Προς το περιεχόμενο

Περασμα των πληκτρων απο μεικτη "Ποσο επειρεαζεται ηχητικα το τελι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και καλο Πασχα!

 

    Θα ηθελα τα φωτα σας στο εξης θεμα..

Πολλες φορες αυτο που ακουω απευθειας απο τα ακουστικα του εκατοστοτε οργανου οταν φτιαχνω εναν ηχο...αλλαζει δραματικα οταν εχω στειλει το σημα σε καποιον μεικτη και τα ακουστικα η τα ηχεια ειναι συνδεμενα σε αυτον.

    Συνεπως η προσαρμοζω ξανα τον ηχο ωστε να παιζει καλα "εξω" γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο(Live...) η θα πρεπει να βρω καποια αλλη λυση.

    Υπαρχουν τελικα μεικτες που να μην "χρωματιζουν" τον ηχο σε τετοιο βαθμο ωστε να χανεται η ποιοτητα και το υφος της αρχικης μου ιδεας?

    Ευχαριστω και περιμενω τη βοηθεια σας...

                               

    Καλες γιορτες σε ολους σας  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπως είπες και εσύ, το ζητούμενο είναι να ακούγεσαι καλά "έξω". Αν περνάς τα πλήκτρα από line εισόδους στην κονσόλα, και ανάλογα με την ποιότητα της τελευταίας, είναι δυνατό να έχεις πραγματικά αχρωμάτιστο ήχο στο PA, αλλά, όπως αντιλαμβάνεσαι, παίζουν ρόλο πολλά πράγματα (ποιότητα τελικού ενισχυτή, μεγαφώνων/ηχείων, καλωδίων, κλπ).

 

Αλήθεια, γιατί θεωρείς ότι η έξοδος των ακουστικών σου δίνει "αχρωμάτιστο" ήχο? Αν εννοείς ότι αυτός ο ήχος σου αρέσει περισσότερο, τότε πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις της κονσόλας για να τον πετύχεις. Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι η ποιότητα οποιασδήποτε εξόδου ακουστικών είναι σαφέστατα υποδεέστερη (συχνοτικά μιλώντας) από το line out του οργάνου.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να πεις για παράδειγμα άταν ακούς εναν ήχο μπάσου απο ενα synth με τα ακουστικά και μετα τον ιδιο ήχο στα ηχεια... δεν ακουγετε το ιδιο?

 

με τι ακουστικά ακούς?

 

ακολούθα και δες το signal path απο το line out του synth, στην κονσολα...

και τελικος στα ηχεια! φυσικό είναι να μην είναι το ιδιο.

άλλο ακουστικά και αλλο PA και Ηχεία.

 

το "χρωματισμα" του ηχου στα ηχεία το κάνεις εσυ οπως θες.

ή χειρότερα ή καλήτερα αρκει να ξέρεις τι θες.

 

 

το EQ ειναι ολα τα λεφτά.  8)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.

Οταν μιλαμε για μαγαζια δεν μπορω να παρεμβω στα μηχανηματα που ηδη υπαρχουν.

Οποτε ας το θεσω αλλιως...Με τι μεικτες πιστευετε οτι μπορω να πετυχω το σκοπο μου? Οταν φτιαχνεις εναν ηχου γιατι να μπαινεις στην διαδικασια να τον πειραζεις μετα απο το EQ?Τα ακουστικα ειναι AKG και σχετικα καλα...Οποτε το ζητουμενο ειναι να μην εχω τραγικες αλλαγες στον ηχο μου απο το σπιτι στη δουλεια...  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλαμε για μαγαζια δεν μπορω να παρεμβω στα μηχανηματα που ηδη υπαρχουν.

φυσικα μπορείς. ζήτα το, γιατί διαφορετικά ο ηχολήπτης του μαγαζιού θα κάνει του κεφαλιου του.

εσυ ξερεις τον ηχο σου, πες του τι θες  ;)

 

οτι μεικτη και να βρεις, αλλο ακουστικά και άλλο ηχεία!!!

αλλο το phones out και αλλο το line out

 

παιζω και εγώ με synths και γνώμη μου είναι, φτιάξε τον ήχο που θες στα ακουστικά "πάνω-κάτω" και μετά

άκουσε τον απο τα ηχεια (Monitor) σου. εκει φτιάξε τον τελικο ηχο που σου κανει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λογικά αν έχεις μια καλής ποιότητας κονσολίτσα (δεν χρειάζεται να είναι ακριβή) με stereo line (-10db) εισόδους και οι στάθμες είναι σωστές (κοντά στα κίτρινα και με κορυφές στα πρώτα κόκκινα) δεν πρέπει να διαφέρει πολύ το αποτέλεσμα.

 

Φυσικά η συνέχεια της αλυσίδας (ενισχυτές και κυρίως ηχεία) είναι πολύ σημαντικές και ιδιαίτερα αν πρόκειται για εγκατάσταση μαγαζιού... δεν μπορείς να κανεις πολλά. Ασε δε που μπορεί να παρεμβαίνει και ο ηχολήπτης που έχει κατι άλλο στο νου του... Σε αυτή την περίπτωση συνεννοήσου και δώσε του να καταλάβει ότι θέλεις τον ήχο όσο πιό πιστό γίνεται.

Σε γενικές γραμμές δεν φταίει τόσο η κονσόλα όσο τα υπόλοιπα στην αλυσίδα που προσθέτουν μεγαλύτερο βαθμό παραμόρφωσης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με ολα τα λεγομενα σας...το καλυτερο θα ηταν να ειχα την δυνατοτητα να φτιαξω αυτα που θελω με βαση τον ηχο του εκαστοτε μαγαζιου αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο στην πραξη.

Επισης απο ποια κατηγορια και πανω θεωρειτε μια κονσολα "καλη"? Μιλαμε για μαρκες και τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου