Προς το περιεχόμενο

Γιατί ΟΧΙ Behringer και ΝΑΙ σε (σχεδον) ο,τιδήποτε άλλο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως το μόνο πράγμα Behringer που δεν θα έπαιρνα ποτέ είναι monitors. Καθόλου ισορροπημένα και δεν είναι τόσο φτηνά πλέον, αντιθέτα με τις κονσόλες και τα outboards που είναι πολύ πιο τίμια σε γενικές γραμμές.

 

Επίσης καλή εναλλακτική είναι η Tapco, ίδια λεφτά πάνω-κάτω και θεωρώ ότι είναι λίγο πιο προσεγμένα τα προϊόντα της σε σχέση με τα Behringer.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Εγώ πάντως έχω μόνο θετικές εμπειρίες. Μια κονσολίτσα MX2642 την έχω ακόμα (αν και παροπλισμένη) από τα 90'ς χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και με έχει βγάλει άπειρες φορές απροπρόσωπο.

Γνωρίζω ηχοληπταρά / μουσικό, που έχει γράψει άψογη ηχητικά δουλειά, σε άλμπουμ πο έχει πάρει θετικότατες κριτικές, (δεν αναφέρω το όνομα του μήπως αποκαλύψω το μυστικό του  :D ) με πολλά Behringer outboard, μικρόφωνα, controllers, κλπ.

Θεωρώ ότι αν ξέρεις τη δουλειά σου μπορείς να πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι εταιρεία που προσφέρει πολλά περισσότερα χαρακτηριστικά από αυτά που πληρώνεις.

Οσον αφορά την ποιότητα κατασκευής των "πεταλακίων" που αναφερθηκαν, δεν νομιζω να ζητησαν ποτε συγκριση, όταν αυτα κοστιζουν κατω απο 30 ευρώ και κατασκευαζονται σε πλαστικο κουτί. Be gentle! ;D Ο ήχος τους όμως ανταγωνίζεται τα διπλάσια χρήματα.

Γι αυτόν που ξέρει τι ζητάει, πιστεύω ότι είναι μια πολύ έντιμη λύση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ίσως το μόνο πράγμα Behringer που δεν θα έπαιρνα ποτέ είναι monitors. Καθόλου ισορροπημένα και δεν είναι τόσο φτηνά πλέον, αντιθέτα με τις κονσόλες και τα outboards που είναι πολύ πιο τίμια σε γενικές γραμμές.

 

Επίσης καλή εναλλακτική είναι η Tapco, ίδια λεφτά πάνω-κάτω και θεωρώ ότι είναι λίγο πιο προσεγμένα τα προϊόντα της σε σχέση με τα Behringer.

 

Θα ελεγα οτι εχω διαφορετικη αποψη.. οπως πιθανο να εχετε παρατηρησει τα μονιτορ της behringer (δε θυμαμαι μοντελα, αλλα εννοω τα μεγαλα της) εχουν καποιες τρομακτικες ομοιοτιτες εμφανισιακα με καποια απο τα ηχεια της genelec (HT206 και πανω). Ετυχε να τα ακουσω side by side και θα ελεγα οτι το ακουστικο αποτελεσμα ηταν τρομακτικα ομοιο... το μονο μειονεκτιμα ειναι η κακη κατασκευη του κονου στα behringer η οποια εχει χαμηλη αδρανεια με αποτελεσμα τα μπασα να ειναι λιγο πιο "ρευστα" απο οτι θα επρεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ηχείο έχω ακούσει behringer μου φάνηκε σαν να ακουγα creative ηχεία. Οπως ειπε ο yameth για τα λεφτά τους ειναι μια χαρά και εχω ακουσει και εγω δουλεια αψογη ολη σε behringer. Αυτο φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν σου δυσκολεύει λίγο την ζωή. Το πρόβλημα της behringer είναι στον ενδογενή θόρυβο, στην ποιότητα των eq και στο γεγονός πχ. ότι αλλάζοντας ενα eq με μεγάλη χειρουργική λεπτομέρεια, δυστυχώς αυτό επηρεάζει και άλλα πράγματα (στοιχεία από άλλα κανάλια κονσόλας).

Σε κονσόλες λοιπόν αλλά και γενικότερα είναι μια χαρά για τα λεφτά της αλλα για κάτι πιο επαγγελματικό μάλλον ο ήχος της περισσότερο σε δυσκολεύει παρά σε βοηθάει.

Κάθε μηχάνημα αναφέρεται σε συγκεκριμένο κοινό. Η Behringer στα low budget δεν ειναι τυχαια η φήμη της. Ασε που το v-amp είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λιγο πολυ συμφωνω στα λεγομενα σου.. απλα για τον υπολοιπο κοσμο θελω να πω οτι η ποιοτητα ειναι καθαρα υποκειμενικη (εαν εξερεσουμε τον παραγοντα αντοχης ως προς το χρονο).. σκεφτειτε οτι το distortion, overdrive κλπ ειναι απογονοι ενος σφαλματος στους πρωτους ενισχυτες... παντως σε οσα studio εχω δουλεψει, παντα υπαρχει κατι behringer το οποιο φερνει λεφτα στο studio..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο behringer που έχω παίξει είναι η παλιά κονσόλα η 8000 η οποία είχε πολύ καλό ήχο και eq.

Το χειρότερο είναι τα λαμπάτα της.

Και τα convertoράκια της είναι μια χαρά επίσης. (ήδη ψάχνω για ένα ultramatch pro, btw, pm me αν πουλάει κανείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω με έναν Vintager 60ρη ενισχυτή κιθάρας (αυτόν με την προενίσχυση λάμπας) εδώ και 5-6 χρόνια. Έχει βγάλει πρόβες, live και άπειρες ώρες παιξίματος γενικότερα και δεν έχει κάνει κιχ! Όσον αφορά στον ήχο του είναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟΣ και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο σε ότι και αν έχω προσπαθήσει να βγάλω... Τώρα αν αναλογιστούμε και τα χρήματα που έδωσα για να τον αγοράσω (γύρω στα € 300 ΕΛΛΗΝΙΚΗ τιμή) μόνο θετικά σχόλια μπορώ να κάνω. Τηρουμένων των αναλογιών λοιπόν η Behringer βγάζει ΚΑΙ πολύ καλά προϊόντα αλλά και άλλα πιο μέτρια. Δοκιμάζεις λοιπόν και αποφασίζεις άσχετα με τους ''κανόνες'' και τις παραφιλολογίες ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχετικά νέος στο άθλημα παρόλο που είμαι πολλά χρονιά μουσικός. Ψάχνω να φτιάξω ένα ερασιτεχνικό home studio και σε σχεδόν όσες συζητήσεις έχω δει, λένε "Μακριά από Behringer!!''    ΓΙΑΤΙ?

 

αρκετα προιοντα της εταιρειας δεν εχουν καθολου καλη ποιοτητα,το οτι πληρωνεις περνεις δυστυχως ισχυει..

απο κει και περα εαν σε ικανοποιει να δουλεψεις με κατι το οποιο σου καθεται εσενα καλα τοτε εμας η αποψη μας περισσευει..

εγω προσωπικα δεν σκεφτομαι καν την συγκεκριμενη εταιρεια πλεον,ειχα ενισχυτες παλιοτερα και πεταλια φυσικα δεν με επεισαν...

παντως γενικα παντου υπαρχει και ενα behringer... :-\

 

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εν λόγω εταιρεία για τα δικά μου γούστα είναι τελείως κλάιν. Μάπα μετατροπείς, μάπα κουμπιά, μάπα είσοδοι/έξοδοι, μάπα ποτενσιόμετρα, μετριότατη έως κακή κατασκευή. Ναι, προφανώς είναι φτηνά, αλλά αν αναλογιστεί κανείς ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα θα παρουσιαστούν αρκετά και σημαντικά προβλήματα, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην δώσει περισσότερα χρήματα για να πάρει κάτι πιο αξιοπρεπές.

 

Sorry παίδες, αλλά από την Behringer μόνο αρνητικές εντυπώσεις έχω (και ξέρω και αρκετούς που λένε τα ίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου