Προς το περιεχόμενο

DIGITECH HARDWIRE HW DL 8 DELAY/LOOPER


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hey everybody!

 

Μόλις πριν δυο μέρες αγόρασα αυτό το delay!

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_dl_8_delaylooper.htm

 

Εκ πρώτης όψης φαίνεται μια πράγματι πολύ ωραία και στιβαρή κατασκευή.

Καμία σχέση με τα παλιά πετάλια της ντιτζιτεκ και μάλλον ανώτερα κατασκευαστικά και από τα πεταλακια της μπος.

 

Η μόνη μου εναντίωση είναι το χρώμα, το οποίο είναι κάπως… μπλιαχ, και το βάρος του, αλλά τι να κάνουμε!

 

Να αναφέρω πως μέσα στην συσκευασία, εκτός από το πεταλακι, υπάρχει το μανιουαλ (αναμενόμενο), ένα κομμάτι βελκρο όσο το πετάλι, για να μπει σε πεταλμπορντ, ένα αυτοκόλλητο σαν φωσφοριζέ χαρτάκι που κoλας πάνω στο πετάλι για να το βλέπεις σε καταστάσεις λαιβ που δεν έχει πολύ φως και τέλος, η εταιρία δίνει και ένα πλαστικό μπλιμπλικι μου το τοποθετείς πάνω στα ποτενσιόμετρα έτσι ώστε να μην αλλάζουν οι ρυθμίσεις του κατά την μεταφορά!

 

Χωρίς να έχω ασχοληθεί πολύ μαζί του, το ντιλευ του μου αρέσει παρά πολύ,(είναι μάλλον καλύτερο και σίγουρα πιο εύχρηστο από το delay της gt8) έχει πολλές παραμέτρους, έχει λουπερ (20 δευτερόλεπτων) έχει μια επιλογή που οι επαναλήψεις έχουν ένα ελαφρύ κόρους έχει reverse delay, έχει ταπ τέμπο και έχει γενικά ότι χρειάζομαι!

 

Τώρα επειδή είμαι στο γραφείο και δεν το έχω μπροστά μου, ίσως να έχει και κάτι άλλο που το ξεχνάω.

Αύριο που θα είμαι όλη την μέρα σπίτι θα δοκιμάσω να ηχογραφήσω και να ανεβάσω τα πρώτα μου κλιπάκια!

By the way, βρίσκω πολύ ενδιαφέρον πως ο ορθογραφικός οδηγός του word κάνει το κλιπακια σλιπάκια!!

Αν κάποιος μου εξηγήσει πως ανεβαίνει βίντεο, ίσως ανεβάσω και βιντεακι για να δείτε και τις ρυθμίσεις του και πως επιδρούν στον ήχο από πρώτο χέρι! 

 

Αυτά για την ώρα. Αν κάποιος έχει μια απορία με χαρά να του την απαντήσω!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, με ενδιαφέρει πολύ το κατά πόσο : α) το looper του είναι οκ, β) το tap του "ακούει" καλά..

 

Έχω το boss (rc-20) το οποίο είναι μια χαρά αλλά μου πιάνει αρκετό χώρο. Από τη στιγμή που παίζω με 2 delay units (boss giga delay + t-rex replica) σκέφτομαι να πάρω το digitech που θα αντικαταστήσει το rc-20 και ένα από τα delay! Έτσι, θα είμαι λίγο πιο άνετος στο κουβάλημα και τα live.

 

By the way: τα παλιά digitech πεταλάκια (κατά την ταπεινή μου άποψη), έσκιζαν. Μακάρι αυτή η καινούργια σειρά της digitech να είναι εξίσου καλή γιατί το τελευταίο αξιόλογο πράγμα που έβγαλε ως εταιρία είναι η 2120 artist (την οποία το βιολάκι μου δεν αποχωρίζεται ποτέ).

 

Thanks in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ....

μολις ειδα πως δεν εχω ανεβασει τα κλιπακια ακομα!

θα το κανω αυριο λοιπον!

 

το λουπερ του ειναι μια χαρα. αλλα μικρο. δηλαδη δεν ξερω αν μπορει να σας βγαλει σε ενα live που θα υπαρχει αναγκη για πολλες λουπες, καθοτι ειναι μονο 20 δευτερολεπτα.

 

το ταπ ακουει μια χαρα. βεβαια δεν ειχα ποτε καποιο αλλο εκτος απο της gt8 ωστε να εχω μετρο συγκρισης.

 

απο εκει και περα, με χαρα μπορειτε να ερθετε σπιτι μου με το βιολι σας και να το δοκιμασετε με την ανεση σας, για οση ωρα θελετε!

 

αλεξανδρος!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε, σ'ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε, ίσως κανονίσουμε κάποια στιγμή να περάσω να το δοκιμάσω, θα σου στείλω πμ.

Σ'ευχαριστώ και πάλι (ας μην μιλάμε στον πληθυντικό, μια παρέα είμαστε όλοι στο Noiz). :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου