Προς το περιεχόμενο

Σπάθας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και πως ρε φιλαρακι εσυ ο πρωτοπορος (των αποψεων) αποδιδεις το γεγονος του οτι' date=' δυο καιθαριστες παιζουν με τον ιδιο εξοπλισμο την ιδια στιγμη και εχουν τελειος διαφορετικο ηχο :?: :?: :?: ?????????(ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ) Μηπως βγαινει κανας ηχος απο τον εγκεφαλο και μεταφερεται στο μεγαφωνο η στο μαγνητη????? :?: :?: :?: :?: Τα δαχτυλα ειναι αυτα που θα σου "δωσουν" το ηχητικο αποτελεσμα κατα κυριο λογο..(ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ!!!)

Ναι θεοποιουμε τον τροπο που ακουγεται το παιξημο του εκαστοτε καλητεχνη γιατι καυλωνουμε με αυτο που ακουμε!!!![/quote']

 

 

goatphilosopher...να σου θυμισω πως ακομα και τον ιδιο εξοπλισμο να εχεις φαινομενικα(κατι που δεν το νομιζω...ιδια εφε...αντε...ομως ΚΑΙ ιδια κιθαρα ΚΑΙ ιδους μαγνητες ΚΑΙ ιδια τεχνικη......κομματακι δυσκολο) υπαρχουν απο 5 εως 100 κουμπακια που μπορεις να τα ρυθμισεις διαφορετικα..........αν παω εγω να παιξω με τον εξοπλισμο του malmsteen απο την αλλη,θα εχω τον ηχο του μεν...αλλα δε θα ακουστω σαν αυτον, για τον λογο πως δεν χρησιμοποιω τις ιδιες θεσεις πανω στην ταστιερα,ουτε τα legato μου θα ακουστουν ιδια.θα ακουστει κατι διαφορετικο που απλα θα θυμιζει malmteen.θελω να καταληξω πως ειναι λιγο ατοπο ολο αυτο που λες........γιατι περα απο τα "μαγικα χερια" του καθενος,παιζει ρολο και ο εγκεφαλος.δε νομιζω πως οταν σολαρει καποιος,δκεφτεται ΜΟΝΟ αυτο που παιζει και δεν σκεφτεται 2-4 μετρα πιο περα.αρα παιζει πολυ μεγαλο παραγοντα και ο εγκεφαλος,οπως και η διαθεση.δεν μπορεις να πεις πως οποιος εχει "μαγικα χερια" ο,τι και να παιξει,θα το παιξει καλα.μην εισαι λοιπον τοσο απολυτος.......ειναι 500 πραγματα που συμβαλλουν στο να βγει ο,τι βγαινει απο τον καθενα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

goatphilosopher...να σου θυμισω πως ακομα και τον ιδιο εξοπλισμο να εχεις φαινομενικα(κατι που δεν το νομιζω...ιδια εφε...αντε...ομως ΚΑΙ ιδια κιθαρα ΚΑΙ ιδους μαγνητες ΚΑΙ ιδια τεχνικη......κομματακι δυσκολο) υπαρχουν απο 5 εως 100 κουμπακια που μπορεις να τα ρυθμισεις διαφορετικα..........αν παω εγω να παιξω με τον εξοπλισμο του malmsteen απο την αλλη' date='θα εχω τον ηχο του μεν...αλλα δε θα ακουστω σαν αυτον, για τον λογο πως δεν χρησιμοποιω τις ιδιες θεσεις πανω στην ταστιερα,ουτε τα legato μου θα ακουστουν ιδια.θα ακουστει κατι διαφορετικο που απλα θα θυμιζει malmteen.θελω να καταληξω πως ειναι λιγο ατοπο ολο αυτο που λες........γιατι περα απο τα "μαγικα χερια" του καθενος,παιζει ρολο και ο εγκεφαλος.δε νομιζω πως οταν σολαρει καποιος,δκεφτεται ΜΟΝΟ αυτο που παιζει και δεν σκεφτεται 2-4 μετρα πιο περα.αρα παιζει πολυ μεγαλο παραγοντα και ο εγκεφαλος,οπως και η διαθεση.δεν μπορεις να πεις πως οποιος εχει "μαγικα χερια" ο,τι και να παιξει,θα το παιξει καλα.μην εισαι λοιπον τοσο απολυτος.......ειναι 500 πραγματα που συμβαλλουν στο να βγει ο,τι βγαινει απο τον καθενα μας...[/quote']

 

 

Kοιταξε....ειμαι απολυτος γιατι κολλαμε στις λεξεις..... Ειπα εγω οτι δεν παιζει ρολο ο εγκεφαλος????αν ειδες καλα τονισα (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ!!!) και ενοω οτι παιζει ρολο ο εγκεφαλος... Απλα ο κοσμος δε "βλεπει" τον εγκεφαλο να παιζει, αλλα τα δαχτυλα.... Γι'αυτο εχει επικρατησει να λεμε μαγικα δαχτυλα....

FREE YOUR MIND BABES!!!!!! :D :D

THINK MORE SPHERICALLY!!!!!!!!!

 

 

 

 

Oσο για αυτο που λες με τα κουμπακια, και ιδια να ειναι ΟΛΑ παλι ο ηχος στο ΙΔΙΟ κομματι θα ειναι διαφορετικος....

 

 

Επισης για τα λεγγατα και τα συναφοι που λες, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ που πιστοποιει τη "ΜΑΓΕΙΑ" και το παιξημο ενος κιθαριστα..... Αλλιως παιζει ο ενας, αλλιως παιζει ο αλλος.... Και ΑΥΤΟ ειναι που κανει τον εναν απο τους δυο να ξερωριζει και να πει καποιος οτι εχει "ΜΑΓΙΚΑ ΔΑΧΤΥΛΑ"

 

Αρα Ερχεσαι στα λογια μου my friend!!!! :wink:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ο καθενας εχει τον δικο του ηχο οχι μονο ...εγκεφαλου...

ο καθενας σιγουρα διαφερει&απο τον αλλον αλλα ο ορος ..μαγικα δαχτυλα εχει επικρατηση επειδη πχ.,ναι εγω διαφερω απο τον robben ford απο τον goatphilosopher και και και, αλλα τα...δαχτυλα του robben ford πως να το κανουμε ειναι λιιιιιγο καλυτερα στο ..touch.γιαυτο λεμε οτι πχ ο robben ford εχει κατι.."magic" οταν παιζει.

οπως λεει και goatphilosopher δεν χρειαζεται να παιζουμε με τις λεξεις και να λεμε ..αυτος εχει μαγικο εγκεφαλο ή πιο ωριμο εγκεφαλο κτλ κτλ...em.icon.tongue.png

σιγουρα στο παιξιμο του καθενος "αποτυπωνονται" οι εμπειριες της ζωης του καθε κιθαριστα& χαρες,λυπες κτλ...και ο "εγκεφαλος" δινει την εντολη.αλλα τα δαχτυλα θα κανουν την "εντολη" αυτη να ..ακουστει καλα....αρα μαλλον ειναι πολυ σημαντικο το θεμα των.."μαγικων" δαχτυλων και δεν εχει επικρατηση χωρις λογο αυτη η ..κουβεντα...

τωρα αν καποιου δεν του αρεσει αυτη η εκφραση ας λεει αυτος "ο κιθαριστας εχει μαγικο εγκεφαλο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οποιοσδηποτε απο εδω μεσα' date=' περισσοτερο η λιγοτερο ικανος εχει το δικο του ηχο (........και τα δικα του δαχτυλα....) Μα εγω σε ολα τα κλιπ μελων απο εδω που εχω κατεβασει θεωρω πως υπαρχει ενας ξεχωριστος, προσωπικος ηχος, σα το δαχτυλικο αποτυπωμα του καθενος μας. Αυτο που οι περισσοτεροι λοιπον αποδιδουν στα μοναδικα "δαχτυλα του ταδε" εγω το αποδιδω στο μυαλο, το γουστο και τη κουλτουρα του καθε μουσικου.[/quote']

 

σιγουρα ο οποιοσδηποτε απο εδω μεσα, περισσοτερο η λιγοτερο ικανος, εχει το δικο του ηχο και τα δικα του δαχτυλα και σιγουρα υπαρχει ενας ξεχωριστος, προσωπικος ηχος, σα το δαχτυλικο αποτυπωμα του καθενος μας.

ελα ομως που δυστυχως τα δαχτυλα και ..τo ..αποτυπωμα του καθενος μας δεν ειναι ολα ιδια...για αλλους δυστυχως τα αποτυπωματα του :lol: ειναι για τον π#$τσο και για αλλους οχι.

σιγουρα οπως λες ολα ξεκινανε απο το μυαλο και την κουλτουρα αλλα το touch θα γινει με τα δαχτυλα.αρα μην θεωρεις τοσο ηλιθια αυτην την εκφραση γιατι μπορει να εχεις λαθος :wink:

αυτο που εβγαζε στην σκηνη ο stevie ray vaughan ηταν κατι που του εβγαινε ετσι για λογους ..εκτος μουσικης αν καταλαβαινετε τι εννοω.ο χαρακτηρας του ηταν τετοιος που τον εκανε να βγαζει αυτο το feel.

αλλα ολες οι εντολες οπως λες που φθανουν για να μεταφερθουν στα..αυτια μας;;;ναι σωστα ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ:!:

και μου την σπαει πρωτον οτι εισαι απολυτος και δευτερον που λες οτι ειναι εντελως ηλιθια μια εκφραση που λεω εγω και αλλοι πολλοι λεγοντας εμμεσα και εμας που την λεμε ηλιθιους.μην εισαι τοσο απολυτος γιατι μπορει και η δικια σου σκεψη (οτι δηλαδη ο ηχος δεν ειναι στα δαχτυλα) να ειναι ηλιθια...χωρις παρεξηγηση ετσι; :wink:

καποιες φρασεις κλισε για καποιο λογο εμειναν ...στην ιστορια :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗ-ΤΑΛΕΝΤΟ!!!

ουτε μαγικα δαχτυλα ουτε μαγικη κιθαρα ουτε μαγικος ενισχυτης!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, βλέπω ότι ψάχνετε την αλήθεια - ορίστε λοιπόν η αλήθεια γι' αυτό το ζήτημα και άντε να δούμε πως θα την διαψεύσετε: Το μόνο πράγμα που μετράει είναι η μουσική, άρα το μόνο πράγμα που μετράει είναι ο συνθέτης της μουσικής.

 

Οι Edge / Hendrix / Buchanan και όσοι ακόμη και να σκεφτείτε θα μείνουν στην ιστορία, όχι γιατί έπαιζαν καλή κιθάρα αλλά γιατί έγραφαν απίστευτα κομάτια μουσικής. Αν δεν έγραφαν καλά κομάτια μουσικής, δεν θα είχαμε ιδέα για το αν είναι καλοί ή κακοί ή απαράδεκτοι κιθαρίστες. Αν ο Edge έπαιζε σαν session μουσικός στις παραγωγές του Φοίβου δεν θα ξέραμε αν ο άνθρωπος παίζει καλή κιθάρα - άσε που μπορεί να τον θεωρούσαμε και χειρότερο από άλλους. Εσείς μιλάτε για την ικανότητα να παίζει κανείς κιθάρα σα να είναι κάτι μαγικό, κάτι που από μόνο του φτάνει και περισσεύει για να δικαιωθεί κανείς σαν μουσικός. Αυτά είναι μύθος. Μπορείτε να θυμηθείτε ή να αναφέρετε κάποιον μουσικό που να έμεινε στην ιστορία σαν "μεγάλος" χωρίς να έχει γράψει τις δικές του καταξιωμένες μουσικές; Αυτό μόνο στο χώρο της κλασσικής συμβαίνει - όπου εκεί τα κριτήρια είναι εντελώς διαφορετικά.

 

Έχοντας πει αυτό, εννοείται ότι η τεχνική και τεχνολογική κατάρτιση κάθε μουσικού (άρα και του κιθαρίστα) μπορεί να τον βοηθήσει (ίσως) στο να γράψει καλύτερα κομάτια μουσικής. Αλλά αυτή η βοήθεια δεν ξεπερνάει σε καμία περίπτωση το 5% της συνολικής προσπάθειας. Το υπόλοιπο 95% πρέπει να καλυφθεί από πράγματα για τα οποία δεν συζητάτε ποτέ: την έμπνευση, την ικανότητα να διακρίνεις αν αυτά που παίζεις είναι κάτι παραπάνω από πιθηκισμός, την γνώση της μουσικής παράδοσης στην οποία κινείσαι (για δείτε λίγο ποιους αναφέρουν σαν επιρροές τους οι μεγαλύτεροι κιθαρίστες του κόσμου), η προσωπική σοβαρότητα, η ικανότητα να σκέφτεται κανείς και με το πάνω κεφάλι, τον σεβασμό σε άλλους που διαβήκαν αυτό το δρόμο πριν από εσένα, το ανοικτό μυαλό (και εδώ πρέπει να πω ότι το κόλλημά σας με τις ροκ κουταμάρες είναι απαράδεκτο: το ημερολόγιο γράφει 2005 - αν εσείς έχετε επιλέξει να το αγνοείτε, τουλάχιστον don't quit your day job), την αφοσίωση στους μουσικούς σου στόχους, την εξυπνάδα (δηλαδή, το πως θα καταφέρεις να συνεχίσεις να παίζεις μουσική χωρίς να πεινάς) κλπ κλπ.

 

Αν η τεχνολογική κατάρτιση (και η βιρτουοζιτέ) έπαιζαν κανένα σοβαρό ρόλο, τότε στην εποχή μας θα είχαμε απίστευτα πολύ καλή μουσική - αλλά όπως ξέρετε αυτό δεν συμβαίνει. Οι περισσότεροι μουσικοί για τους οποίους μιλάτε είναι τουλάχιστον δεκαπενταετίας.

 

Βέβαια, είναι κατανοητό ότι κάποιος (ειδικά νέος) κιθαρίστας χρειάζεται συμβουλές και οδηγίες: ποια κιθάρα να πάρω, πόσα να δώσω για χορδές, πόσα να δώσω για πεταλάκια κλπ κλπ, αλλά από εκεί και πέρα το να έχετε φτάσει να μιλάτε για τους άλλους επί τη βάσει του αν χρησιμοποιούν chorus ή αν βάζουν κατευθείαν την κιθάρα στον ενισχυτή είναι... δημοσιογραφική προσέγγιση, όχι μουσική. Μιλάτε γι' αυτά τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο που μιλάνε τα βραδυνά δελτία ειδήσεων για το ίντερνετ - δηλαδή όχι επί της ουσίας, αλλά γενικώς και αορίστως.

 

Και για να το κάνω πιο λιανά. Τι σε νοιάζει εσένα ρε φίλε αν ο Σπάθας παίζει με chorus, ή αν ο Κλαπάδαμος παίζει με flanger; Διδακτορικό γράφεις; Στατιστική κάνεις; Πεταλάκια πουλάς; Τι στην ευχή του Θεού σε ενδιαφέρει αυτό; Πολύ περισσότερο, ποιος είναι ο λόγος που σε ενδιαφέρει; Πιστεύεις ότι άμα βάλεις και εσύ chorus θα ακούγεσαι μετά σαν τον Σπάθα; Ε, δεν θα ακούγεσαι, πάρ' το απόφαση. Και μάλιστα ειδικά αν καταφέρεις να ακούγεσαι, τότε είναι που θα έχεις χάσει τη μπάλα, διότι τότε θα έχεις χάσει άλλη μία ευκαιρία να ακούγεσαι σαν κάτι άλλο (σαν εσένα, ας πούμε). Η μόνη περίπτωση να θέλεις να ακούγεσαι σαν τον Σπάθα, είναι να σε έχει καλέσει ο Σπάθας να παίξεις ένα βράδυ μαζί του για να καλύψεις μέρη που δεν προλαβαίνει να καλύψει αυτός - αν γινόταν κάτι τέτοιο θα μάθαινες σε 15 λεπτά ακριβώς πως βγαίνει ο ήχος του (θα σου το έδειχνε ο άνθρωπος), και η γνώση αυτή θα σου ήταν εντελώς άχρηστη αμέσως μετά τη συναυλία.

 

Σε αυτό το thread, είδαμε για πρώτη φορά και... ιατρικές προσεγγίσεις: το θέμα του αν το μυαλό ελέγχει τα δάκτυλα ή αν τα ελέγχουν οι εξωγήϊνοι. Επειδή μερικοί από εσάς είσαστε νεότεροι από μένα, να σας θυμίσω ότι στην ελληνική γλώσσα, όταν λέμε "μυαλό" δεν εννοούμε τον εγκέφαλο σαν όργανο, αλλά την νοημοσύνη που έχει ή δεν έχει ένας άνθρωπος. Όταν λέμε π.χ. ότι "ο Superfunk έχει μυαλό" δεν εννοούμε ότι του ζυγίσαμε το κρανίο και βρήκαμε ότι είναι βαρύτερο από το δικό μου, αλλά ότι είναι πιο έξυπνος, πιο ώριμος, πιο κατασταλαγμένος, πιο έτοιμος - ότι έχει περισσότερη νοημοσύνη για να την βάλει σε χρήση. Με αυτή την έννοια, μπορείτε να είστε 100% σίγουροι ότι το μυαλό ελέγχει τα δάκτυλα, και ότι η νοημοσύνη είναι αυτή που φτιάχνει τη μουσική. Η νοημοσύνη είναι και το μόνο κεφάλαιο πάνω στο οποίο αξίζει να επενδύουμε. Προστατεύστε την από αυτές τις δημοσιογραφικές μπούρδες στο στυλ " ο κιθαρίστας Παπαδόπαραπαρας παίζει με σομαλέζικες κιθάρες, άρα σε αυτό οφείλεται ο ήχος του" και θα βγούμε όλοι κερδισμένοι.

 

Πάντα, με εκτίμηση προς όλους

 

Υ.Γ. Το παραπάνω μακροσκελές κείμενο είναι απλώς μία μεγάλη βέρσιον της απλής και λακωνικής κουβέντας που έγραψε ο whitenoise, με την οποία συμφωνώ απόλυτα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow!..... Δε μπορω να διαφωνησω με ολα αυτα που λες (βαριεμαι να γραφω κιολας) αλλα εισαι ΕΚΤΟΣ!!!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow!..... Δε μπορω να διαφωνησω με ολα αυτα που λες (βαριεμαι να γραφω κιολας) αλλα εισαι ΕΚΤΟΣ!!!!
Ούτε εγώ δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα: είναι όντως πιο εύκολο να διαβάζεις από το να γράφεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέστα eye γιατί καμμιά φορά το φόρουμ μοιάζει με οδηγό αγορών.Ο εξοπλισμός και η τεχνική παίζουν τον ρόλο τους αλλά είναι αντίστοιχα με τα πινέλα,καμβάδες και την τεχνοτροπία ενός ζωγράφου.Αυτό του κάνει ένα κιθαρίστα μουσικό είναι η προσωπικότητά του και εν γενει η μουσική του παιδεία και η εμμονή του στις προσωπικές του δημιουργικές ιδέες.Ο hendrix δεν θα γούσταρε όλους αυτούς τους πορωμένους κιθαρίστες με την εμμονή στα λευκά μπλούζ (έμαθα πεντατονική -> ξέρω κιθάρα)και τώρα που το σκέφτομαι όπως έχει γίνει θα προτιμούσε να μιλάει με κάνα χιώτη ,πετρολούκα.

 

Ο καθένας μπορεί να παίξει κιθάρα.Σε πόσα σπίτια τύπων έχετε μπει και βλέπετε μια κιθάρα στο σαλόνι με χορδές από το 1996 έξω από τη θήκη.ΑΝ ρωτήσετε την γκόμενα του τύπου θα σας πει ότι παίζει κιθάρα και στο λύκειο είχε μπάντα.

 

Νομίζω ότι η καλύτερη αντιστοιχία που μπορείς να κάνεις είναι ότι η κιθάρα είναι σαν το μαχαίρι:

 

1) Όλοι μπορούν λίγο εως πολύ να το χρησιμοποιήσουν

2) Είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο αν το χρησιμοποιήσεις για να κάνεις κάτι

3) Μπορεί να γίνει επικίνδυνο στα χέρια ενός ανθρώπου όπως ένα μικρό παιδί που κατα βάθος δεν ξέρει γιατί το έχει στα χέρια.

 

Τέλος έχω να πω ότι οι περισσότερες διαφωνίες δεν έχουν καμμιά παραγωγική εξέλιξη αν ο καθένας θέλει να αποδείξει πόσο έξυπνος και γαμάτος κιθαρίστας είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου