Προς το περιεχόμενο

Σπάθας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι η καλύτερη αντιστοιχία που μπορείς να κάνεις είναι ότι η κιθάρα είναι σαν το μαχαίρι:

 

1) Όλοι μπορούν λίγο εως πολύ να το χρησιμοποιήσουν

2) Είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο αν το χρησιμοποιήσεις για να κάνεις κάτι

3) Μπορεί να γίνει επικίνδυνο στα χέρια ενός ανθρώπου όπως ένα μικρό παιδί που κατα βάθος δεν ξέρει γιατί το έχει στα χέρια.

 

Τέλος έχω να πω ότι οι περισσότερες διαφωνίες δεν έχουν καμμιά παραγωγική εξέλιξη αν ο καθένας θέλει να αποδείξει πόσο έξυπνος και γαμάτος κιθαρίστας είναι.

 

Kαι με αυτα που ειπες, θες να μας πεισεις οτι δε θελεις να το παιξεις εξυπνος....

 

Κοιταξε... Οι διαφωνιες υπαρχουν για να συζητιουνται και βγαινουν εν τελει γενικα συμπερασματα (που τελικα να βολευουν λιγο-πολυ ολους... αυτο συμβαινει στην κοινωνια) Αρα καθε αλλο μη παραγωγικης εξελιξης συνεπαγονται......

 

Τωρα, αν εσυ πιστευεις οτι εγω θα διαφωνησω (θελωντας να το παιξω εξυπνος) για καποιο θεμα, λαθος εχεις καμει!!! Απλα σε αυτο το θεμα, αυτο πιστευω και το λεω... και με οτι συμφωνω, και αυτο το λεω... (δεν τειθεται θεμα εξυπναδας ή εγωισμου!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είσαι εριστικός αλλά δεν πειράζει.Καταρχήν δεν απευθυνόμουνα σε σένα προσωπικά.Στο χωριό μου, που είναι και κοντά στα μέρη σου,μου λένε ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται (ούτε στο γυμνάσιο να είμασταν:)).Δεύτερον δεν μου αρέσουν οι κόντρες με πληκτρολόγιο και δεν έχω διάθεση να ξεκινήσω καμμία τώρα.Με ενοχλούν κάποια πράγματα που διαβάζω στο νοιζ από και αυτό σχολίασα.Τώρα αν θέλεις να σχολιάσεις τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι τα πράγματα ευχαρίστως και για να μην καταστρέψουμε ένα ακόμα θέμα με κοκορομαχίες ο σπάθας είναι ένας ξεχωριστός κιθαρίστας και αυτό αυτό φτάνει.Το εαν εμένα μου διεγείρει κάτι λιγότερο από άλλους μουσικούς είναι καθαρά προσωπικό.Εξάλλου αυτό που έχει ο καθέ άνθρωπους που πραγματικά σέβεται τον ευατό του σαν μουσικός είναι προσωπικό στίγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

analogtreehouse,Wow! αλλα και εγω μαζι νομιζω οτι λεμε αυτονοητα πραγματα και οτι σκαλιζουμε πολυ ενα θεμα που στην ουσια ολοι συμφωνουμε,και στο τελος θα παρεξηγηθουμε κιολας :lol:

ας μην παιζουμε με τις λεξεις οπως ειπα και ας πουμε τπ πιο σημαντικο:το νουμερο ενα σε καθε μουσικο ειναι η συνθεση,το ποσο καλα κομματια θα γραψει :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο αη-protocol! (σα τον αη-βασίλη ένα πράγμα...)

 

Ξεχνάς όμως μερικά πράγματα,όπως το ότι:

1.Μιλάς με κιθαρίστες,οι οποίοι δεν είναι ούτε το πιο έξυπνο,αλλά ούτε και το πιο ανοιχτόμυαλο είδος μουσικών...

Εδώ καθόμαστε και συζητάμε ώρες για το πόσο επηρεάζει τον ήχο μας αν το rosewood της ταστιέρας είναι βραζιλιάνικο ή νεοζηλανδέζικο. :D

 

2.Πολλά από τα πεταλο-ενισχυτο-κιθαορό θέματα έχουν ως σκοπό το να χορτάσουμε την καταναλωτική μας μανία και να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό-φετιχισμό μας.

 

3.Δε νομίζω να υπάρχει τίποτα κακό στο να θέλει να κανείς να πλησιάσει τον ήχο των ονείρων του,εκτός και αν αυτό γίνεται αυτοσκοπός ή αν νομίζει ότι έτσι θα μεταμορφωθεί σε guitar-hero (κούνια που τον κούναγε)

 

 

 

ΥΓ.Δεν έχω καταλάβει για ποιο σκοπό γίνεται αυτή η συζήτηση-ούτε και γιατί απαντάω...(τα μεγάλα μυστήρια του σύμπαντος:part XXXX) :D

Θα μου άρεσε επίσης να μιλάμε λίγο περισσότερο για μουσική,εκτός από τα τεχνικά κιθαρο-θέματα...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μιλάς με κιθαρίστες,οι οποίοι δεν είναι ούτε το πιο έξυπνο,αλλά ούτε και το πιο ανοιχτόμυαλο είδος μουσικών...

 

δυστυχως για οποιον ειναι ετσι δεν προκειται ποτε να παιξει αλλα και να συνθεσει καλη μουσικη :wink:

 

Θα μου άρεσε επίσης να μιλάμε λίγο περισσότερο για μουσική,εκτός από τα τεχνικά κιθαρο-θέματα...

 

αυτο ξαναπες το :wink:

 

Ελπίζω ότι είναι σαφές ότι δεν έχω τίποτε με τους κιθαρίστες.

 

εννοειται ρε Wow!...ειπαμε εμεις οι κιθαριστες ειμαστε..περιεργο ειδος :lol: αλλα οχι και τοσο ωστε να νομιζουμε κατι τετοιο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω ότι είναι σαφές ότι δεν έχω τίποτε με τους κιθαρίστες.

 

Μπα!Και εμείς νομίζαμε ότι μας μισείς θανάσιμα... :D

 

Νομίζω πως όσοι συμμετέχουμε στη συζήτηση "γνωριζόμαστε" αρκετά καλά για να μη παρεξηγούμαστε εύκολα...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου άρεσε επίσης να μιλάμε λίγο περισσότερο για μουσική' date='εκτός από τα τεχνικά κιθαρο-θέματα...[/quote']

πεστα χρυσοστομε.....

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AAAA.......(θυμηθηκα κατι) :)

 

Λετε για συνθεση και οτι αυτο ειναι που μετραει κτλ....

Δειτε ομως τον SRV που οταν "πιανει" στα χερια του κομματια του Ηendrix και αλλων οπως Stevie Wonder κτλ τα "παταει κατω" τα "σκιζει" που λεμε....

 

Σε αυτη την περιπτωση μετραει η συμθεση ή ο παιχτης???

 

Αλλο ενα....

 

Hendrix....All Allong the Watchtower!!! Tι αλλο να πω...?? Ειναι πολλα..

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου και πάλι Goatphilosopher. Σχετικά με το "All Along The Watchtower", ιδού μία λίστα μερικών από αυτούς που το έχουν παίξει (εκτός από τον Hendrix):

 

All Along the Watchtower (live) was covered by U2

All Along the Watchtower was covered by Neil Young

All Along The Watchtower was covered by XTC

All Along The Watchtower was covered by Dave Matthews Band

All Along the Watchtower was covered by Indigo Girls

All Along the Watchtower was covered by Michael Hedges

All along The Watchtower was covered by Grateful Dead

All Along The Watchtower was covered by Spirit

All Along The Watchtower was covered by Richie Havens

All Along The Watchtower was covered by Dave Mason

All Along the Watchtower was covered by John Mellencamp

Αll Along the Watchtower was covered by Brewer & Shipley

All Along the Watchtower was covered by Shawn Lane

All Along the Watchtower was covered by Larry McCray

All Along the Watchtower was covered by Paul Weller

 

(πηγή: The Covers Project - και η δισκοθήκη μου).

 

Το σόλο της κιθάρας δεν είναι δομικό στοιχείο του κοματιού - σε ορισμένες από τις παραπάνω εκτελέσεις, δεν υπάρχει καν σαν κανονικό σόλο. Επίσης, ναι, το σόλο του Hendrix είναι το καλύτερο. Όμως ο λόγος που όλοι αυτοί παίξανε και παίζουν το τραγούδι δεν είναι επειδή ακούσανε το σόλο του Hendrix ή γιατί προσπαθούν να τον μιμηθούν, αλλά γιατί το All Along The Watchtower είναι μία απίστευτη τραγουδάρα που θα ακούγεται σαν απίστευτη τραγουδάρα ακόμη και αν το παίζει κανείς σε κιθάρα Bontempi (είναι παιδικές και τις βρίσκεις στα Jambo), από την οποία λείπουν και δύο χορδές.

 

Αλλά βεβαια, λογικό είναι, όταν το έχει γράψει αυτός που το έχει γράψει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου