα charts IFPI


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Blue μη χαλιέσαι τόσο πολύ. Αυτά τουλάχιστον, θεωρητικά, είναι παιδικά τραγούδια...

 

Υπάρχουν πολύ χειρότερα στην ελληνική μουσική παραγωγή φίλε μου. Αλλά αυτό που πρέπει να σε προβληματίζει δεν είναι το τι πουλιέται, αλλά το τι αγοράζεται... Αν δεν αγοράζονταν όλα τα σκουπίδια, δεν θα τα πουλούσε κανείς... Αλλά αγοράζονται. Και εκεί είναι το πρόβλημα. Στην παιδεία (μουσική, καλλιτεχνική, γενικότερη) του αγοραστή (και ψηφοφόρου αυτών που σε κυβερνάνε...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tο συγκεκριμένο φτάσιμο ειναι αρνητικό,δηλαδη δεν μπορουμε να πεσουμε τοσο χαμηλα.

Οι μονοι που βαζω πιο κατω απο αυτους ειναι οι ελληνες χιπχοπαδες που διαφημιζουν το milko.

Kατά τα άλλα,σκατά. :)

 

 

Blue, περιέργως, τίποτε απ' ότι γράφεις δεν ισχύει.

 

Κάθε δήλωση - περιλαμβανομένων αυτών που αφορούν επιτυχημένους έλληνες τραγουδιστές και πρηγμένους γονείς από τα πεντάχρονα παιδάκια τους - μπορεί να γίνει από δύο (και μόνο δύο) θέσεις : του νικητή και του χαμένου (κορμιού).

 

Ελπίζω ότι δεν είσαι τόσο αφελής ώστε να πιστεύεις ότι υπάρχει έστω και ένας μουσικός εδώ μέσα που δε θα έδινε το ίδιο του το πουλί για να κάνει καριέρα στο (έστω, αθλιότατο) ελληνικό hit-parade - για να μη σου πω ότι οι περισσότεροι θα ήταν ευχαριστημένοι να αλλάζουν χορδές στις κιθάρες της Μαντόνα (ουπς, του Χατζηγιάννη ήθελα να πω).

 

Υπάρχουν εξαιρέσεις; Ναι, υπάρχουν (πέντε-έξι δηλαδή, μην χαίρεσαι), αλλά είναι τόσο λίγες που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Εκτός αν νομίζεις ότι αυτοί που παίζουν στα πρωϊνάδικα είναι.. ηθοποιοί.

 

Οπότε μη λες ότι "δεν μπορούμε να πέσουμε τόσο χαμηλά" όταν ξέρω πολύ καλά ότι για τους περισσότερους, το να παίξουν στους μαζού θα ήταν... αναβάθμιση σε σχέση με τα σκυλάδικα που ασχολούνται.

 

Αυτό που έγραψε ο odis με εκνεύρισε διότι ήταν μία εντελώς αδικαιολόγητη κλανιά απέναντι στους 40άρηδες γονείς (όπου ανήκω), στους μαζού (τους οποίους γουστάρω) και τον χ''λιάνη (τον οποίο δεν γουστάρω, αλλά κάτι της προκοπής πρέπει να έχει κάνει για να είναι τόσο ψηλά). Και όλα αυτά γιατί; Για να υπερασπίσουμε ποια θέση; Ότι "και εμείς θα τα κάναμε, αλλά δεν θέλουμε να πέσουμε τόσο χαμηλά;".

 

Μαλακίες.

 

;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, δε το εχετε παρει χαμπαρι οτι οι mazoo ειναι concept μπάντα του Ντέμη Ρούσου & του Παπαθανασίου? Ποιός νομίζετε οτι είναι ο Ντρούλης ο Χοντρούλης? Οι επιτυχίες δεν ειναι ποτέ τυχαίες!

 

Προσωπική μου γνώμη ειναι οτι τα "Ζουζούνια" τις μαμανε κατι τετοιες ψευτομπάντες. Απορώ που δεν εχει αναφερθει το ονομα τους ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε ακουγαμε το σι ντι απ τα στρουμφακια και γουσταρουμε και τωρα τα κα'ι'μενα τα παιδακια μαθαινουν απο τα 5, πως να φορανε φουστανακια και να χορευουν τσιφτετελι. Και αντε, καλα το πρωτο, αλλα το τσιφτετελι??  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue μη χαλιέσαι τόσο πολύ. Αυτά τουλάχιστον, θεωρητικά, είναι παιδικά τραγούδια...

 

Υπάρχουν πολύ χειρότερα στην ελληνική μουσική παραγωγή φίλε μου. Αλλά αυτό που πρέπει να σε προβληματίζει δεν είναι το τι πουλιέται, αλλά το τι αγοράζεται... Αν δεν αγοράζονταν όλα τα σκουπίδια, δεν θα τα πουλούσε κανείς... Αλλά αγοράζονται. Και εκεί είναι το πρόβλημα. Στην παιδεία (μουσική, καλλιτεχνική, γενικότερη) του αγοραστή (και ψηφοφόρου αυτών που σε κυβερνάνε...)

 

Μα εγω δεν ανεφερα πουθενα οτι με πειραζει αν πουλανε ή αγοράζονται.Ειναι σαφες οτι τα νουμερα αυτα ειναι πλασματικα.Δεν πουλάνε πολύ,οι άλλοι πουλάνε λίγο.Μπράβο σε αυτούς που τα αγοράζουν,δεν με αφορούν, οπως αυτους δεν τους αφορά η μουσική.

 

@eye : μια αλλη φορα λεγαμε οτι ποτε δεν εχουμε ισχυριστει μουσικη επιτυχια να συνδεεται με την αντιστοιχη εμπορική.

 

Οποιος ζηλευει αυτα τα επιτευγματα ειναι για λυπηση . Ουτε μια τριχα απο το bikini wax που εκανε η Madonna το 1983 δεν θα εδινα για να βρεθω σε αυτη την καταντια ,καλυτερα πρεζακιας.

 

Και κατι semi-offtopic : οι εξαιρεσεις ΔΕΝ επιβεβαιωνουν εναν κανονα,τον καταρρίπτουν, ειναι λαϊκή παρανόηση η εκφραση "η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα"

 

Παντως εστω ενα που ειπα,νομιζω πρεπει να συμφωνησεις οτι ισχυει :

 

Κατα τα αλλα,σκατα :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε ακουγαμε το σι ντι απ τα στρουμφακια και γουσταρουμε και τωρα τα κα'ι'μενα τα παιδακια μαθαινουν απο τα 5, πως να φορανε φουστανακια και να χορευουν τσιφτετελι. Και αντε, καλα το πρωτο, αλλα το τσιφτετελι??  ;D

 

Οπότε να συμπεράνουμε ότι δεν σε χαλάνε τα φουστανάκια;;;  :D :D :P :P ;D ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μazoo and the Zoo πουλησε οσο πουλησε γιατι ο 40ρης θα τα δωσει τα 10ευρω που κανει το cd μονο και μονο για να σταματησει να τον πριζει το 5χρονο παιδι του.

 

Φίλε odis13 οι Μazoo and the Zoo πούλησαν γιατί είναι μακράν ότι καλύτερο έχει βγει στο ειδος του. Όλοι οι υπόλοιποι γράφουν παιδικά χαζοτραγουδάκια με ανόητες χαζομελωδιούλες, με πανηλίθιες ενορχηστρώσεις  (τουλάχιστον από αυτά που έχω ακούσει, και έχω πολλές τέτοιες π@π@ριές σπίτι μου)

 

Ο τύπος κατάφερε πολύ έξυπνα να γράψει πιασάρικα κομματια σε διάφορα  μουσικά "είδη" , από rock, disco, funk κτλ. Ξέρει πολύ καλά τι κάνει.

 

Και να ακούγονται από μικρούς αλλά και μεγάλους

 

Μπράβο σε αυτούς που τα αγοράζουν,δεν με αφορούν, οπως αυτους δεν τους αφορά η μουσική.

 

Οποιος ζηλευει αυτα τα επιτευγματα ειναι για λυπηση .

 

Με αφορά η μουσική, γυρίζει όλη μου η ζωή γύρω από αυτήν και τα αγοράζω αυτά πολύ ευχαρίστως κιόλας

 

Δεν τα ζηλεύω αλλά ξέρω να διακρίνω και να εκτιμώ.

 

Sorry για το offtopic, αλλά είμαι fan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ζηλευει αυτα τα επιτευγματα ειναι για λυπηση . Ουτε μια τριχα απο το bikini wax που εκανε η Madonna το 1983 δεν θα εδινα για να βρεθω σε αυτη την καταντια ,καλυτερα πρεζακιας.

 

Μα.. ρε θηρίο.. γι' αυτό γράφω αυτά που γράφω, ακριβώς για να σε πείσω ότι η υιοθέτηση τέτοιων ακραίων τοποθετήσεων ζωής ΔΕΝ δικαιολογείται από τα τεκταινόμενα. Με συμπάθεια τα γράφω, όχι για να σπαστούμε.

 

Καλύτερα πρεζάκιας, από το να κάνεις χαβαλέ με παιδάκια, να κτυπάς και κανά εκλαίρ και να φωτογραφίζεσαι με τις μπέμπες; Όχι ρε άνθρωπε. Υπάρχει θέση στο κόσμο ΚΑΙ γι' αυτά τα πράγματα - εγώ όταν ήμουνα μικρός είχαμε τη θεία Λένα και το Μπαρμπά-Μυτούση (βλέπω ένα δάκρυ στο σκαμένο από τη ζωή μάγουλο του marathon), μετά είχανε τα στρουμφάκια, τώρα έχουνε το ντρούλη-ντρούλη-χοντρούλη. So what?

 

Δεν είπε κανείς ότι είναι υψηλή τέχνη - εγώ προσωπικά αποθαρρύνω τη μικρή από το να τα βλέπει, αλλά δεν περιμένω κιόλας ότι στο πάρτυ που μαζεύονται τα επτάχρονα θα τη "βρουν" με το 666 (εντελώς σοβαρά, κάτι τέτοιο θα με ανησυχούσε τα ιδιαίτερα).

 

Αυτό που εννοούσα με το προηγούμενο ποστ μου, είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να εξαντλήσει κανείς τη τεχνοκριτική του αυστηρότητα στους Μαζού.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγώ όταν ήμουνα μικρός είχαμε τη θεία Λένα και το Μπαρμπά-Μυτούση (βλέπω ένα δάκρυ στο σκαμένο από τη ζωή μάγουλο του marathon), μετά είχανε τα στρουμφάκια, τώρα έχουνε το ντρούλη-ντρούλη-χοντρούλη. So what?

 

Δεν είπε κανείς ότι είναι υψηλή τέχνη - εγώ προσωπικά αποθαρρύνω τη μικρή από το να τα βλέπει, αλλά δεν περιμένω κιόλας ότι στο πάρτυ που μαζεύονται τα επτάχρονα θα τη "βρουν" με το 666 (εντελώς σοβαρά, κάτι τέτοιο θα με ανησυχούσε τα ιδιαίτερα).

 

Αυτό που εννοούσα με το προηγούμενο ποστ μου, είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να εξαντλήσει κανείς τη τεχνοκριτική του αυστηρότητα στους Μαζού.

 

 

 

απλα-και ισως να μαι και λιγο αρνητικα προδιατεθημενος(ετσι γραφεται???)

εχω την υποψια πως τα παιδικα τραγουδια, αλλα και τα παιδικα γενικοτερα,

ειχαν μια ... δεν ξερω πως να το θεσω... ανωτερη ποιοτητα!

 

ισως να το λεω αυτο γιατι μεγαλωσα με τα στρουμφακια ας πουμε, η με τα λουνευ τιουνς και τοτε μου φαινοντουσαν πολυ σπουδαια, ενω αυτα τα βλεπω και μου φαινονται απλα... παιδικα!

και πολλες φορες ακομα χειροτερα!

δεν νομιζω δηλαδη να συγκρινει κανεις τους μαζοο με την τενεκεδουπολη η την λιλιπουπολη!!

θα ναι σαν να συγκρινεις τον μπαγκς μπανυ με τα ... ποκεμον!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου