Προς το περιεχόμενο

Σπάθας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι εντελως ΚΟΥΤΟ να κρινεται ενας κιθαριστας απο το αν παιζει καρφι-καρφι η με 70 πεταλακια.

Καθε μουσικη ΑΠΑΙΤΕΙ & τον ηχο της και τα πεταλακια χρωματιζουν αναλογα με τις αναγκες,ασε που μερικες φορες ειναι "ολα τα λεφτα" η χρηση τους.

Τι να σου κανει ο Edge ,ο Gilmour & ο Andy Summers π.χ χωρις πεταλια ,σαν χωριατικη σαλατα χωρις αλατι,λαδι & ξυδι θα εμοιαζε ο ηχος τους! :lol:

Αν παιζεις delta blues οντως δεν χρειαζεσαι & πολλα πεταλακια αν παιζεις ομως στους Coldplay η στους Radiohead τι κανεις :?:

 

& κατι ακομα: μη το παιρνετε & σαν δεδομενο οτι η ΣΩΣΤΗ χρηση των πεταλιων ειναι και τοσο ευκολο & απλο πράγμα... :wink:

προσωπικα εχω φαει ατελειωτες ωρες πειραματισμου για να βρω τον προσωπικο ηχο μου και με τα πεταλια μου...το ιδιο φανταζομαι και οι υπόλοιποι κιθαριστες που χρησιμοποιουν εφε σαν βασικο συστατικο του ηχου τους..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι εντελως ΚΟΥΤΟ να κρινεται ενας κιθαριστας απο το αν παιζει καρφι-καρφι η με 70 πεταλακια.

Καθε μουσικη ΑΠΑΙΤΕΙ & τον ηχο της και τα πεταλακια χρωματιζουν αναλογα με τις αναγκες' date='ασε που μερικες φορες ειναι "ολα τα λεφτα" η χρηση τους.

Τι να σου κανει ο Edge ,ο Gilmour & ο Andy Summers π.χ χωρις πεταλια ,σαν χωριατικη σαλατα χωρις αλατι,λαδι & ξυδι θα εμοιαζε ο ηχος τους! :lol:

Αν παιζεις delta blues οντως δεν χρειαζεσαι & πολλα πεταλακια αν παιζεις ομως στους Coldplay η στους Radiohead τι κανεις :?:

 

& κατι ακομα: μη το παιρνετε & σαν δεδομενο οτι η ΣΩΣΤΗ χρηση των πεταλιων ειναι και τοσο ευκολο & απλο πράγμα... :wink:

προσωπικα εχω φαει ατελειωτες ωρες πειραματισμου για να βρω τον προσωπικο ηχο μου και με τα πεταλια μου...το ιδιο φανταζομαι και οι υπόλοιποι κιθαριστες που χρησιμοποιουν εφε σαν βασικο συστατικο του ηχου τους..[/quote']

 

I couldn't agree more,που λένε και στο χωριό μου!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα θεωρω μεγαλυτερη "μαγκια" να παιζει ο οποιοσδηποτε "καρφι" και το κοινο απο κατω να παθαινει μ@##$πλακα, παρα να εχει 27.000 εφφε και πεταλακια, να παιζει 2 νοτες / ετος και να λενε απο κατω "ποπο συνθεση" ή "τι ηχος ειναι αυτος?" κτλ.....

 

Και φυσικα δε μιλαω για παπατζιδικο παιξημο και full shred............Αλλα ουσια.... Να 'μιλαει το οργανο στα χερια του παικτη...

 

Γι'αυτο κατα κορων ακουω jazz blues και δημοτικα......ΚΑΙ HENDRIX ΦΥΣΙΚΑ!!! 8O 8O :lol: :lol:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πει κανεις,γουστα ειναι αυτα... :lol:

εγω παλι βαριεμαι θανασιμα να ακουω συνεχεια τον ιδιο ηχο για 2 ωρες...

παντως ο Hendrix τα ξεσκιζε τα εφε,ηταν αλλωστε απο τους πρωτους που τα χρησιμοποιησε πραγματικα δημιουργικα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπου να ναι θα εκδοθει βιβλιο απο τις εκδοσεις Παπαντζα με τιτλο 10000000000+1 κλισε που καθε κιθαριστας εχει πει (η εχει παπαγαλισει απο αλλες πηγες)....................πρωτα στη λιστα ειναι τα:

 

1) αααααααααααααα εγω Πιπιτσα μου πιστευω πως ο ηχος του κιθαριστα ειναι στα δαχτυλα (τη βρισκω απιστευτα ηλιθια καταφαση.........)

 

Ο οποιοσδηποτε απο εδω μεσα, περισσοτερο η λιγοτερο ικανος εχει το δικο του ηχο (........και τα δικα του δαχτυλα....) απλα ολοι τεινουμε να θεοποιουμε καποια πραγματα και να τα αποδιδουμε στη μοναδικη χρηση που κανει ο ταδε famous κιθαριστας στα δαχτυλα του. Μα εγω σε ολα τα κλιπ μελων απο εδω που εχω κατεβασει θεωρω πως υπαρχει ενας ξεχωριστος, προσωπικος ηχος, σα το δαχτυλικο αποτυπωμα του καθενος μας. Αυτο που οι περισσοτεροι λοιπον αποδιδουν στα μοναδικα "δαχτυλα του ταδε" εγω το αποδιδω στο μυαλο, το γουστο και τη κουλτουρα του καθε μουσικου.

 

 

2) ααααααα τα εφε καταστρεφουν τον ηχο του κιθαριστα........μονο καρφι σε ενισχυτη εχεις αυτον τον καθαρο, αμολυντο (!!) ηχο βρε αδελφε................

 

Ενας κιθαριστας που παιζει καρφι οπως λετε δεν αξιζει τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο απο εναν που παιζει με 5 "ψυγεια" ρακ........τα μουσικα οργανα ειναι το μεσο για να εκφρασει οτι εχει ο καθενας στο κεφαλι του............αν καποιος τα χρησιμοποιει περισσοτερο η λιγοτερο απο τη στιγμη που το αποτελεσμα ειναι αυτο ενος THE EDGE, ενος D.Gilmour κ.λ.π δε βλεπω το λογο για τοση μυθοπλασια σχετικα με τη χρηση κιθαρας καρφι σε ενισχυτη και την υποτιθεμενη "καθαροτητα" αυτου του συνδυασμου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I couldn't agree more,που λένε και στο δικο μου το χωριό!

 

μυαλο, γουστο και κουλτουρα ειναι ΤΑ βασικα συστατικα για τον ηχο,τα "δακτυλα" ΕΠΟΝΤΑΙ...

 

Για αυτο και υπάρχουν "κουλοι" κιθαριστες που παιζουν εκπληκτικα,γουστοζικα,πρωτοποριακα & ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ πραγματα &

τερατα τεχνικης που παιζουν ΜΠΟΥΡΔΕΣ... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και&goatphiloshopher δεν σημαινει οτι ενας κιθαριστας επειδη εχει πολλα εφε&&θα εχει και&παπατζιδικο παιξιμο κτλ.μπορει να εχει και& ουσια.... και να 'μιλαει το οργανο στα χερια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπου να ναι θα εκδοθει βιβλιο απο τις εκδοσεις Παπαντζα με τιτλο 10000000000+1 κλισε που καθε κιθαριστας εχει πει (η εχει παπαγαλισει απο αλλες πηγες)....................πρωτα στη λιστα ειναι τα:

 

1) αααααααααααααα εγω Πιπιτσα μου πιστευω πως ο ηχος του κιθαριστα ειναι στα δαχτυλα (τη βρισκω απιστευτα ηλιθια καταφαση.........)

 

Ο οποιοσδηποτε απο εδω μεσα' date=' περισσοτερο η λιγοτερο ικανος εχει το δικο του ηχο (........και τα δικα του δαχτυλα....) απλα ολοι τεινουμε να θεοποιουμε καποια πραγματα και να τα αποδιδουμε στη μοναδικη χρηση που κανει ο ταδε famous κιθαριστας στα δαχτυλα του. Μα εγω σε ολα τα κλιπ μελων απο εδω που εχω κατεβασει θεωρω πως υπαρχει ενας ξεχωριστος, προσωπικος ηχος, σα το δαχτυλικο αποτυπωμα του καθενος μας. Αυτο που οι περισσοτεροι λοιπον αποδιδουν στα μοναδικα "δαχτυλα του ταδε" εγω το αποδιδω στο μυαλο, το γουστο και τη κουλτουρα του καθε μουσικου.[/quote']

 

Και πως ρε φιλαρακι εσυ ο πρωτοπορος (των αποψεων) αποδιδεις το γεγονος του οτι, δυο καιθαριστες παιζουν με τον ιδιο εξοπλισμο την ιδια στιγμη και εχουν τελειος διαφορετικο ηχο :?: :?: :?: ?????????(ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ) Μηπως βγαινει κανας ηχος απο τον εγκεφαλο και μεταφερεται στο μεγαφωνο η στο μαγνητη????? :?: :?: :?: :?: Τα δαχτυλα ειναι αυτα που θα σου "δωσουν" το ηχητικο αποτελεσμα κατα κυριο λογο..(ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ!!!)

Ναι θεοποιουμε τον τροπο που ακουγεται το παιξημο του εκαστοτε καλητεχνη γιατι καυλωνουμε με αυτο που ακουμε!!!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) ααααααα τα εφε καταστρεφουν τον ηχο του κιθαριστα........μονο καρφι σε ενισχυτη εχεις αυτον τον καθαρο' date=' αμολυντο (!!) ηχο βρε αδελφε................

 

Ενας κιθαριστας που παιζει καρφι οπως λετε δεν αξιζει τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο απο εναν που παιζει με 5 "ψυγεια" ρακ........τα μουσικα οργανα ειναι το μεσο για να εκφρασει οτι εχει ο καθενας στο κεφαλι του............αν καποιος τα χρησιμοποιει περισσοτερο η λιγοτερο απο τη στιγμη που το αποτελεσμα ειναι αυτο ενος THE EDGE, ενος D.Gilmour κ.λ.π δε βλεπω το λογο για τοση μυθοπλασια σχετικα με τη χρηση κιθαρας καρφι σε ενισχυτη και την υποτιθεμενη "καθαροτητα" αυτου του συνδυασμου.[/quote']

 

Εδω σε παω....αλλα δε λεμε (μαλλον εγω προσωπικα) οτι ο ενας ειναι καλυτερος απο τον αλλο, αλλα οτι τον ενα (καρφι) τον γουσταρουμε πιο πολυ...

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και&goatphiloshopher δεν σημαινει οτι ενας κιθαριστας επειδη εχει πολλα εφε&&θα εχει και&παπατζιδικο παιξιμο κτλ.μπορει να εχει και& ουσια.... και να 'μιλαει το οργανο στα χερια του.

 

Ακριβως αυτο δεν ηθελα να πω...(αυτο καταλαβες)

 

ενοουσα οτι αν ΔΕΝ εχεις εφφε και παιζεις παπαδες δε σημαινει οτι εισαι και καλος......γι'αυτο εθεσα το ζητημα ΟΥΣΙΑ.....

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου